MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia nie zwalnia rządu z przestrzegania prawa - przestrzega "Solidarność". Żąda konsultacji w sprawie "Tarczy antykryzysowej"

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
Bartłomiej Romanek
Można powiedzieć, że na linii rząd - "Solidarność" dobrze już było. - Nasze zaufanie do rządu jest coraz słabsze - informuje komunikat Prezydium Komisji Krajowej tego związku.

W oficjalnym stanowisku czytamy, że epidemia nie zwalnia rządu z przestrzegania prawa. Odnosi się ono do procedowania drugiej odsłony tzw. tarczy antykryzysowej .
NSZZ "Solidarność" protestuje bowiem przeciwko brakowi konsultacji społecznych w związku z tym projektem.
"To złamanie podstawowych zasad dialogu społecznego, konstytucji oraz prawa międzynarodowego" - czytamy.
Zdaniem "Solidarności" brak konsultacji pozbawia związki zawodowe części swoich uprawnień, a co podważa – jak napisano – i tak już mocno osłabione zaufanie NSZZ „Solidarność” do dobrych intencji strony rządowej.

- Jest to tym bardziej oburzające, że projekt wprowadza rozwiązania jednoznacznie, uderzające w sytuację pracowników, obniżając w sposób istotny poziom bezpieczeństwa socjalnego milionów Polaków. Wymienić wystarczy możliwość dokonywania redukcji zatrudnienia oraz obniżanie wynagrodzeń w administracji publicznej, pozbawiając jednocześnie związki zawodowe prawa do ochrony tych pracowników – napisano w oświadczeniu.

Związek tłumaczy, że chodzi głównie o to, że ograniczając świadczenia dla pracowników, rozszerza się świadczenia na rzecz osób, które pozostawały poza wymogiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy.

Po raz kolejny najbardziej poszkodowani są ci pracownicy, którzy płacą sumiennie wszelkie daniny publiczne i bez których nie byłoby możliwości zapewnienia jakiegokolwiek wsparcia dla pozostałych grup zatrudnionych.

- Po raz kolejny najbardziej poszkodowani są ci pracownicy, którzy płacą sumiennie wszelkie daniny publiczne i bez których nie byłoby możliwości zapewnienia jakiegokolwiek wsparcia dla pozostałych grup zatrudnionych. Już w opinii do pierwszej „tarczy” NSZZ „Solidarność” podkreślał, że takie rozwiązania są jawnie niesprawiedliwe i nie będą akceptowane przez Związek – głosi stanowisko.
Prezydium przypominając, że „Solidarność” szybko reaguje i nie przedłuża czasu konsultacji, żąda więc od Premiera natychmiastowych konsultacji projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki