Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. PGE EJ1 na wiosnę rusza z atomówkowymi badaniami

Redakcja
Elektrownia jądrowa na Pomorzu. PGE EJ1 na wiosnę rusza z atomówkowymi badaniamiW październiku w lokalizacjach Choczewo i Lubiatowo-Kopalino wykonano odwierty hydrogeologiczne
Elektrownia jądrowa na Pomorzu. PGE EJ1 na wiosnę rusza z atomówkowymi badaniamiW październiku w lokalizacjach Choczewo i Lubiatowo-Kopalino wykonano odwierty hydrogeologiczne T. Smuga
Wiosną 2016 roku ma się rozpocząć kolejny etap badań środowiskowych i lokalizacyjnych dotyczących budowy atomówki w Polsce. Badania mają pomóc w wyborze preferowanej lokalizacji. A tę decyzję mamy poznać pod koniec 2017 roku.

Spółka PGE EJ 1, odpowiedzialna za przygotowanie i budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, obecnie prowadzi badania i analizy w trzech potencjalnych lokalizacjach w województwie pomorskim, czyli Choczewo i Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) oraz Żarnowiec (gminy Gniewino i Krokowa). - Na podstawie wyników aktualnie realizowanych prac wybrana zostanie jedna z dwóch lokalizacji nadmorskich (Choczewo lub Lubiatowo-Kopalino), na terenie której będą prowadzone dalsze badania w procedurze środowiskowej, równolegle do badań w lokalizacji Żarnowiec - wyjaśnia Maciej Stryjecki, dyrektor biura lokalizacji, infrastruktury i ochrony środowiska w PGE EJ1.
reklama

Natomiast wiosną przyszłego roku rozpocznie się kolejny etap badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby przeprowadzenia pełnej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Elektrownia atomowa na Pomorzu. PGE EJ1 zrezygnowała z Gąsek. Analizowane są Choczewo, Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec

- Badania środowiskowe potrwają minimum rok i obejmą wszystkie okresy rozwoju kluczowych gatunków i siedlisk. Natomiast badania lokalizacyjne potrwają dwa lata i zostaną podzielone na kilka etapów - mówi Maciej Stryjecki.

Przypomnijmy też, że w październiku na dwóch lokalizacjach - Choczewo oraz Lubiatowo-Kopalino, spółka wykonała odwierty hydrogeologiczne. Wyniki tych badań mają pomóc stwierdzić, czy w tych miejscach atomówka będzie znacząco oddziaływać na obszary Natura 2000.

Natomiast jak dodaje Stry-jecki, badania lokalizacyjne i środowiskowe obejmą łącznie 13 obszarów badawczych, takich jak m.in. inwentaryzację archeologiczną i przyrodniczą na lądzie, monitoring hydrogeologiczny i hydrologiczny, badania geologiczne i geotechniczne czy badania jakości środowiska morskiego.

- Pod koniec 2017 roku wyniki prowadzonej w ramach badań środowiskowych inwentaryzacji przyrodniczej i wstępne wyniki z części badań lokalizacyjnych pozwolą podać, na etapie opracowania raportu o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia, preferowaną i alternatywną lokalizację elektrowni jądrowej - tłumaczy dyrektor.

Obecnie prowadzone są procedury przetargowe, w ramach których wybrani zostaną wykonawcy poszczególnych prac badawczych dla każdego z 13 obszarów. - Rozstrzygnięcie toczącego się procesu przetargowego oraz podpisanie umów z wybranymi wykonawcami planowane jest na początek przyszłego roku, tak aby kompleksowy program badawczy mógł się rozpocząć, zgodnie z harmonogramem, w pierwszym kwartale 2016 roku - uzupełnia Maciej Stryjecki.

autor: Tomasz Smuga
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki