Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia w Lęborku. Powiatowi rolnicy zacierali ręce. Na próżno

Robert Gębuś
Elektrociepłownia w Lęborku. Powiatowi rolnicy zacierali ręce. Na próżnoTak będzie wyglądała elektrociepłownia w Lęborku
Elektrociepłownia w Lęborku. Powiatowi rolnicy zacierali ręce. Na próżnoTak będzie wyglądała elektrociepłownia w Lęborku materiały prasowe
Powiatowi rolnicy mieli zacierać ręce. Elektrociepłownia opalana biomasą, która kosztem 40 mln zł powstaje w Lęborku, miała m.in. rozkręcić rynek producentów wierzby energetycznej.Prawdopodobnie jednak tak się nie stanie.

Agencja Rynku Rolnego dopłacała do plantacji wierzby, ale to się skończyło. - Teraz już tych dopłat nie ma - mówi Mirosław Rybicki, kierownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Nie ma też plantatorów wierzby energetycznej w powiecie lęborskim. - Na skalę przemysłową w powiecie się tego nie produkuje - mówi Rybicki. - Były jakieś drobne plantacje w Wilkowie, ale uprawiane dla sadzonek. Teraz prawdopodobnie już ich nie ma.
- To pracochłonne i mało opłacalne - uważa Ryszard Górny, rolnik. - Wierzba musi rosnąć przez pięć lat, zanim zostanie wykorzystana.

Na biomasę będą przerabiane odpady z tartaków. Zarobią też przedsiębiorstwa produkujące przerabiające surowiec na np. pelet.
- Robiliśmy rozeznanie rynku, nie będzie żadnego problemu z pozyskaniem biomasy - mówi Agnieszka Mielewczyk- Krawczyk z Urzędu Miejskiego w Lęborku.

Dzięki elektrociepłowni emisja dwutlenku węgla przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma być niższa. To ważne, bo w 2014 roku polskie przedsiębiorstwa będą otrzymywać mniej darmowych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla.
- Tych pozwoleń na emisję będziemy dostawać coraz mniej i musimy mieć świadomość, że pojawia się problem zakupu emisji, które dotyczą tylko i wyłącznie ciepła produkowanego z węgla - tłumaczy Mariusz Hejnar, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Może to spowodować, że cena ciepła będzie rosła ze względu na konieczność kupowania pozwoleń na emisję.

Co to oznacza? Jak wyjaśnia dyrektor MPEC w Lęborku, przedsiębiorstwo otrzymuje darmowe pozwolenia na emisję dwutlenku węgla, ale od 2015 roku ma się to zmienić. Elektrociepłownia ma spowodować, że zapotrzebowanie na węgiel będzie niższe, a cena ciepła nie będzie szła w górę tak szybko. - Jeśli chodzi o odbiorców indywidualnych, to powinniśmy być mniej uzależnieni od opłat za emisje dwutlenku węgla - mówi Hejnar.
Inwestycja ma zostać oddana do użytku w połowie 2015 roku. W 85 proc. jest dofinansowana z programu szwajcarskiego.
Będzie współpracować z miejską ciepłownią, ale operator zostanie wyłoniony w drodze przetargu.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki