Elektryczną hulajnogą po jezdni? Policjant: "Zgodnie z przepisami osoba poruszająca się na hulajnodze jest pieszym"

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Elektryczne hulajnogi stały się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Jeżdżą nimi osoby w różnym wieku. Wciąż jednak brakuje jasnych przepisów, które określałyby ich status na drodze. Czy można poruszać się elektryczną hulajnogą po jezdni? O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku

W poniedziałek 24.08.2020 po południu na skrzyżowaniu ulicy Hynka i alei Legionów na pograniczu Wrzeszcza Dolnego i Zaspy mężczyzna skorzystał z przejazdu rowerowego jezdni. Mężczyzna stał na jezdni na skrzyżowaniu, przez które przebiegają również tory tramwajowe. Następnie przejechał jezdnią i wjechał na ścieżkę dla rowerów tuż przed obszarem Galerii Zaspa (niegdyś ETC).

Przejazd kilka lat temu przygotowano dla rowerzystów, tak by mogli przejechać na drugą stronę alei Legionów, bez konieczności przenoszenia rowerów tunelem pod przystankiem tramwajowym Bajana.

Elektryczne hulajnogi w przeciwieństwie do rowerów nie mają oświetlenia, a ich użytkownicy nie mają takich możliwości, jak rowerzyści,by w czasie jazdy jedną z rąk zasygnalizować zamiar skrętu.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba poruszająca się na hulajnodze jest pieszym. W związku z powyższym mężczyzna powinien poruszać się po chodniku - komentuje w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Marek Radliński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Status elektrycznych hulajnóg, które poruszają się z prędkością 25 km/h, wciąż jest nieuregulowany. W lipcu portal Bezprawnik.pl pisał o próbach uregulowania tej sprawy przez Ministerstwo Infrastruktury w formie nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Jak czytamy: "W nim zaś zawarto propozycję, by e-hulajnogi mogły poruszać się po chodnikach, o ile utrzymują „prędkość pieszego”. Jeśli prowadzący chce jechać szybciej – musi to robić po ścieżce rowerowej lub jezdni. Tam zaś dozwolona ma być jazda 25 km/h."

W sierpniu z kolei Bezprawnik.pl pisał, że sprawę chce uregulować Ministerstwo Sprawiedliwości, które chce dopuścić na chodniku jazdę hulajnogą elektryczną z maksymalną prędkością do 8 km/h. Z kolei maksymalna prędkość jazdy po ulicy miałaby wynosić 20 km/h oraz 25 km/h po ścieżce rowerowej. To 25 km/h ma być górną granicą prędkości dla elektrycznej hulajnogi.

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Przydałaby się jednak jednolita interpretacja. Czekam na swoją hulajkę kugoo z geekbuying pl i zamierzam nią jeździć po ścieżce rowerowej. Nie wyobrażam sobie omijać pieszych slalomem na chodniku.

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie