EuroBasket: Polacy ograli Finów na koniec fazy grupowej! Teraz... Hiszpania! [ZDJĘCIA]

Krzysztof Michalski
Andrzej Romański, PZKosz
Reprezentacja Polski koszykarzy, w swoim ostatnim występie w fazie grupowej, pokonała kadrę Finlandii 78:65. Biało-czerwoni już wcześniej zapewnili sobie awans do 1/8 finału mistrzostw Europy.

Przed meczem z Finami sprawa była prosta - wygrany zajmuje trzecie miejsce, przegrany przechodzi dalej z czwartego. Po środowych spotkaniach faworytem wydawała się Finlandia, która rozgromiła Bośnię, podczas gdy Polska po słabej grze przegrała z Izraelem.

Te mistrzostwa Europy charakteryzują się tym, że większość meczów jest bardzo wyrównana i wynik rozstrzyga się w ostatnich sekundach. Tak było w poprzednich meczach Polaków i tak zaczął się też mecz z Finlandią. Akcja za akcję, a przy tym spora nonszalancja w obronie po obu stronach - taki był obraz gry na początku. Biało-czerwonym należały się pochwały za dobrą skuteczność, dzięki której po pierwszej kwarcie prowadzili 23:20. Początek drugiej również należał do graczy Mike'a Taylora, którzy w pewnym momencie uzyskali siedmiopunktową przewagę. Niestety, kolejny raz w tym turnieju szybko ją stracili i po pierwszej połowie wygrywali minimalnie, 42:41. W naszej drużynie kolejny raz z dobrej strony pokazywał się strzelec wyborowy - Adam Waczyński, zdobywca 10 punktów w pierwszych 20 minutach.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ wielkiej zmianie. Polakom udawało się momentami osiągnąć przewagę 4-5 punktów, ale twardo grający Finowie za każdym razem odrabiali straty. Polacy grali nieźle, ale brakowało im tej determinacji w grze, pozytywnej agresji. Po rzucie za trzy Łukasza Koszarka w ostatnich sekundach trzeciej kwarty Polska wyszła na prowadzenie 58:52. W ostatnich 10 minutach Polacy zagrali świetnie, powiększyli przewagę, kontrolowali spotkanie i wygrali 78:65.

W 1/8 finału biało-czerwoni zagrają z wielką Hiszpanią! Mecz zaplanowano na sobotę na godz. 18.30.

Polska - Finlandia 78:65 (23:20, 19:21, 16:11, 20:13)

Polska: Waczyński 17, Slaughter 13, Gortat 10, Karnowski 10, Ponitka 8, Kulig 7, Cel 6, Zamojski 4, Koszarek 3, Czyż 0, Gruszecki 0, Skibniewski 0

Finlandia: Huff 15, Koponen 14, Nuutinen 9, Murphy 6, Salin 5, Lee 5, Koivisto 3, Kotti 2, Ahonen 2, Kaunisto 0, Wilson 0

Polscy koszykarze wygrali z Finlandią i w 1/8 finału czekają na Hiszpanów. "Stać nas na niespodziankę"