MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Energa buduje bioelektrownię

Jacek Klein
Grupa Energa za dwa lata będzie dysponować nowym blokiem opalanym biomasą. Powstaje on w elektrociepłowni w Elblągu. We wtorek przedstawiciele koncernu i władz miasta uroczyście wmurowali kamień węgielny pod inwestycję.

To jeden z większych budowanych od podstaw bloków na biomasę w Polsce, w całości opalany wyłącznie biomasą agro. Podstawowym paliwem stosowanym w elbląskiej elektrociepłowni będą pellety ze słomy. Wartość inwestycji wynosi ok. 200 mln zł. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ponad 200 tys. MWh oraz 796 tys. GJ ciepła.

Wszystko na temat: Spór o Energę

- Inwestycja jest elementem realizacji polityki energetycznej kraju, gdyż przyczynia się do zwiększenia udziału energetyki odnawialnej w krajowym bilansie energetycznym. Jest też realizacją strategii Grupy Energa, która jako lider w zakresie energetyki odnawialnej kontynuuje ten kierunek rozwoju. Ekologiczny wymiar tej inwestycji zwiększa fakt, iż jest skrojona pod lokalny rynek podaży surowca, co oznacza, że już na etapie transportu emisja dwutlenku węgla będzie ograniczona do minimum - podkreśla Mirosław Bieliński, prezes Energi SA.

Nowa elektrownia wpłynie na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o około 155 tys. ton rocznie.

- Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spełnimy najbardziej restrykcyjne wymogi związane z ochroną środowiska, nawet te, które będą obowiązywać od 2016 roku. Zwiększymy również bezpieczeństwo energetyczne regionu, tym samym dając gwarancję, że jesteśmy rzetelnym partnerem dla miasta i jego mieszkańców. Budowa bloku biomasowego doskonale koreluje również z planami rozwojowymi naszego partnera biznesowego, elbląskiego browaru, który po podłączeniu do instalacji stanie się najbardziej ekologicznym producentem piwa w Europie - mówi Jacek Garbol, prezes spółki Energa Kogeneracja.

Jak płacić mniej za prąd? Skorzystaj z kalkulatora taryf energii

Inwestycja wygeneruje popyt na słomę jako surowiec służący do produkcji pellet, a to oznacza rynek zbytu i dodatkowe źródło dochodu dla rolników.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki