18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Hubert ZdankiewiczZaktualizowano
Przez ponad godzinę pierwszego ćwierćfinału Euro 2012 Czesi dzielnie stawiali opór faworyzowanej Portugalii, chwilami byli nawet lepszym zespołem. Ich plany pokrzyżował jednak Cristiano Ronaldo. CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE, OGLĄDAJ ZDJĘCIA!

Kliknij, aby przejść do relacji MINUTA PO MINUCIE!

Niespodzianki nie było i mimo intensywnych zabiegów sztabu medycznego nie udało się doprowadzić do stanu używalności Tomasza Rosickiego. Najbardziej kreatywny czeski zawodnik przesiedział całe czwartkowe spotkanie na ławce rezerwowych. Brakowało go zwłaszcza w końcówce, gdy Czesi desperacko próbowali zdobyć wyrównującą bramkę.

Kolejną niespodzianką była atmosfera na Stadionie Narodowym. Ci, którzy spodziewali się czeskiej inwazji podobniej do tej, jaką oglądaliśmy we Wrocławiu, mogli być rozczarowani. Kibiców zespołu Michala Bilka owszem, było dużo. Głównie jednak na ulicach. Na trybunach dominowali Polacy, przez co atmosfera była początkowo letnia.

Gorąco było za to na boisku, choć do przerwy nie zobaczyliśmy bramek. Jeśli ktoś mógł mieć wątpliwości, czy Czesi zasłużyli na grę w ćwierćfinale, mógł się ich pozbyć. Bilek też zaskoczył. Dzień przed meczem zapowiadał, że nie będzie szaleństw i ustawi zespół bardziej defensywnie, ale nie oznaczało to bynajmniej, że jego zespół zamierza się zamurować i zamknąć w klatce Cristiano Ronaldo, jak radził mu za pośrednictwem mediów słynny Diego Maradona.

Było dokładnie na odwrót, bo to Milan Barosz i spółka zaatakowali jako pierwsi. Nie udało im się co prawda wypracować sobie stuprocentowej sytuacji, ale pod bramką Rui Patricio robiło się ciekawiej z minuty na minutę. Próbował Petr Jiraczek, próbował Theodor Gebre Selassie. W pewnym momencie kilkudziesięciometrowym rajdem popisał się nawet stoper Michal Kadlec. Tylko chwalony za poprzednie mecze "czeski Messi" Vaclav Pilarz sprawiał początkowo wrażenie lekko stremowanego. A może po prostu trener Portugalczyków Paulo Bento dobrze odrobił lekcje z poprzednich spotkań. Raz, po dośrodkowaniu z prawej strony Daridy piłki nie sięgnął Milan Barosz.

Portugalczycy poważniej zagrozili bramce rywala dopiero w 23. minucie, gdy Fabio Coentrao próbował lobować Petra Czecha. Chwilę później błysnął w końcu niemiłosiernie wygwizdywany przez czeskich kibiców Ronaldo, ale startując do podania Joao Moutinho sfaulował pilnującego go obrońcę.

CR7 nie zamierzał jednak dać za wygraną. Chwilę później uderzał niecelnie przewrotką. Potem próbował z rzutu wolnego. W końcu, w doliczonym czasie gry, trafił w słupek. To sygnalizowało, że po przerwie czekają nas emocje.

I faktycznie były, bo sytuacja zmieniła się diametralnie. Teraz to Portugalczycy zaatakowali i zakotłowało się pod bramką Czecha. Najpierw Ronaldo znów trafił w słupek (tym razem z wolnego). Później udanymi interwencjami popisywali się czeski bramkarz i obrońcy. Bramka jednak wisiała w powietrzu. W końcu padła, ale po strzale Hugo Almeidy sędzia odgwizdał spalonego. Czesi próbowali kontratakować (obudził się w końcu Pilarz). Sprawiali jednak wrażenie, jakby nie wytrzymywali trudów spotkania rozgrywanego przy zamkniętym dachu.

Aż w końcu stało się. Po kolejnym dośrodkowaniu Moutinho obrońcy nie powstrzymali Ronaldo, a ten wyskoczył w górę jak z katapulty i strzałem głową pokonał Czecha. To był cios, po którym piłkarze Bilka już się nie podnieśli.