Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczny rejestr wykroczeń od 1.11.2019 roku? Powodem wysoki odsetek kradzieży w Polsce! Kto i jak trafi do tego rejestru?

Sandra Janikowska
Polskie sklepy odnotowują co roku ponad 1 mld euro strat w towarach. Do najczęstszych tego przyczyn należą kradzieże sklepowe, rabunki, a także kradzieże z włamaniem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych mówi zdecydowane STOP obecnej sytuacji. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił już projekt rozporządzenia o utworzeniu rejestru wykroczeń. To właśnie dzięki niemu będzie ciężko ukryć swoją kryminalną przeszłość. Podaje się, że elektroniczny rejestr wykroczeń ma ruszyć w listopadzie br.
Polskie sklepy odnotowują co roku ponad 1 mld euro strat w towarach. Do najczęstszych tego przyczyn należą kradzieże sklepowe, rabunki, a także kradzieże z włamaniem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych mówi zdecydowane STOP obecnej sytuacji. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił już projekt rozporządzenia o utworzeniu rejestru wykroczeń. To właśnie dzięki niemu będzie ciężko ukryć swoją kryminalną przeszłość. Podaje się, że elektroniczny rejestr wykroczeń ma ruszyć w listopadzie br. Pixabay
Elektroniczny rejestr wykroczeń od 1.11.2019 roku? Polskie sklepy odnotowują co roku ponad 1 mld euro strat w towarach. Do najczęstszych tego przyczyn należą kradzieże sklepowe, rabunki, a także kradzieże z włamaniem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych mówi zdecydowane STOP obecnej sytuacji. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił już projekt rozporządzenia o utworzeniu rejestru wykroczeń. To właśnie dzięki niemu będzie ciężko ukryć swoją kryminalną przeszłość. Podaje się, że elektroniczny rejestr wykroczeń ma ruszyć w listopadzie 2019 roku.

Elektroniczny rejestr wykroczeń 2019. Od kiedy?

Minister Spraw Wewnętrznych skierował niedawno do Rządowego Centrum Legislacji projekt nowego rozporządzenia powołującego utworzenie rejestru wykroczeń. Sam elektroniczny rejestr ma ruszyć od 1 listopada 2019 roku. Za jego podstawę uznaje się znowelizowaną jesienią 2018 roku, wraz z kodeksem wykroczeń, ustawę o Policji. W projekcie przewiduje się utworzenie elektronicznego rejestru wykroczeń przeciwko mieniu, czyli kradzieży przedmiotu, kradzieży drewna z lasu czy paserstwa. Ma on na celu pomoc policji, prokuraturze i sądownictwie.

O co tak naprawdę chodzi z tym rejestrem? Myślą przewodnią tego projektu jest to, aby ci tzw. "zawodowi" złodzieje, którzy dopuszczają się drobnych przestępstw w różnych miastach nie odpowiadali za pojedyncze wykroczenia, a za zsumowane kradzieże. Kara za zsumowane przestępstwa będzie znacznie surowsza niż za poszczególne pojedyncze występki.

Całkowity koszt utworzenia elektronicznego rejestru wykroczeń szacuje się na ok. 15 mln zł.

Gdzie kradną samochody najczęściej, a gdzie najrzadziej w Polsce? Niestety nie ma regionu w kraju, gdzie w ogóle nie dochodzi do kradzieży samochodów, ale są miejsca, w których jest ich bardzo mało w skali kraju, bądź przeciwnie - bardzo dużo. Zobacz, gdzie!

Gdzie najczęściej kradną auta w Polsce? Sprawdź!

Elektroniczny rejestr wykroczeń. Za jakie wykroczenia można trafić do bazy?

W sporządzonym projekcie wymienia się cztery przypadki. Pierwsze z nich to naoczne stwierdzenie przez służbowego wykroczenia. Kolejne to schwytanie złodzieja na tzw. gorącym uczynku lub bezpośrednio po jego zakończeniu. W przypadku trzecim mowa o otrzymaniu informacji o popełnieniu wykroczenia od organu prowadzącego takie sprawy. Po czwarte - i zarazem ostatnie - odczyt przez policjanta informacji w postaci obrazu lub dźwięku utrwalonych za pomocą środków lub urządzeń technicznych.

Rejestr wykroczeń prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym. Będzie on także wchodził w skład danych Krajowego Systemu Informacyjnego Policji.

Na powołanie do życia rejestru najbardziej czekają handlowcy, którzy niestety tracą na kradzieżach najwięcej.

Kupowanie używanego samochodu to długotrwały proces – na rynku jest mnóstwo ofert, ale większość jest mocno naciągana i niewiele warta. Kiedy jednak już przebrniemy przez setki ogłoszeń, wykonamy kilkanaście telefonów, obejrzymy kilka egzemplarzy i znajdziemy jeden, który wyjątkowo nas zainteresuje, to jeszcze nie koniec poszukiwań. Przed spisaniem umowy powinniśmy bowiem sprawdzić kilka rzeczy, które pozwolą nam zaoszczędzić sporo wydatków, problemów i stresu. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę!

Kupujesz auto? Bez tego możesz wpakować się w kłopoty i niek...

Elektroniczny rejestr wykroczeń. Kiedy dane pojawią się w rejestrze?

Za podstawę na mocy której zostanie wprowadzona do rejestru jakaś adnotacja będzie sporządzenie przez policjanta urzędowej notatki potwierdzającej wykroczenie.

Jeśli wszelkie czynności przebiegną pomyślnie - dane do rejestru wprowadzane będą od 1 listopada 2019 roku.

Elektroniczny rejestr wykroczeń. Kiedy dane znikną z bazy wykroczeń?

Dane z rejestru znikną prawdopodobnie po upływie trzech lat liczonych od dnia wprowadzenia danych odnośnie ostatnich wykroczeń.

Informacje z rejestru mogą zniknąć także wcześniej, np.

  • w sytuacji gdy dojdzie do uniewinnienia osoby,
  • odmowy wszczęcia wobec niej postępowania
  • lub umorzenia prawomocnym orzeczeniem sądu.

Warto też wspomnieć, że wraz z danymi sprawców, znikną również dane osób pokrzywdzonych.

Te zachowania doprowadzają kierowców do szewskiej pasji! Sprawdź, czy na drodze nie jesteś utrapieniem dla innych.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Co nas wkurza na drodze? Oto najgłupsze zachowania kierowców...

Elektroniczny rejestr wykroczeń. Straty w towarze na 1,1 mld euro

Jak wynika z raportu "Bezpieczeństwo w handlu detalicznym w Europie: wykraczając poza straty" - polskie sklepy co roku rejestrują straty w towarach na około 1,1 mld euro. Za najczęstsze przyczyny podaje się kradzieże sklepowe czy rabunki i kradzieże z włamaniem. Szacuje się, że największe straty właściciele sklepów ponoszą nie z tytułu wybitych szyb czy zniszczonych drzwi, ale z kradzieży samego towaru, który powinien przynosić dochód przedsiębiorcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki