Ericsson przenosi do Tczewa produkcję urządzeń technologii standardu 5G! Flex będzie w pełni obsługiwać rynek europejski

Jacek Klein
Jacek Klein
Zaktualizowano 
W Polsce będą produkowane urządzenia do budowy sieci w standardzie 5G. Produkcja dla koncernu Ericsson ma być realizowana w Tczewie, w zakładach Flex. Szwedzki koncern Ericsson przenosi do Polski produkcję elementów systemu 5G. Firma jest jednym z największych graczy w wyścigu o prymat we wdrażaniu nowej technologii, która m zrewolucjonizować nie tylko gospodarkę światową, ale i codzienne życie.

Produkcja urządzeń transmisji radiowej, w tym dla 5G, rozpoczęła się w drugim kwartale 2019 roku, zaś wytwarzanie urządzeń do transmisji radiowej rozpoczęto w trzecim kwartale 2019 roku. Ericsson wraz z partnerem produkcyjnym w Tczewie planuje pełną produkcję na rynek europejski w pierwszym kwartale 2020 roku. Fabryka w Tczewie będzie w pełni obsługiwać rynek europejski.

Partnerem Ericssona w Polsce jest firma Flex, posiadająca ogromne zakłady w Tczewie.

- Podczas gdy polscy operatorzy komórkowi i Ericsson są gotowi przyspieszyć 5G w Polsce, my pracujemy w Polsce nad wieloma projektami 5G wykorzystując wiedzę pozyskaną podczas komercyjnych wdrożeń 5G na czterech kontynentach. Rozszerzamy obecność w Polsce wraz z przyspieszeniem 5G w Europie - mówi Arun Bansal, szef Ericssona w regionie Europy i Amerykę Łacińską. - Operatorzy komórkowi mogą teraz mieć sieci opracowane przez polskich ekspertów oprogramowania i wyprodukowane w Polsce. 5G dla Polski może być wytwarzane przez polskich inżynierów, zarówno rozwijając polską gospodarkę, jak i budząc zaufanie do europejskiego łańcucha dostaw. Jestem bardzo podekscytowany widząc, jakie możliwości otwierają się przed nami w związku z nowymi inwestycjami w Polsce.

Zobacz nasz serwis o gospodarce morskiej>>>

Ericsson zatrudnia na świecie 110 tys. pracowników

Ericsson zatrudnia w Europie ponad 35 tys. pracowników, pracujących w 21 lokalizacjach, w tym 14 tys. inżynierów odpowiedzialnych za działalność badawczą i rozwojową. Na świecie działa w 180 krajach i zatrudnia 110 tys. pracowników.

Technologia 5G jest obecnie rozwijana w 81 krajach przez 192 operatorów. W Polsce są to między innymi T-Mobile, Orange, Exatel, Ericsson oraz Nokia. Według Ministerstwa Cyfryzacji, nakłady inwestycyjne niezbędne do wdrożenia sieci 5G w Polsce wyniosą od 11 do 20 miliardów złotych.

Sieć standardu 5G ma osiągać gigantyczne jak na dzisiejsze wartości prędkości transferu - do 20 GB/s jeśli chodzi o pobieranie i do 10 GB/s w wypadku wysyłania. Co bardzo ważne dla samej idei 5G i jej kluczowych zastosowań - sieć ma też działać z minimalnymi opóźnieniami - standard zakłada, że dopuszczalne są tu 4 milisekundy. Za pośrednictwem sieci 5G np. auta będą na przykład mogły wymieniać się aktualizowanymi w czasie rzeczywistym informacjami o wzajemnym położeniu i autonomicznie na nie reagować. Zrewolucjonizowana zostanie technologia inteligentnych domów czy fabryk. Na .

Liderami we wprowadzaniu nowej technologii łączności są Chiny, USA i Korea Południowa. Tam działają już testowe, a nawet komercyjne sieci 5G. W tym roku można się już spodziewać premier smartfonów obsługujących nowy standard.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

polecane: 60 Sekund biznesu: Ekonomia współdzielenia coraz popularniejsza.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie