Energetyczne lotnisko

  Energetyczne lotnisko

  Zbigniew Eckert

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  O wykup drugiej połowy dawnego lotniska wojskowego w Kopaniewie stara się Elektrownia w Żarnowcu.
  180 hektarów zakupi prawdopodobnie pod koniec sierpnia. Gminną kasę zasili kwotą ok. 7 mln zł.

  Elektrownia już jest właścicielem połowy lotniska, liczącej 183 ha. Zapłaciła ponad 4,2 mln zł, ale jeszcze wg starej wyceny. Na całym obszarze zamierza postawić 30 wiatraków wytwarzających energię elektryczną. - Inwestycja ta przyniesie korzyści finansowe gminie - podkreśla Dariusz Waleś-kiewicz, wójt gminy Wicko. - Do naszego budżetu będą wpływały opłaty od budowli, działalności gospodarczej i podatki od nieruchomości.

  Wcześniej o nabycie drugiej części lotniska ubiegała się Elektrownia Połaniec, tworząca z żarnowiecką konsorcjum. Jednak ze względu na to, że funkcjonuje w oparciu o kapitał zagraniczny, by wejść w posiadanie gruntów, musiała uzyskać zgodę MSWiA. Jak dotąd, jej nie otrzymała. Podobnie było z duńską firmą Energiost.

  Nieczynne lotnisko gmina przejęła od MON 3 lata temu - za zaległości podatkowe - 2 mln zł. Po jego skomunali- zowaniu przestało być białą plamą na mapie. Gmina ponadto skorzystała z lotniskowych dróg.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo