reklama

Episkopat komentuje słowa prymasa na temat pomocy uchodźcom

Kacper Rogacin / AIP
Fot: Adam Wojnar
- Każdy ksiądz z mojej diecezji, który pójdzie na manifestację antyuchodźczą, będzie suspendowany - powiedział w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" prymas Polski abp Wojciech Polak. Episkopat zabrał głos w tej sprawie.

W wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" abp Polak powiedział: "Jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany. Nie ma dla mnie innej drogi, dlatego że jestem odpowiedzialny za tych, którzy są w mojej diecezji."

Czytaj także: Mariusz Błaszczak: Nie podejmę żadnej decyzji, która narażałaby bezpieczeństwo Polaków

Dodał, że chrześcijanin nie może zamknąć się przed uchodźcą. Wynika to z płynącego z Ewangelii nauczania Jezusa Chrystusa.

- Nie chodzi o zwyczajne otwarcie granic bez żadnej kontroli, ale mądrą, systemową pomoc, którą możemy i powinniśmy dać, która nie będzie dla nas żadnym zagrożeniem - czytamy w wywiadzie.

Słowa prymasa Polski natychmiast wywołały burzę. Głos w tej sprawie zabrał m.in. wicepremier Jarosław Gowin, który stwierdził, że choć rząd wsłuchuje się w stanowisko Kościoła Katolickiego, to trzeba pamiętać, że dba on przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa Polakom.

Czytaj także: Prof. Ryszard Bugaj: Mamy w Europie opinię gorszą, niż na to zasługujemy

Wywiad abp Wojciecha Polaka skomentował też Episkopat Polski. - Prymas w swoich wypowiedziach przypomina zasady wypływające z nauczania Jezusa Chrystusa oraz naukę społeczną Kościoła Katolickiego. Na tę kwestię zwracał wielokrotnie uwagę papież Franciszek. Każdy chrześcijanin wezwany jest do udzielania pomocy – w miarę swoich możliwości – tym, którzy są w jakikolwiek sposób prześladowani i potrzebujący - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Michał Marusik: Uchodźcy nie chcą jechać do Polski. To Unia próbuje ich tu wrzucić

AIP/x-news

Wideo

Materiał oryginalny: Episkopat komentuje słowa prymasa na temat pomocy uchodźcom - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 71

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
manstin
W dniu 20.10.2017 o 11:47, pniok Rzeszowski napisał:

A wszystko to rozpoczelo sie wlasnie wtedy gdy udostepniono paszporty.Gdy byla "scisla kontrola" wydawania paszportow w Komendach Milicji Polsce to wtedy zaden element nie dostal paszportu i za granice jechali tylko rokujacy nadzieje ze nie przyniosa wstydu Polsce.No to teraz macie to coscie chcieli !

Wydaje się,że problem jest poważniejszy. Wiele krajów zapewnia swoim obywatelom swobodę podróżowania po świecie ale przez to wcale nie cierpi ich reputacja. Nasi Rodacy,mimo wychowywania w religii miłującej bliźniego,szanującej ludzkie życie i zdrowie a także własność,nie potwierdzają tych wartości poza granicami. Statystyki nie kłamią,bo i w jakim celu miałyby to czynić.

W kraju,mimo zmian,nadal więzienia są przepełnione a wielu skazanych oczekuje na miejsce dla nich.

p
pniok Rzeszowski
W dniu 19.10.2017 o 18:09, manstin napisał:

Masz trochę racji ale nie można przyjąć,że wszystko się dzieje z powodu dostępności do paszportów. Nie ma kraju na świecie ani kryminału, w którym nie siedzieli by Polacy. W krajach Ameryki Łacińskiej /Ameryka Poludniowa/ siedzą nasi Rodacy głównie za przemyt i handel narkotykami, ale nie tylko,także za przestępstwa pospolite.W Europie Zachodniej w więzieniach odbywają kary nasi Rodacy za wszelkie możliwe przestępstwa,w tym najgroźniejsze,czyli za okrutne gwałty i zabójstwa,także za napady rabunkowe.Nie brakuje też polskich więźniów w więzieniach Rosji,Białorusi czy nawet Rumunii.Ktoś dowcipny mógłby powiedzieć,że w jednym więzieniu Polaków nie ma,czyli w watykańskim. Niewiele brakowało a by w nim odbywał karę polski arcybiskup za gwałty na Dominikańskich dzieciach.Nie wolno zatem obrażać uchodźców, o których się nie ma żadnych informacji,że byli by zagrożeniem większym od swoich. Co się wyrabia w kraju śledzimy codziennie. Znowu w Warszawie /Falenica dz.Wawer/ 25-letni mężczyzna zarżnął własnych rodziców na oczach swojego ,młodszego rodzeństwa.Nie sądźmy,abyśmy sami nie byli sądzeni.

A wszystko to rozpoczelo sie wlasnie wtedy gdy udostepniono paszporty.

Gdy byla "scisla kontrola" wydawania paszportow w Komendach Milicji Polsce to wtedy zaden element nie dostal paszportu i za granice jechali tylko rokujacy nadzieje ze nie przyniosa wstydu Polsce.

No to teraz macie to coscie chcieli !

11

Szkukajcie na fB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11

G
Gość
W dniu 19.10.2017 o 20:46, Gość napisał:

o czym bałwanie mówisz ,nic nie wklejałem  :oMój wpis -niech sobie episkopat przyjmie do siebie .

Bałwan to twój tatuś. Każdy sam może sprawdzić,co i kiedy wklejałeś i pod czyim tekstem. Dalej baw się sam. Naucz się dyskusji na temat i  używaj w niej argumentów a nie pomówień i obelg. Tak się nigdy niczym nie wykażesz.

G
Gość
W dniu 19.10.2017 o 18:50, Gość napisał:

czytać nie umiesz ?

To  z cudzego do własnego tekstu wkleiłeś:

"

Nie wiem, które programy masz na myśli i jakie z nich czerpiesz informacje. Dostępne są w Internecie dane o osadzonych w poszczególnych krajach w tym o liczbie cudzoziemców. Bez oczekiwania na informacje medialne /nawet nie wiem,czy podają/ każdy samodzielnie może sobie sprawdzić ilu naszych Rodaków i w jakich więzieniach odbywa kary.

Podawanie informacji prawdziwych uważasz  za antypolskie i antykatolickie?

Na kłamstwie nie można zbudować nic trwałego ani dla człowieka,przydatnego."

 

Tak ten wklejony tekst skomentowałeś:

" niech sobie ich episkopat przyjmie do siebie "

 

Tak ci odpowiedziano:

"Wkleiłeś tekst, w którym nic nie ma o Episkopacie. Nie wiem więc,czy chwalisz się umysłowym ubóstwem ,czy też masz trudności ze zrozumieniem słowa czytanego.

 

I znowu dajesz popis własnej błazenady:

"czytać nie umiesz ?

 

Dlaczego Episkopat ma przyjmować więźniów nie napisałeś a tekst przez ciebie wklejony o nich mówi. I co jest w tym twoim bełkocie do czytania?

 
G
Gość
W dniu 19.10.2017 o 18:26, Gość napisał:

niech sobie ich episkopat przyjmie do siebie 

 

Wkleiłeś tekst, w którym nic nie ma o Episkopacie. Nie wiem więc,czy chwalisz się umysłowym ubóstwem ,czy też masz trudności ze zrozumieniem słowa czytanego.
 

m
manstin
W dniu 19.10.2017 o 18:17, Brzeszczot napisał:

Proponuję, abyś zaprzestał oglądania programów serwowanych przez esbeckie szczekaczki siejące jad nienawiści do wszystkiego co polskie i katolickie.

 

Nie wiem, które programy masz na myśli i jakie z nich czerpiesz informacje. Dostępne są w Internecie dane o osadzonych w poszczególnych krajach w tym o liczbie cudzoziemców. Bez oczekiwania na informacje medialne /nawet nie wiem,czy podają/ każdy samodzielnie może sobie sprawdzić ilu naszych Rodaków i w jakich więzieniach odbywa kary.

Podawanie informacji prawdziwych uważasz  za antypolskie i antykatolickie?

Na kłamstwie nie można zbudować nic trwałego ani dla człowieka,przydatnego.
 

B
Brzeszczot
W dniu 19.10.2017 o 18:09, manstin napisał:

Masz trochę racji ale nie można przyjąć,że wszystko się dzieje z powodu dostępności do paszportów. (...)

Proponuję, abyś zaprzestał oglądania programów serwowanych przez esbeckie szczekaczki siejące jad nienawiści do wszystkiego co polskie i katolickie.

m
manstin
W dniu 19.10.2017 o 11:51, pniok Rzeszowski napisał:

Bo on opisal tych emigrantow z Polski z czasow minionych.To sa emigranci do czasu gdy komuna zaczela dawac paszporty wszystkim zlodziejom i roznym elementom jak powiedzial Jaruzelski gloszac ze pozbyli sie nierobow i elementu przestepczego.

Masz trochę racji ale nie można przyjąć,że wszystko się dzieje z powodu dostępności do paszportów. Nie ma kraju na świecie ani kryminału, w którym nie siedzieli by Polacy. W krajach Ameryki Łacińskiej /Ameryka Poludniowa/ siedzą nasi Rodacy głównie za przemyt i handel narkotykami, ale nie tylko,także za przestępstwa pospolite.

W Europie Zachodniej w więzieniach odbywają kary nasi Rodacy za wszelkie możliwe przestępstwa,w tym najgroźniejsze,czyli za okrutne gwałty i zabójstwa,także za napady rabunkowe.

Nie brakuje też polskich więźniów w więzieniach Rosji,Białorusi czy nawet Rumunii.

Ktoś dowcipny mógłby powiedzieć,że w jednym więzieniu Polaków nie ma,czyli w watykańskim. Niewiele brakowało a by w nim odbywał karę polski arcybiskup za gwałty na Dominikańskich dzieciach.

Nie wolno zatem obrażać uchodźców, o których się nie ma żadnych informacji,że byli by zagrożeniem większym od swoich. Co się wyrabia w kraju śledzimy codziennie. Znowu w Warszawie /Falenica dz.Wawer/ 25-letni mężczyzna zarżnął własnych rodziców na oczach swojego ,młodszego rodzeństwa.

Nie sądźmy,abyśmy sami nie byli sądzeni.

l
ll

Przypominam, że podła zmiana wyraziła poparcie dla turcji w kwestii przyjęcia do ue :) Tej samej turcji, która ciapatych z syrii i państw ościennych puszcza jak leci mimo umowy z ue :) Więc jest wielce prawdopodobne, drogie pro-pisowskie durnie, że niedługo zamiast nie przyjmować uchodźców, zaczniecie żyć obok tych samych ludzi, ale nazywanych już obywatelami UE :) A to wszystko dzięki wstawiennictwu prezybzdeta i podłozmianowej kliki :)

G
Gość

Propozycja dla UE-zamknąć granicę na Morzu Śródziemnym,postawić wieżyczki i pierwszy strzał ostrzegawczy ,drugi w cel. Dwa,trzy pontony utoną to płynąć nie będą. Przenikać w struktury islamistów (tu robota kontrwywiadu), w razie jakiegoś przestępstwa,tak jak Izrael z Hamasem-odpowiedzialność zbiorowa,w dzielnicach gdzie mieszkał bandyta wyłączać prąd,wodę,gaz,media, w razie powtórki z rozrywki cała rodzina deportacja z zakazem powrotu, buldożer i dom gdzie mieszkał bandyta zrównać z ziemią. Teraz rada dla kierowców TIR-ów. W razie blokowania drogi przez bydło i rzucania różnymi przedmiotami, nie zatrzymywać się a wręcz przyspieszyć i rura,u chodzi o Wasze bezpieczeństwo. W razie wdarcia do kabiny,pałą chamów albo paralizatorem. Do qrwy nędzy oni są u nas i muszą się dostosować. Dlaczego ci idioci z UE koniecznie tak chcą wejść w d upę muslimom żeby Broń Boże nie urazić. Niechby pojechali do Arabii Saudyjskiej i ich kobiety wyszłyby na ulice w spódniczkach. Tak samo oni mają się dostosować. I zapier dalać a nie że jemu się należy i nie tego on oczekiwał. Dlaczego oni nie jadą do Putina, sam ich zaprosił ale postawił warunek-na Syberii ja mam dużo miejsca ,ja was zapraszam ale do wyrębu lasu albo innej pracy,żadnego socjalu. Doprowadzili do takiego skur wienia Europy ci bandyci że niemieckie kobiety są ubogacane jak w Kolonii,a z Niemców ściągane są pieniądze na prostytutki dla nich ,aby nie gwałcili niemieckich kobiet. Zdziczenie tych małp jest nieprawdopodobne,wystarczy pooglądać filmiki na youtube. z PiS w niektórych kwestiach się nie zgadzam ale za działanie ministra Błaszczaka powodujące nieprzyjmowanie bydła mają mój głos. Prymas i papież to lewaki latające na miotle. Nie zależy im na bezpieczeństwu obywateli. Benedykt XVI mówił prawdę o islamie ,jak na wykładzie w Ratyzbonie za co został wielokrotnie skrytykowany. I chyba usunięty z urzędu bo jako wybitny teolog i intelektualista wiedział czym jest i czym grozi islam. 

PS. Czekam kiedy ta stara świnia soros zdechnie wreszcie, ale podejrzewam że pojawią się kolejne świnie

B
Brzeszczot
W dniu 19.10.2017 o 10:01, Gość napisał:

Aby nie obrażać autentycznych tumanów, nie zaliczę cię do tej grupy. Popatrz sobie na statystyki,może zauważysz, że w Wielkiej Brytanii i w innych krajach największą liczbę skazanych obcokrajowców za różne przestępstwa /w tym gwałty i zabójstwa/ stanowią Polacy.

Aby nie obrażać autentycznych tumanów, nie zaliczę cię do tej grupy. Popatrz sobie na statystyki, może zauważysz, że w Wielkiej Brytanii i w innych krajach największą liczbę skazanych obcokrajowców za różne przestępstwa (w tym gwałty, porwania, zamachy i zabójstwa) stanowią wszelkiej maści i autoramentu islamczycy. Można ich łatwo rozróżnić od innych ludzi po ciemnej karnacji skóry.

p
pniok Rzeszowski
W dniu 19.10.2017 o 10:01, Gość napisał:

Aby nie obrażać autentycznych tumanów,nie zaliczę cię do tej grupy. Popatrz sobie na statystyki,może zauważysz,że w Wielkiej Brytanii i w innych krajach największą liczbę skazanych obcokrajowców za różne przestępstwa /w tym gwałty i zabójstwa/ stanowią Polacy.

Bo on opisal tych emigrantow z Polski z czasow minionych.

To sa emigranci do czasu gdy komuna zaczela dawac paszporty wszystkim zlodziejom i roznym elementom jak powiedzial Jaruzelski gloszac ze pozbyli sie nierobow i elementu przestepczego.

G
Gość
W dniu 19.10.2017 o 09:48, Brzeszczot napisał:

Wszelkiej maści głupcom trzeba uparcie przypominać, że polscy uchodźcy i emigranci na przestrzeni dziejów nie kradli, nie gwałcili, nie porywali kobiet, nie mordowali i nie podkładali bomb oraz nie tworzyli zamkniętych enklaw i nie wprowadzali jakichś praw z piekła rodem. Polscy emigranci integrowali się z narodami, do których przybyli i pracowali w pocie czoła.

Aby nie obrażać autentycznych tumanów,nie zaliczę cię do tej grupy. Popatrz sobie na statystyki,może zauważysz,że w Wielkiej Brytanii i w innych krajach największą liczbę skazanych obcokrajowców za różne przestępstwa /w tym gwałty i zabójstwa/ stanowią Polacy.

B
Brzeszczot
W dniu 19.10.2017 o 09:31, manstin napisał:

Wszelkiej maści głupcom trzeba uparcie przypominać, że np. Iran przyjmował polskich uchodźców nie badając ich przekonań religijnych ani przeszłości kryminalnej. Inne kraje przyjęły miliony Polaków,którzy tam wyemigrowali i nadal emigrują. Polska /jej rząd/ podjęła publicznie zobowiązanie wobec innych krajów UE, że przyjmie ok. 7 tysięcy imigrantów i należy bezwzględnie się z tej obietnicy wywiązać. Episkopat,ustami arcybiskupa Polaka chce rządzącym obecnie ułatwić zadanie. Uchodźcy nie są dla nikogo zagrożeniem. Zamachów dokonują zwykli kryminaliści,którzy religię islamu wykorzystują do politycznych celów. U nas jest podobnie. Nie przebywają u nas uchodźcy a i tak dochodzi w kraju do częstych zabójstw, kradzieży i napadów rabunkowych a także gwałtów. Tylko otumaniony i niedorozwinięty ślepiec nie widzi faktów lecz posługuje się idiotycznymi hasłami. Pomoc uchodźcom to ludzki obowiązek i pokaz solidarności z naszymi przyjaciółmi.

Wszelkiej maści głupcom trzeba uparcie przypominać, że polscy uchodźcy i emigranci na przestrzeni dziejów nie kradli, nie gwałcili, nie porywali kobiet, nie mordowali i nie podkładali bomb oraz nie tworzyli zamkniętych enklaw i nie wprowadzali jakichś praw z piekła rodem. Polscy emigranci integrowali się z narodami, do których przybyli i pracowali w pocie czoła.

Dodaj ogłoszenie