Energa, Enea i Orlen zbudują elektrownię ale gazową

Jacek Klein
Jacek Klein
mat. prasowe
Energa i Enea dokończą budowę elektrowni Ostrołęka C, ale będzie ona zasilana gazem. PKN Orlen, właściciel Energi, zadeklarował udział w finansowaniu projektu przystąpienie do inwestycji w charakterze wspólnika.

Enea i Energa zakończyły szczegółowe analizy dotyczące projektu Ostrołęka C. Wykazały one zasadność zmiany projektu na realizacją elektrowni zasilanej paliwem gazowym. Na podstawie wyników zakończonych analiz projektu Ostrołęka C, Enea i Energa zdecydowały się realizować inwestycję z wykorzystaniem spalania gazu ziemnego.

- Chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej w Polsce. Dlatego w naszej strategii stawiamy na rozwój aktywów energetycznych w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych. W wielu krajach elektrownie gazowe są preferowanym rozwiązaniem przejściowym, które znacząco zmniejsza poziom emisji, a jednocześnie daje krajom czas na rozwój infrastruktury Odnawialnych Źródeł Energii. Zgodnie z zapowiedziami będziemy realizować inwestycję w Ostrołęce, ale musimy brać przy tym pod uwagę potencjalne korzyści biznesowe i aspekty regulacyjne. Budowa nowych niskoemisyjnych źródeł to dobry kierunek, który przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego zarówno Polski, jak i całego regionu - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Płocka firma od niedawna jest właścicielem Energi.

Projekt Elektrownia Ostrołęka C przez lata był pokazywany jako flagowe rządowe w odbudowę mocy wytwórczych. Problem w tym, że miał to być ostatni blok węglowy budowany w Polsce, służący także ratowaniu górnictwa. Mimo podnoszonych wątpliwości co do ekonomicznego sensu przedsięwzięcia przygotowania i budowa były kontynuowane.

Udziałowcy przedsięwzięcia, czyli Energa i Enea, przeanalizowali czy budowa się kalkuluje i przyjęli że wartość wspólnej spółki projektu spadła z 1 mld złotych do zera. Energa i Enea odpisały sobie straty prawie równo po połowie, co miało niekorzystne odbcie w wynikach Energi za ubiegły rok.

Energetyczna firma z Gdańska zaraportowała za 2029 rok stratę netto wysokości 1 mld zł. Złożyły się na to nie tylko odpisy w powodu Ostrołęki, ale także z powody spadku wartości udziałów w Polskiej Grupie Górniczej.

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie