Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019. Lekarz wyśle nam czterocyfrowy kod, który trzeba będzie pokazać w aptece

Dorota Abramowicz
E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019
E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019 unsplash
E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019. W tym roku czeka nas kolejny etap elektronicznej rewolucji w systemie opieki zdrowotnej, pojawią się istotne zmiany na liście leków refundowanych i w kalendarzu szczepień, a na szpitalnych oddziałach albo więcej pielęgniarek, albo... mniej łóżek.

E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019

Po wprowadzeniu obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich przyszła kolej na e-recepty. Od 1 stycznia 2019 roku wszystkie polskie apteki mają obowiązek realizowania recept w formie elektronicznej. Równocześnie przez najbliższy rok lekarze mogą wypisywać recepty zarówno na druczkach, jak i w formie elektronicznej.

E-recepta.Realizacja recepty - jak to będzie wyglądać?

Zamiast papierowej recepty otrzymamy SMS-em, mailowo lub wypisany na kartce czterocyfrowy kod. Kod pokazujemy w aptece i otrzymujemy wypisane leki. Niekoniecznie wszystkie, bo z kodem można wrócić do tej samej lub udać się do innej apteki po resztę medykamentów. Według resortu zdrowia, przyniesie to pacjentom same zyski - znika problem z niewyraźnie wypisaną receptą (pacjenci musieli w takim przypadku wracać do przychodni), a przewlekle chorzy nie będą musieli odwiedzać lekarzy, prosząc ich o wydanie leku - dostaną zdalnie informację z kodem.

E- skierowania w 2019 roku? Pilotażowy system

Do połowy 2019 r. w niektórych placówkach pilotażowo są już wystawiane także skierowania elektroniczne do specjalistów lub na badania. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której jeden chory ustawia się równocześnie w kolejce do kilku placówek (NFZ podaje, że co trzecia osoba nie pojawia się na umówionej wizycie), oraz na likwidację patologicznej sytuacji, w której pacjenci wprowadzani są do kolejki poza listą oczekujących. Od stycznia 2010 roku system e-skierowań ma obowiązywać w całej Polsce, a szczegółowe dane placówek już go stosujących można znaleźć na stronie mapa.pacjent.gov.pl.

Zmiany w kalendarzu szczepień w 2019

Na stronach internetowych resortu zdrowia pojawiły się również informacje o zmianach w kalendarzu szczepień dla dzieci do pierwszego roku życia oraz wiadomość, że w przypadku dzieci uczęszczających do żłobków po ukończeniu 12 miesięcy można wykonać szczepienie przeciwko ospie refundowane przez NFZ.

Zmiany na liście leków refundowanych w 2019 roku

Zmiany na liście refundowanych leków powinny ucieszyć m.in. chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) oraz na niektóre rodzaje nowotworów. W tym pierwszym przypadku zadecydowano, że jedyny zarejestrowany lek dla chorych na SMA, nusinersen, będzie dostępny dla wszystkich potrzebujących pacjentów.

Z kolei chorzy na raka płuca i przewlekłą białaczkę limfocytową otrzymają wreszcie dostęp do stosowanych w tych chorobach nowoczesnych specyfikach - tecentriqu, xalkori oraz wenetoklaksu. Resort zdrowia poinformował również, że refundowany ma być diacomit, stosowany przy ciężkiej dziecięcej padaczce lekoopornej. Z kolei dzieci z wadami sercami otrzymają dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS.

Dla pacjentów kardiologicznych istotna powinna być informacja o pojawieniu się pilotażu Kompleksowej Opieki nad Osobami z Niewydolnością Serca. Dwuletni program Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Ministerstwa Zdrowia ruszy w sześciu ośrodkach w Polsce, w tym w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Pielęgniarki i położne - zmiany

Nowe przepisy dotyczące zatrudnienia pielęgniarek i położnych powinny zmienić patologiczną sytuację, w której - ze względów głównie oszczędnościowych - jedna pielęgniarka musiała samotnie dyżurować na jednym lub dwóch oddziałach. Od 1 stycznia br. wskaźnik zatrudnienia w oddziałach zachowawczych, np. interna, będzie wynosił minimum 0,6 etatu na łóżko, a w oddziałach zabiegowych 0,7 etatu na łóżko. W szpitalach dziecięcych wskaźniki te mają być jeszcze wyższe i wynosić odpowiednio 0,8 i 0,9 etatu.

Z jednej strony poprawi to znacząco opiekę pielęgniarską nad chorym i zmniejszy obciążenie personelu, z drugiej jednak obnaży tragiczny brak pielęgniarek i położnych w Polsce. Według ekspertów ochrony zdrowia, część placówek, które nie znajdą pracowników, będzie zmuszona do likwidacji łóżek szpitalnych lub wręcz do zamykania oddziałów.

Ministerstwo testuje elektroniczne recepty:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki