Nasza Loteria

E-sport wkracza na polskie uczelnie. Na Politechnice Gdańskiej grając można zaliczyć WF

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Sylwia Penc / Polskapresse
Gry komputerowe na Politechnice Gdańskiej zostały uznane jako e-sport akademicki. Można trenować je w ramach zajęć z wychowania fizycznego i zaliczyć przedmiot, na tych samych zasadach co koszykówkę, gimnastykę czy pływanie. Liczy się obecność i postępy w pracy.

E-sport cieszy się coraz większym rozgłosem w naszym kraju. Niestety wciąż jedną z największych bolączek sektora jest deficyt odpowiednich kadr zarządzających. Dlatego na popularności branży korzystają dziedziny, takie jak np. edukacja.

Naprzeciw oczekiwaniom rynku wyszła już katowicka Akademia Wychowania Fizycznego i Sopocka Szkoła Wyższa. W planach Wyższej Szkoły Bankowej było uruchomienie studiów "Esports Business Management", jednak obecnie nie figuruje w spisie kierunków uczelni.

Najpopularniejsze sportowe gry komputerowe

Najpopularniejsze gry sportowe na komputer i konsolę. W abso...

E-sport WF-em przyszłości?

Z kolei na Politechnice Gdańskiej od zeszłego semestru w ramach zajęć z wychowania fizycznego studenci mogą uczestniczyć w zajęciach e-sportowych.

- Przygotowując się do tego roku akademickiego liczyliśmy na to, że wszystkie zajęcia odbędą się w formie stacjonarnej i tak rozpoczęliśmy rok akademicki 2020/21 - tłumaczy Kazimierz Rozwadowski, zastępca Dyrektora Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej ds. dydaktycznych. - Pandemia jednak nie ustąpiła, a sytuacja zmieniała się z dnia na dzień i wcale nie na lepsze. Zmuszeni byliśmy uruchomić zajęcia zdalne, bo studenci w przeważającej większości musieli pozostać w domach. Początkowo były to tylko zajęcia teoretyczne na politechnicznej platformie e-nauczanie, ale obserwując rozwój e-sportu, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom studentów i przy współpracy z nasza sekcją e-sportową, postanowiliśmy uruchomić zajęcia z e-sportu dla studentów w ramach zajęć wychowania fizycznego.

Są one traktowane na równi z tradycyjnymi dyscyplinami, takimi jak pływanie, piłka nożna czy gimnastyka, więc w ten sposób żacy mogą uzyskać zaliczenie z obowiązkowego przedmiotu.

- Studenci na Discordzie realizują 30 godzin semestralnie, a głównymi składowymi zaliczenia są aktywne uczestnictwo i ocena postępów pracy - dodaje Kazimierz Rozwadowski.

Na uczelni już od kilku lat działa również sekcja e-sportowa "Lwy Politechniki Gdańskiej", która dziś uznawana jest za jedną z czołowych w Polsce. To właśnie ich zaangażowano do pomocy w realizacji zajęć ze studentami, z którymi współpracują w podzespołach, służąc swoim doświadczeniem i wiedzą merytoryczną.

- Podczas zajęć e-sportowych studenci poznają tajniki strategii gry i próbują swoich sił podczas rozgrywki - podkreśla zastępca dyrektora CSA. - Gry są rejestrowane, a ich poszczególne części analizowane przez zespół ekspercki, który pomaga studentom odkrywać kolejne tajniki dyscyplin. W jednych zajęciach uczestniczy grupa 20 osób, które dzielą się na cztery zespoły, a następnie ze sobą rywalizują.

Szczęśliwcy, którym udało zapisać się na tak obleganą formę WF-u w każdym tygodniu mogą uczestniczyć w dwugodzinnych zajęciach, podczas których poszerzają swoją wiedzę z Counter Strike: Global Offensive lub League of Legends (na poziomie mniej lub bardziej zaawansowanym). Chęć uczestnictwa wyraziło blisko 200 osób, miejsc jest niestety tylko 60. Co więcej, w ciągu pierwszej minuty na zajęcia z "LoL-a" zapisało się 96 osób.

od 16 lat
Wideo

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki