Elektrownia węglowa w

  Elektrownia węglowa w Opaleniu ogrzeje Pomorze

  Joanna Łabasiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W gminie Gniew zostanie wybudowana elektrownia węglowa. To pierwsza w ostatnim czasie tak duża inwestycja na Pomorzu Wschodnim. Radni miasta podjęli już stosowne uchwały, umożliwiające realizację tego ogromnego przedsięwzięcia.
  - Teren pod budowę elektrowni jest już właściwie przygotowany, ponieważ w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku miała tam powstać także elektrownia, więc nie jest to temat nowy - wyjaśnia burmistrz Gniewa Bogdan Badziong.

  W uzasadnieniu do inwestycji czytamy, że teren posiada podstawowe parametry pod taką inwestycję, czyli ma około 50 ha z dostępem do Wisły dla potrzeb chłodzenia, a pobliska linia kolejowa ułatwi dostarczanie paliwa i odbiór produktów spalania. Poza tym, inwestor deklaruje, że będzie to elektrownia nieemitująca dwutlenku węgla.

  Korzyści wynikające z budowy elektrowni to nie tylko zażegnanie przyszłego kryzysu związanego z brakiem energii na Pomorzu, ale także dla samych mieszkańców.

  - Na naszym terenie mieszka wielu rolników, którym ciężko utrzymać się z gospodarstwa, poza tym młodzi ludzie wyjeżdżają, bo nie widzą tutaj perspektyw - żali się sołtys Opalenia Andrzej Cejer. - Jestem za budową elektrowni. Teraz jest czas, by młodzi ludzie wyszkolili się i znaleźli zatrudnienie właśnie w tej elektrowni.

  Korzyści upatruje także burmistrz.
  - Co roku wpływałby podatek do kasy gminy w wysokości 40 mln zł, także na czas budowy elektrowni mieszkańcy znajdą zatrudnienie, po jej wybudowaniu kolejnych około 300 osób - wylicza włodarz.
  Otrzymano wstępną zgodę na inwestycję od marszałka i wojewody woj. pomorskiego.

  Termin rozpoczęcia prac firma Vattenfallen przewiduje na przełom lat 2010/2011. Budowa elektrowni potrwa minimum 4 lata, a jej koszt to kwota rzędu 8 miliardów złotych.

  - Planowana moc elektrowni to 2x800 MW elektrycznych netto, czyli 1600 MW - tłumaczy Tadeusz Zawacki z firmy Vattenfallen. - Tak duża elektrownia będzie przyłączona do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, poprzez który w pierwszym rzędzie zaspokajane mają być potrzeby energetyczne woj. pomorskiego.

  Nie wszyscy jednak cieszą się z budowy elektrowni.
  - Kilka osób sprzeciwia się inwestycji - przyznaje sołtys. - Boją się sąsiedztwa elektrowni, ale to wynika z braku informacji. Dlatego zostanie zorganizowane z burmistrzem spotkanie wyjaśniające.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo