Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia jądrowa na Pomorzu: Obóz antyatomowy w Lubiatowie i demostracja w Gdańsku

Tomasz Smuga
Tomasz Bołt
Debaty z udziałem ekspertów czy zlot młodych aktywistów z krajów Europy Centralnej i Wschodniej - to tylko niektóre punkty programu obozu antyatomowego w Lubiatowie, który rozpocznie się 23 lipca br.

- Na czas mistrzostw w piłce nożnej odłożyliśmy nasz temat na bok. A poza tym już wcześniej zapowiadaliśmy, że szykujemy się na okres letni, kiedy przyjadą turyści - mówi Tadeusz Pastusiak, z Komitetu Obywatelskiego "Nie dla Atomu w Lubiatowie".

Lubiatowo (gm. Choczewo), obok Żarnowca (gm. Krokowa) i Gąsek (gm. Mielno), jest jedną z trzech lokalizacji, którą PGE Energetyka Jądrowa wytypowała pod budowę atomówki. Nie wszystkim mieszkańcom ten plan odpowiada, dlatego podejmują różne inicjatywy, które mają przekonać inwestorów, że budowa elektrowni nie jest najlepszym pomysłem.

Pod koniec lipca planowany jest obóz antyatomowy w Lubiatowie. - Przygotowuje go kilka organizacji, które są przeciw budowie atomówki - wyjaśnia Pastusiak.

Darmowy obóz rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 29 lipca. Na ostatni dzień zaplanowana jest demonstracja antyatomowa w Gdańsku. Na program imprezy będą się składać liczne wykłady, spotkania poświęcone zagrożeniom związanym z budową elektrowni atomowych czy alternatywnym źródłom energii.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejsze potwierdzenie przyjazdu do Lubiatowa. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej lubiatowo2012.org.pl.

To nie koniec przedsięwzięć przeciwników atomu w okresie letnim. Komitet "Nie dla Atomu w Lubiatowie" 14 lipca od godz. 15 organizuje ekofestyn sołecki w Lubiatowie.

Warto dodać, że dla równowagi w gminie Choczewo istnieje także komitet obywatelski popierający atomową inwestycję. Nazywa się "Tak dla Atomu w Choczewie". Jednak w przeciwieństwie do antyatomowców, w okresie letnim nie zamierza on aktywnie działać.

- Na dziś nie mamy planów, jeśli chodzi o organizację spotkań i tym podobnych - mówi Sebastian Milewski, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego "Tak dla Atomu w Choczewie" - Chociaż wszystko może się jeszcze zmienić. Zależy od rozwoju wydarzeń - uważa.

Nie oznacza to jednak, że szefostwo PGE Energetyka Jądrowa zamierza siedzieć bezczynnie i tylko obserwować antyatomowe akcje. Miesiąc temu dla mieszkańców gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino, łącznie dla 65 osób, zorganizowali pierwszy "atomowy wyjazd" do Francji, Niemiec, Szwajcarii, Belgii oraz do składowisk odpadów radioaktywnych w Holandii. Wszyscy uczestnicy przyznają, że byli pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli, ale wątpliwości odnośnie energii atomowej, przynajmniej u niektórych, pozostały.

Za dwa tygodnie planowany jest kolejny wyjazd dla 25 osób, tym razem do słonecznej Hiszpanii. Uczestnicy tej z kolei wycieczki mają się zapoznać z dwiema elektrowniami atomowymi zlokalizowanymi tuż koło plaży. Lipiec wybrano specjalnie po to, by pokazać Polakom, jaki wpływ na turystykę w szczycie sezonu mają elektrownie.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki