sportowy24
  Elisabeth Revol: Tomasz Mackiewicz mógł zostać uratowany,...

  Elisabeth Revol: Tomasz Mackiewicz mógł zostać uratowany, ale Pakistańczycy zwlekali z wysłaniem helikopterów na Nanga Parbat

  Janusz Szmit

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Po blisko dwóch tygodniach od tragicznych wydarzeń, w Chamonix odbyła się konferencja prasowa z udziałem Elisabeth Revol. Francuska himalaistka raz jeszcze opowiedziała o dramacie, jaki rozegrał się na Nanga Parbat. Jej zdaniem, gdyby Pakistańczycy nie opóźnili rozpoczęcia akcji ratunkowej, Tomasz Mackiewicz mógłby żyć.
  Elisabeth Revol i jej przyjaciel Ludovic Giambiasi ujawnili podczas spotkania z dziennikarzami, że Pakistańczycy kilkakrotnie zmieniali swoje żądania dotyczące finansowych zabezpieczeń akcji ratunkowej. W ciągu kilku godzin kwota wzrosła od 15 do 40 tys. dolarów. Oczekiwali też, że pieniądze zostaną im przekazane w gotówce.
  Himalaistka stwierdziła również, że okłamali oni stronę polską co do możliwości lotu na wysokość 7000 metrów (ostatecznie Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala rozpoczęli akcję ratunkową ponad 2000 m niżej).

  CZYTAJ TEŻ | CZASAMI GÓRY ŻĄDAJĄ OD SWOICH ZDOBYWCÓW NAJWIĘKSZEJ OFIARY


  Denis Urubko krytycznie o wyprawie na K2

  Jarosław Botor o akcji ratunkowej na Nanga Parbat. "Musieliśmy wybrać"

  Źródło: TVN 24  Revol potwierdziła pojawiające się już wcześniej informacje o zdobyciu Nanga Parbat. Z jej słów wynika, że wraz z Tomaszem Mackiewiczem na szczycie stanęli ok. godz. 18, kiedy było już ciemno. Wtedy zaczęły się problemy - u Polaka pojawiła się ślepota śnieżna, po zejściu na 7900 m zaczął mieć problemy z oddychaniem, jego nos zrobił się biały, a z ust zaczęła płynąć krew. Himalaistka zdecydowała się zawiadomić Giambiasiego, że potrzebna jest pomoc. Dowiedziała się, że konieczne będzie pozostawienie Mackiewicza. - Nie chciałam go opuszczać, to nie ja się przy tym upierałam. Zmuszono nas do rozdzielenia się, przekonując, że to jedyny sposób, aby nas uratować - mówiła dziennikarzom.

  WYWIAD | PIOTR PUSTELNIK: TOMASZ MACKIEWICZ NIE BYŁ RACJONALISTĄ. ON BYŁ POTOKIEM EMOCJI I MYŚLI


  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!