Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ERGO ARENA. Plany zagospodarowania i wizja przyszłości obiektu. Powstaną kolejne sale, hotel a może i basen

Sandra Janikowska
Fot. Karolina Misztal / Polskapresse
Kolejne sale: sportowo-kongresowa oraz edukacyjno-rekreacyjna, hotel, a może otwarty basen? Sopocko-gdańska spółka samorządowa zarządzająca ERGO ARENĄ chciałaby rozwijać działalność w powyższych kierunkach. Żeby było to możliwe, potrzebne są nowe miejscowe plany zagospodarowania. Na otwartym spotkaniu przedstawiono pomysły inwestycyjne i aktualny etap prac planistycznych.

W minioną sobotę, 30 listopada 2019 roku w sali treningowej Ergo Arena odbyło się otwarte spotkanie w sprawie sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego rejonu hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena, znajdującej się na granicy Gdańska i Sopotu.

Właścicielami hali, która w 2020 roku będzie obchodzić swoje dziesięciolecie są samorządy. Na spotkaniu reprezentowali je: prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz z-ca prezydent Gdańska Piotr Grzelak.

"Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejon hali widowiskowo - sportowej przy Placu Dwóch Miast w mieście Gdańsku i w mieście Sopot"

Temat planów dotyczących przyszłości hali poruszyła także prezes zarządu powołanej przez samorządy spółki Hala Gdańsk-Sopot Magdalena Sekuła, będąca operatorem Ergo Areny. Głos w sprawie zabrała także Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, któremu powierzono sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania dla wyznaczonego obszaru. Obejmuje on teren 17,7 ha, z czego 11,9 ha znajduje się na obszarze Sopotu, a 5,8 ha - w obrębie Gdańska.

Tereny te obejmują nieruchomości zajmowane obecnie przez halę, a także sąsiednie, na których możliwe byłoby dalsze rozwijanie dotychczasowych funkcji usługowych i uzupełnienie programu użytkowego hali.

Gospodynią spotkania była Magdalena Sekuła, która na początku zaznaczyła, że plany rozwoju obiektu i jego otoczenia nie dotyczą pobliskich sopockich ogrodów działkowych lecz jedynie z nimi graniczą. Przytoczyła także podstawowe statystyki - 0,5 mln gości rocznie, 80 proc. z nich wywodzi się z Trójmiasta. Wydarzenia w Ergo Arenie odbywają się średnio co trzy dni.

Analiza uwarunkowań zagospodarowania terenu przy hali wykazała wyraźne zapotrzebowanie na powierzchnie przeznaczone na spotkania dla 300 - 500 osób

- tłumaczyła prezes spółki zarządzającej Areną.

Dodała, że z opracowań wynika także, że obecne jest duże zapotrzebowanie na drugą całoroczną wielofunkcyjną salę obudowaną salkami sportowymi odpowiadającymi na potrzeby chociażby dziecięcych klubów sportów walki.

Prezes wyjaśniła, że w Polsce i w Europie dookoła tego typu obiektów często powstają hotele, często o niższym standardzie, ale potrzebne chociażby ekipom sportowym czy technicznym. Często wokół hal widowiskowo-sportowych znajdują się parki rozrywki czy centra edukacyjne.

Aby podtrzymać atrakcyjność ERGO ARENY i zapewnić jej konkurencyjność, rozbudowa programu funkcjonalnego jest w pełni uzasadniona i wręcz konieczna. Chcemy nadążyć za konkurencją, ale przede wszystkim wzbogacić funkcje, tak by odpowiadały na potrzeby mieszkańców

- powiedziała Sekuła.

Z-ca prezydent Gdańska przypomniał, że uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wyznaczonych terenów Rada Miasta Gdańska podjęła już w sierpniu br.

Dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, Edyta Damszel-Turek zaznaczyła, że sporządzenie “Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejon hali widowiskowo - sportowej przy Placu Dwóch Miast w mieście Gdańsku i w mieście Sopot” znajduje się aktualnie na etapie analizowania dokumentów strategicznych obu miast i wniosków mieszkańców.

Dodała także, że każde pismo, które wpłynie do momentu wyłożenia projektu jest traktowane jako wniosek, który jest później"skonsumowany" w planie.

Na etapie wyłożenia projektu dopiero opowiadamy, które wnioski są w nim uwzględnione, a które nie

- wyjaśniała Damszel-Turek.

Wnioski

Miejscowy plan stwarza możliwości, które są uzupełniane dopiero przez konkretne projekty inwestycyjne. Sam plan określa jedynie przeznaczenie terenu i parametry urbanistyczne.

Pierwszy raz realizujemy plany zagospodarowania wspólnie w dwóch miastach, ale jest to jak najbardziej zasadne ponieważ mówimy o jednej przestrzeni. To, że granica miast przebiega przez środek Areny, nie zwalnia nas z obowiązku patrzenia całościowo

- stwierdziła Dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Granice obszaru, którym objęte będzie opracowanie wyznacza żółta linia. Na czerwono oznaczono granice miast:

ERGO ARENA. Plany zagospodarowania i wizja przyszłości obiektu. Powstaną kolejne sale, hotel a może i basen
Źródło: Miasto Gdańsk

Procedura sporządzenia planu miejscowego trwa średnio dwa lata i składa się z poniżej wymienionych etapów - aktualny stan rzeczy dla mpzp ERGO ARENY zaznaczono na czerwono:

ERGO ARENA. Plany zagospodarowania i wizja przyszłości obiektu. Powstaną kolejne sale, hotel a może i basen
Źródło: Miasto Gdańsk

Warto pamiętać, że na każdym z etapów prac można uzyskać dostęp do projektu. Istnieje także możliwość zabrania głosu aż do wyłożenia pełnego projektu. Zachęca się jednak wszystkich do składania wniosków już teraz, bowiem im więcej ich spłynie na początkowym etapie, tym łatwiej będzie nam sformułować zapisy planu i ostateczną wizję zmian.

Spółka Hala Sopot-Gdańsk swoje wnioski do planu już złożyła:

ERGO ARENA. Plany zagospodarowania i wizja przyszłości obiektu. Powstaną kolejne sale, hotel a może i basen
Źródło: Miasto Gdańsk

Podobnie grupa mieszkańców Sopotu:

ERGO ARENA. Plany zagospodarowania i wizja przyszłości obiektu. Powstaną kolejne sale, hotel a może i basen
Źródło: Miasto Gdańsk

Na razie w planach są takie obiekty jak hotel i druga, mniejsza sala sportowa, to właśnie na nie jest największe zapotrzebowanie. Zarówno w Gdańsku, jak i w Sopocie ciężko jest wynająć salę sportową. Pod uwagę brany będzie być może także odkryty basen.

Pytania i odpowiedzi mieszkańców

Druga część spotkania poświęcona była mieszkańcom i radnym miejskim. Osoby zabierające głos krytykowały głównie rozwiązania komunikacyjne wokół hali, które w ich opinii "szwankują". Rozmówcy podkreślali jak duży wpływ ma impreza organizowana w Ergo Arenie na ich życie. Jedni wysunęli pomysł stworzenia drugiej nitki w ul. Gospody, inny krytykowali pomysł tworzenia kolejnej czteropasmowej drogi w swoim sąsiedztwie, wskazując raczej na potrzebę inwestowania w transport publiczny.

Uczestnicy zastanawiali się nad miejscem, w którym miałyby zostać ulokowane zapowiedziane obiekty. Czy będą to parkingi?

Parkingi przy ERGO ARENIE muszą pozostać, a z drugiej strony, by móc zmieścić nowe obiekty, teren musi być zmodernizowany. Parkingi terenowe będą więc zamienione albo na podziemne, albo zostaną połączone z obiektem usługowym, ale o tym będzie można rozmawiać dopiero, jak powstanie miejscowy plan

- odpowiedziała Damszel-Turek

Głos w sprawie zabrała także gdańska radna Katarzyna Czerniewska, która zapytała o to, czy na terenie obiektu powstaną także obiekty dla osób niekoniecznie uprawiających sport. W odpowiedzi usłyszała zapewnienie Magdaleny Sekuły, że funkcja domu sąsiedzkiego w rozbudowanej hali nie jest wykluczona.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki