Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ESK 2016 - czy Gdańsk wejdzie do półfinału?

Jarosław Zalesiński
T. Bołt/ archiwum
W środę minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski ogłosi, które z jedenastu polskich miast, starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, znajdzie się na tak zwanej krótkiej liście. Czyli - które odpadną, a które grają dalej.

O tytuł walczą: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. Z tej jedenastki szansę na trafienie na krótką listę ma od czterech do sześciu miast.

W takim właśnie, czyli alfabetycznym, porządku we wtorek i w środę delegacje wszystkich miast stawiły się przed specjalną komisją, złożoną z polskich i unijnych ekspertów. - Czuję ulgę. I chyba zadowolenie - powiedziała po wyjściu z przesłuchań Aleksandra Szymańska z Biura Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury Gdańsk 2016.

Przesłuchanie polegało na przedstawieniu własnej prezentacji oraz na rundzie pytań.

- Pytano nas między innymi o tradycje wolności i solidarności, wpisane w nasz program - zdradza Aleksandra Szymańska. - Wiele pytań dotyczyło wiarygodności finansowej przygotowanego przez nas programu. Z dużym zainteresowaniem spotkały się nasze projekty, zakładające angażowanie się mieszkańców metropolii i działających w niej artystów.

Jakie na cały program zostaną przygotowane budżety, tego nie chce zdradzić żadne z kandydujących miast. W przypadku Gdańska w grę wchodzą kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów euro, rozdzielane na wszystkie lata poprzedzające rok 2016.

Gwarantem finansowej wiarygodności programu Gdańsk 2016 był udział w przesłuchaniach prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz dyrektor Biura do spraw Kultury Anny Czekanowicz. - Musiałem wybrać, bo dzisiaj odbywało się także spotkanie na dwudziestolecie Unii Metropolii Polskich, której prezesuję - mówi prezydent Adamowicz. - Zrezygnowałem, wybrałem przesłuchania w ramach ESK. Myśląc o rozwoju miast, skupiamy się zwykle na infrastrukturze. A to tylko część problemu. Kultura jest dla rozwoju miast, także dla ich gospodarki, bardzo ważna.

Unijny program miast kultury, przemianowany potem na Europejskie Stolice Kultury, funkcjonuje od 1985 roku. Obecnie w danym roku tytuł przyznawany jest dwóm miastom, jednemu ze "starej" Unii, i jednemu z państw nowo przyjętych. W 2016 roku tytuł przysługiwać będzie Hiszpanii i Polsce. O tym, które z polskich miast stanie się Europejską Stolicą Kultury, zdecyduje, na koniec skomplikowanej procedury, Parlament Europejski w 2012 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki