Elektrownia Ostrołęka zarekomendowała Enerdze i Enei generalnego wykonawcę budowy elektrowni w Ostrołęce.

Zarząd Elektrowni Ostrołęka wyraził zgodę na rozstrzygnięcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na budowę Elektrowni Ostrołęka C. Wskazał jednocześnie, że wnioskuje o wybór na generalnego wykonawcę konsorcjum GE Power i Alstom Power System. Te wyceniło swoje prace na 6,023 mld zł. Dodajmy, że jeszcze przed otwarciem ofert poinformowano, że na zadanie wygospodarowano 4,8 mld zł.

Zgoda zgromadzenia wspólników Elektrowni Ostrołęka nie oznacza jednak, że konsorcjum GE Power i Alstom Power System wybuduje elektrownię w Ostrołęce. Nie jest to bowiem rozstrzygnięcie przetargu, nie jest to też zgoda na podpisanie kontraktu z generalnym wykonawcą. Ostateczną decyzję podejmą inwestorzy, czyli Enea i Energa.

Przypomnijmy, że o kontrakt na budowę elektrowni starają się trzy firmy. Oprócz konsorcjum GE Power i Alstom Power System są to China Power Engineering, która złożyła najtańszą ofertę (4,849 mld zł), a także konsorcjum Polimeksu Mostostalu i Rafako (najwyższa oferta: 9,591 mld zł).

Zgodnie z zapewnieniami ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego budowa ostrołęckiej elektrowni ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.