ESTA - co to jest?

Materiał informacyjny
Od 11 listopada 2019 roku nasz kraj został objęty programem ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Jest to równoznaczne z tym, że Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności ubiegania się o wizę. Nie oznacza to jednak, że możemy z miejsca wsiąść w samolot i udać się na trzymiesięczną wycieczkę od Nowego Jorku do Los Angeles. Podróżujących bez wizy nadal obowiązują pewne procedury. Mowa mianowicie o tak zwanych formalnościach ESTA. Podpowiadamy co trzeba o nich wiedzieć.

ESTA - co to jest?

Obywatele krajów objętych programem ruchu bezwizowego mogą spędzić dziewięćdziesiąt dni na terenie Stanów Zjednoczonych bez konieczności legitymowania się stosowną wizą. Program VWP obowiązuje osoby, które wybierają się do USA w celach turystycznych lub służbowych. Zanim jednak zaplanujemy wycieczkę za ocean warto pamiętać o tym, że brak wizy nie oznacza od razu braku jakichkolwiek formalności. Nadal mamy obowiązek wystąpienia o autoryzację podróży, czyli ESTA.

Pod skrótem ESTA kryje się Elektroniczny System Autoryzacji Podróży. Powołany został w 2008 roku i obowiązuje obywateli wszystkich krajów należących do programu ruchu bezwizowego. Aby dokonać autoryzacji ESTA, należy złożyć przez Internet specjalny wniosek. Fakt pomyślnej rejestracji w systemie jest sprawdzany podczas odprawy na lotnisku. Warto wiedzieć, że jeżeli nie dopełnimy formalności, możemy nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu.

O czym należy pamiętać przed złożeniem wniosku?

Ponieważ rejestracja ESTA jest konieczna, aby z sukcesem wybrać się do Stanów Zjednoczonych, musimy pamiętać o pewnych istotnych kwestiach dotyczących składania wniosków. Formalności możemy dokonać przez Internet i warto pamiętać, że wiele linii lotniczych oferuje szybką rejestrację poprzez stronę jednego ze swoich partnerów. We wniosku musimy zawrzeć dokładnie takie informacje, jakie zawarte są w naszym paszporcie.

Bardzo istotną kwestią jest czas rozpatrywania wniosku. Należy mieć z tyłu głowy, że w przypadku dopełniania formalności zawsze coś może pójść nie tak i tym samym nasz wyjazd zostanie opóźniony lub odwołany. Dlatego składajmy wniosek przynajmniej trzy doby (siedemdziesiąt dwie godziny) przed wejściem na pokład samolotu. W przeciwnym wypadku czasu na prawidłowe rozpatrzenie wniosku może być po prostu za mało.

Warto pamiętać, że ESTA jest potrzebna w sytuacji kiedy przekraczamy granicę USA drogą powietrzną lub morską. Jeżeli chcemy zwiedzić ten kraj na przykład przy okazji wizyty w Kanadzie, nie musimy dokonywać tego typu rejestracji, ponieważ nie jest ona wymagana w przypadku przekraczania granicy drogą lądową.

Minimum formalności

Rejestracja ESTA jest szybka i nie wymaga od nas szczególnego wysiłku. Właśnie dlatego warto załatwić tę sprawę jak najszybciej, aby móc cieszyć się spokojną podróżą. Departament Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych wymaga naszych danych, jednak pamiętajmy, że ostateczną decyzję o tym czy zostaniemy wpuszczeni do USA podejmuje U.S. Customs and Border Protection Agency.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z firmą oferującą błyskawiczną usługę uzyskania dokumentu ESTA do USA – EstaVisa.pl.

Materiał oryginalny:

Dodaj ogłoszenie