Eurodoping dla Lubelszczyzny

Redakcja
Centrum Nowych Technik Uniwersytetu Przyrodniczego
Centrum Nowych Technik Uniwersytetu Przyrodniczego fot. materiałyprasowe
Udostępnij:
Dodatkowe środki z programu Rozwój Polski Wschodniej pomagają zapomnieć o Polsce B.

Fundusze unijne to nie tylko programy realizowane na szczeblu centralnym i regionalnym na terenie całego kraju. To także programy pomocowe, które swoim zasięgiem obejmują tylko wybrane województwa. Takim programem jest Rozwój Polski Wschodniej, który jest szansą na zacieranie nadal widocznych różnic między Polską A i B. Lubelszczyzna jest jednym z pięciu regionów objętych programem, na który przeznaczono 2,38 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Taki dodatkowy eurodoping pozwala słabiej rozwiniętym regionom szybciej gonić bogatszą konkurencję i wyrównywać poziom rozwoju gospodarczego i życia mieszkańców.

Do końca czerwca tego roku podpisano już 161 umów o dofinansowanie z programu dla Polski wschodniej, a ich wartość przekroczyła 6,55 mld zł. W tym samym czasie 22 proc. projektów było już ukończonych, a realizacja ogromnej części pozostałych dobiegała końca. Na samej Lubelszczyźnie takich projektów jest 40, o całkowitej wartości ok. 2,6 mld zł. Razem z opisywanymi wcześniej programami daje to zastrzyk ponad 18,6 mld zł przeznaczonych na rozwój naszego regionu.
Pieniądze zyskały przede wszystkim wszelkie inicjatywy mające szansę przyciągnąć na Lubelszczyznę inwestorów i turystów. Wybrano sześć dziedzin kluczowych dla osiągnięcia tego celu. Pierwszą jest nowoczesna gospodarka. Dofinansowanie otrzymały np. projekty zakładające rozbudowę infrastruktury uczelni, zwłaszcza o profilu ścisłym, bo to właśnie dobrze wykształceni absolwenci tych kierunków są nadal towarem deficytowym na lubelskim rynku pracy. Wspierano również niewielkie firmy, ułatwiając im dostęp do źródeł finansowania przez system poręczeniowy pomagający uzyskać kredyt bankowy.

Drugim tzw. priorytetem objęto działania pomagające zapewnić dostęp do internetu szerokopasmowego jak największej grupie mieszkańców regionu, instytucjom i przedsiębiorcom.

Część środków została przeznaczona na wsparcie rozwoju samego Lublina: miasto, w którym koncentrują się wydarzenia gospodarcze, społeczne i kulturalne, ma być kołem napędowym dla całego regionu. Którego rozwój nie będzie możliwy bez rozbudowy sieci dróg - to czwarty klucz do nowoczesności.

Za piąty uznano rozwój turystyki przyjaznej dla środowiska naturalnego, czyli wykorzystanie największego naszego atutu - wspaniałej i nieskażonej natury.

Pozostałe środki, jak w każdym programie unijnym, przeznaczono na tzw. pomoc techniczną: na zarządzanie funduszami i ich promocję.

Największa część tortu przypadła na projekty stojące pod znakiem innowacyjności. Przykładem inwestycji w potencjał naukowy Lubelszczyzny jest projekt "Budowa Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej" realizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Do końca 2013 r. powstanie placówka naukowa przyszłości. Znajdzie się tam aż 25 laboratoriów wyposażonych w światowej klasy sprzęt naukowo-badawczy. Będą się one zajmować wieloma dziedzinami: od odnawialnych źródeł energii, przez badania in vitro, mikrobiologię i mikroskopię elektronową, do elektrotechniki i elektroniki. Prowadzone będą tam też badania nad wykorzystaniem izotopów, ochroną środowiska, analizą wód i żywności. Powstaną także pomieszczenia dydaktyczne, warsztaty naukowe i pracownie projektowe.

Centralne Laboratorium Badawcze będzie prowadziło także specjalistyczne prace na zlecenie przemysłu, wcielając tym samym w życie ideę zacieśnienia współpracy między nauką a gospodarką. Oczywiście projekt zakłada też wykonanie wszystkich niezbędnych prac budowlanych w otoczeniu centrum, jak drogi dojazdowe, parkingi i zaplecze techniczne.

Innym przykładem promowania nowoczesnej gospodarki na Lubelszczyźnie jest utworzenie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Zainaugurował on swoją działalność całkiem niedawno, bo w pierwszej połowie maja tego roku. To jedna z największych inwestycji w historii Puław. Powstał dostosowany do potrzeb inwestorów park o powierzchni ok. 8,5 ha. Składa się on z dwóch części. Pierwsza znajduje się w Wólce Profeckiej, gdzie przygotowano uzbrojony teren z odpowiednią infrastrukturą transportową, przystosowany do potrzeb inwestorów. Druga część, właściwy Park Naukowo--Technologiczny, położony jest przy ul. Mościckiego: to trzy budynki wyposażone w pełną infrastrukturę. Znajdują się w nich Centrum Przedsiębiorczości, Inkubator Technologiczny oraz Centrum Technologiczne mieszczące powierzchnie biurowe i produkcyjne. Na pomoc mogą liczyć w puławskim parku firmy rozpoczynające dopiero swoją działalność. Począwszy od korzystnych warunków wynajęcia powierzchni biurowej, na możliwości skorzystania z usług doradczych i badawczych skończywszy. W zamierzeniach branże główne dla parku to chemia, biotechnologie i instrumenty medyczne, materiały budowlane i ekoinnowacje.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Eurodoping dla Lubelszczyzny - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie