Filip Bares
Filip Bares
PAP
Reprezentacja Polski sensacyjnie pokonała Słowenię 90:87 w ćwierćfinale EuroBasketu! Biało-Czerwoni roztrwonili 20-punktową przewagę, ale w końcówce odzyskali pewność siebie i awansowali do półfinału. Bohaterem spotkania został nie Luka Doncic, a Mateusz Ponitka, który zanotował triple -double 26 punktów, 16 zbiórek i 10 asyst.

I kwarta to popis Aleksandra Balcerowskiego. Center Biało-Czerwonych trafił trzy z czterech rzutów z gry, w tym jeden zza łuku i zdobył 9 punktów w otwierającej partii. Fantastyczny start zaliczył też Luka Doncic, który w pierwszych trzech akcjach obsłużył partnerów asystami. Polacy nie odstępowali rywalom i obie ekipy szły łeb w łeb. Dopiero w końcówce podopieczni Igora Milicicia odskoczyli rywalom na pięć punktów, ale trójka Doncicia zmniejszyła straty do trzech "oczek". Po pierwszej kwarcie było 29:26.

Gwiazda Dallas Mavericks ewidentnie nie czuła się najlepiej w środę wieczorem. Najpierw na jego kontuzjowaną dłoń nadepnął jego kolega z zespołu, a potem mocno obił się o parkiet. W II kwarcie Polacy zaczęli odskakiwać rywalom. Raz po raz celnie trafialiśmy zza łuku, a rywale nie byli w stanie nic z tym zrobić. Przede wszystkim Biało-Czerwoni zagrali świetnie w defensywie i pozwolili rywalom na zaledwie 13 punktów. Sami zdobyli ich 29 i prowadzili do przerwy 58:39. Świetnie dysponowany był Mateusz Ponitka. Kapitan reprezentacji miał fenomenalną pierwszą połowę, w której zdobył 16 punktów (6/11 z gry, 3/7 zza łuku), 7 zbiórek i 7 asyst. Michał Sokołowski dołożył 13 "oczek" na świetnej skuteczności (4/5 z gry, 2/2 zza łuku). Walczący z bólem Doncic nie mógł za to znaleźć rytmu.

Wszystko się jednak zmieniło w trzeciej kwarcie. Słowenia odpaliła "turbo", Doncic wyglądał jak "Luka Magic", a Biało-Czerwoni wyglądali na wystraszonych. Polacy raz po raz pudłowali, a rywale trafiali z otwartych pozycji. W całej trzeciej partii zdobyliśmy tylko sześć punktów i prowadziliśmy już tylko jednym punktem 64:63.

Słowenia kontynuowała swój comeback w IV kwarcie. Za piąty faul wyleciał Olek Balcerowski. Słowenia prowadziła już 74:70 i mimo momentu po stronie naszych rywali, nagle coś drgnęło w naszych szeregach. Ponitka i A.J. Slaughter wzięli po raz kolejny ciężar gry na swoje barki. Kapitan kadry wymusił w końcówce 5. faul na Luka Donciciu i lider Słowenii musiał opuścić parkiet. Biało-Czerwoni przetrwali do końca i sprawili sensację - wygrali z broniącymi tytułu rywalami 90:87 i po raz pierwszy od 1971 awansowali do półfinału mistrzostw Europy!

Najlepiej wśród Biało-Czerwonych spisał się Ponitka, który zaliczył trzecie triple-double w historii EuroBasketu- 26 punktów, 16 zbiórek i 10 asyst. Po 16 "oczek" dołożyli A.J. Slaughter i Michał Sokołowski.

Polska - Słowenia 90:87