Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Etnofilologia kaszubska. Jest wystarczająca liczba kandydatów do otwarcia kierunku. Uczelnia czeka, aż chętni złożą dokumenty

Monika Jankowska
Monika Jankowska
http://belok.kaszubia.com/
Dobre wieści dla kierunku etnofilologia kaszubska! Studia najprawdopodobniej ruszą od października na Uniwersytecie Gdańskim. Zgłosiła się wystarczająca liczba chętnych, teraz uczelnia czeka, aż przyszli studenci dostarczą wymagane dokumenty.

- Na ogłoszonej 16 września liście kandydatów znajduje się 69 osób. Kierunek zostanie uruchomiony, jeśli minimum 25 z nich złoży komplet wymaganych dokumentów w obowiązującym terminie. Ostateczna decyzja zapadnie 24 września, czyli w dniu planowanego ogłoszenia listy osób przyjętych – tłumaczy Monika Rogo z biura Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Gdańskiego.

Przypomnijmy: etnofilologia kaszubska to trzyletnie studia licencjackie prowadzone w trybie stacjonarnym (w tym roku, tak jak i na innych kierunkach, nauka będzie odbywać się w systemie hybrydowym). Studia kładą nacisk na praktyczną naukę j. kaszubskiego (nie trzeba go znać, zaczynając studia) połączoną z kształceniem kulturowym.

Władze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zadowolone

Z dużego zainteresowania etnofilologią cieszy się kierownictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Były takie lata, że obawialiśmy się, czy kierunek w ogóle zostanie uruchomiony. Teraz widzimy, że atmosfera wokół etnofilologii jest bardzo pozytywna. Sam Uniwersytet też bardzo dba o ten kierunek, dla władz uczelni powodem do chluby jest to, że kształci na takim kierunku jak etnofilologia, jakby nie patrzeć to jedyny taki kierunek na świecie – mówi prezes ZKP, Jan Wyrowiński.

Także prof. Edmund Wittbrodt, były prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego nie kryje zadowolenia z tak dużej liczby kandydatów: - Cieszymy się, bo to największe zainteresowanie kierunkiem od kilku lat. To dla nas dobry sygnał. Oczywiście, będziemy obserwować, co będzie się działo w trakcie roku akademickiego, czy studenci nie będą rezygnować ze studiów, co niestety już wcześniej miało miejsce.

Problem z nadaniem uprawnień nauczycielskich

Choć tym razem nie było kłopotu z liczbą kandydatów, kierunek musi zmierzyć się z innym problemem. Chodzi o zdobycie uprawnień do nauczania j. kaszubskiego w szkole. Według nowych przepisów (rozporządzenia MNiSW z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela) warunkiem uzyskania uprawnień nauczycielskich jest ukończenie studiów pierwszego i drugiego stopnia (magisterskich). Tymczasem, jak podaje UG, w obecnej chwili nie został przygotowany projekt uruchomienia studiów drugiego stopnia na kierunku etnofilologia kaszubska – jak dotąd nie było wystarczającej liczby chętnych.

- Plany dotyczące kierunku etnofilologia kaszubska uzależnione są od efektów działań Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego pod przewodnictwem senatora Kazimierza Kleiny, których celem jest modyfikacja ww. rozporządzenia i stworzenie odrębnych przepisów dotyczących przygotowania nauczycieli języka regionalnego – słyszymy w biurze prasowym uczelni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki