E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od...

  E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019. Lekarz wyśle nam czterocyfrowy kod, który trzeba będzie pokazać w aptece

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019

  E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019 ©unsplash

  E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019. W tym roku czeka nas kolejny etap elektronicznej rewolucji w systemie opieki zdrowotnej, pojawią się istotne zmiany na liście leków refundowanych i w kalendarzu szczepień, a na szpitalnych oddziałach albo więcej pielęgniarek, albo... mniej łóżek.
  E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019

  E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019 ©unsplash

  E-recepta. Realizacja recept w formie elektronicznej od 1.01.2019


  Po wprowadzeniu obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich przyszła kolej na e-recepty. Od 1 stycznia 2019 roku wszystkie polskie apteki mają obowiązek realizowania recept w formie elektronicznej. Równocześnie przez najbliższy rok lekarze mogą wypisywać recepty zarówno na druczkach, jak i w formie elektronicznej.

  E-recepta.Realizacja recepty - jak to będzie wyglądać?


  Zamiast papierowej recepty otrzymamy SMS-em, mailowo lub wypisany na kartce czterocyfrowy kod.
  Kod pokazujemy w aptece i otrzymujemy wypisane leki. Niekoniecznie wszystkie, bo z kodem można wrócić do tej samej lub udać się do innej apteki po resztę medykamentów. Według resortu zdrowia, przyniesie to pacjentom same zyski - znika problem z niewyraźnie wypisaną receptą (pacjenci musieli w takim przypadku wracać do przychodni), a przewlekle chorzy nie będą musieli odwiedzać lekarzy, prosząc ich o wydanie leku - dostaną zdalnie informację z kodem.


  E- skierowania w 2019 roku? Pilotażowy system


  Do połowy 2019 r. w niektórych placówkach pilotażowo są już wystawiane także skierowania elektroniczne do specjalistów lub na badania. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której jeden chory ustawia się równocześnie w kolejce do kilku placówek (NFZ podaje, że co trzecia osoba nie pojawia się na umówionej wizycie), oraz na likwidację patologicznej sytuacji, w której pacjenci wprowadzani są do kolejki poza listą oczekujących. Od stycznia 2010 roku system e-skierowań ma obowiązywać w całej Polsce, a szczegółowe dane placówek już go stosujących można znaleźć na stronie mapa.pacjent.gov.pl.

  Zmiany w kalendarzu szczepień w 2019


  Na stronach internetowych resortu zdrowia pojawiły się również informacje o zmianach w kalendarzu szczepień dla dzieci do pierwszego roku życia oraz wiadomość, że w przypadku dzieci uczęszczających do żłobków po ukończeniu 12 miesięcy można wykonać szczepienie przeciwko ospie refundowane przez NFZ.

  Zmiany na liście leków refundowanych w 2019 roku


  Zmiany na liście refundowanych leków powinny ucieszyć m.in. chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) oraz na niektóre rodzaje nowotworów. W tym pierwszym przypadku zadecydowano, że jedyny zarejestrowany lek dla chorych na SMA, nusinersen, będzie dostępny dla wszystkich potrzebujących pacjentów.

  Z kolei chorzy na raka płuca i przewlekłą białaczkę limfocytową otrzymają wreszcie dostęp do stosowanych w tych chorobach nowoczesnych specyfikach - tecentriqu, xalkori oraz wenetoklaksu. Resort zdrowia poinformował również, że refundowany ma być diacomit, stosowany przy ciężkiej dziecięcej padaczce lekoopornej. Z kolei dzieci z wadami sercami otrzymają dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS.

  Dla pacjentów kardiologicznych istotna powinna być informacja o pojawieniu się pilotażu Kompleksowej Opieki nad Osobami z Niewydolnością Serca. Dwuletni program Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Ministerstwa Zdrowia ruszy w sześciu ośrodkach w Polsce, w tym w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

  Pielęgniarki i położne - zmiany


  Nowe przepisy dotyczące zatrudnienia pielęgniarek i położnych powinny zmienić patologiczną sytuację, w której - ze względów głównie oszczędnościowych - jedna pielęgniarka musiała samotnie dyżurować na jednym lub dwóch oddziałach. Od 1 stycznia br. wskaźnik zatrudnienia w oddziałach zachowawczych, np. interna, będzie wynosił minimum 0,6 etatu na łóżko, a w oddziałach zabiegowych 0,7 etatu na łóżko. W szpitalach dziecięcych wskaźniki te mają być jeszcze wyższe i wynosić odpowiednio 0,8 i 0,9 etatu.

  Z jednej strony poprawi to znacząco opiekę pielęgniarską nad chorym i zmniejszy obciążenie personelu, z drugiej jednak obnaży tragiczny brak pielęgniarek i położnych w Polsce. Według ekspertów ochrony zdrowia, część placówek, które nie znajdą pracowników, będzie zmuszona do likwidacji łóżek szpitalnych lub wręcz do zamykania oddziałów.

  Ministerstwo testuje elektroniczne recepty:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale po wypis takiej czy śmakiej recepty to trzeba będzie nadal drałować do przychodni

  po telefonicznym polowaniu na recepcjonistkę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  i odstaniu w kolejce bo siem opóźniło ? to może od razu dostanie się kod ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znaczy każdy musi mieć smartfona komputer a numer telefonu mail poznają nowe osoby jak to

  w ochronie danych osobowych. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ludzie zaczną pozbywać się telefonów stacjonarnych choć tu też można smsować. a jakie pole dla bandziorów. na hasło - lecznicza marycha i inne podobne lub drogie leki dotrą do kodów i po leku....rozwiń całość

  ludzie zaczną pozbywać się telefonów stacjonarnych choć tu też można smsować. a jakie pole dla bandziorów. na hasło - lecznicza marycha i inne podobne lub drogie leki dotrą do kodów i po leku. wszak wyłapać sygnał telefonu czy kompa to żaden problem. chyba że wszyscy będą mieli enigmy hahahahahahahahahazwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »