Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Etnofilologia kaszubska na UG. Zaczęły się zajęcia i ruszyła dodatkowa rekrutacja

Monika Jankowska
Długo wyczekiwane zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim w końcu się rozpoczęły.

Z listy podstawowej na ten kierunek dostało się 9 osób. Dodatkowarekrutacja potrawa do 13 października.

- Władze uczelni wyraziły zgodę, by na zajęcia uczęszczali również ci, którzy dopiero biorą udział w rekrutacji, czyli oficjalnie nie zostali jeszcze przyjęci na studia. Do tej pory z tej możliwości skorzystały dwie osoby - informuje dr Justyna Pomierska z UG. - W sumie mamy więc 11-osobową grupę studentów, która powoli poznaje, jak smakują zajęcia na etnofilologii. Po 23 października zorganizujemy uroczystą inaugurację dla tego kierunku.

Przypomnijmy, że etnofilologia kaszubska to studia stacjonarne I stopnia, związane z nabywaniem wiedzy o Kaszubach (historia, literatura, język, kultura), z praktyczną nauką języka kaszubskiego (w programie studiów ok. 600 godzin ćwiczeń) i nabywaniem kompetencji zawodowych w dwóch specjalnościach: nauczycielskiej i animacyjno-medialnej.

Po ukończeniu tego kierunku absolwenci będą mogli znaleźć pracę w szkolnictwie, w administracji samorządowej, gdzie oczekuje się znajomości języka kaszubskiego, czy w instytucjach kultury i w mediach regionalnych.

W tegorocznym planie zajęć znalazły się m.in.: historia myśli humanistycznej, wstęp do literaturoznawstwa, czy wspomniana już praktyczna nauka języka kaszubskiego. Te ostatnie zajęcia prowadzi m. in. dr Hanna Makurat.

- Ze studentami etnofilologii kaszubskiej miałam do tej pory tylko jedne zajęcia. Nie poznaliśmy się jeszcze dobrze, ale na pewno mogę powiedzieć, że są to osoby, w których widzę potencjał - mówi wykładowczyni.

Hanna Makurat zauważa, że wszyscy studenci na etnofilologii znają kaszubszczyznę gwarową, domową, przynajmniej biernie, dlatego od pierwszych zajęć wykłady mogą być prowadzone w języku kaszubskim. Ważne jest również, że wszystkie te osoby są otwarte na wiedzę, chętnie wykonują zadania, łącznie ze śpiewaniem piosenek, mają mnóstwo pytań, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród studentów.

- Typowy współczesny student przychodzi na studia, aby zaliczyć i zdobyć tytuł. Studenci etnofilologii znaleźli się u nas ze względu na pasję, z potrzeby zgłębienia wiedzy. Są oni prawdziwie zaciekawieni zajęciami. Praca z takimi ludźmi zawsze przynosi dużo radości - dodaje dr Makurat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki