Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia na biomasę powstanie w Lęborku

Edyta Litwiniuk
Ekologiczna, opalana biomasą stałą będzie jedyną tak nowoczesną siłownią w Polsce. Dokładnie 40 milionów złotych ma kosztować budowa elektrociepłowni.

Budowa finansowana jest w ramach tzw. programu szwajcarskiego, z którego dofinansowanie wynosi aż 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Lęborski wniosek o fundusze na tę inwestycję przeszedł jako jeden z nielicznych.

- Tym bardziej trzeba się cieszyć, że nam się udało - powiedział burmistrz Lęborka Witold Namyślak. - Jest to zadanie dla nas trudne i będziemy musieli dołożyć starań zarówno jako wykonawca, jak i instytucje nadzorujące prace. Jeśli wszyscy będziemy działać wspólnie i rzetelnie, to uda nam się to przedsięwzięcie sprawnie zrealizować i będzie taką naszą perełką - dodał Namyślak i podkreślił, że bez pomocy i wkładu funduszy europejskich miasto samo by sobie z taką inwestycją nie poradziło.

Elektrociepłownia, która powstanie w Lęborku, zlokalizowana będzie przy ul. Traugutta.
- Będzie współpracowała z ciepłownią miejską - zapowiedział Mariusz Hejnar, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lęborku.

W okresie letnim będzie pokrywała w całości zapotrzebowanie na ciepło. Z kolei w sezonie grzewczym pracować będzie jako źródło zasilania. Latem elektrociepłownia będzie wytwarzać 1,25 MW mocy elektrycznej i ok. 4,5 MW mocy cieplnej.

Oprócz samego budynku, w którym zlokalizowany będzie piec na biopaliwa, na terenie inwestycji będzie magazyn paliwa i utwardzone place składowe na biomasę. Przebudowany będzie też wjazd na teren elektrociepłowni od strony ul. I Armii WP.
Specjaliści nie mogą nachwalić się zalet nowoczesnej elektrociepłowni. Ma to być jedna z nielicznych tego typu instalacji w Europie i wykorzystywać jedną z najnowocześniejszych dostępnych obecnie technologii. Po jej oddaniu do użytku znacząco ma spaść nie tylko emisja dwutlenku siarki do atmosfery, ale też tlenku węgla czy pyłu.

Elektrociepłownia jako paliwo ma wykorzystywać zrębki, zrębki leśne, trociny i korę. Przedstawiciele inwestora już orientowali się, czy znajdzie się tego typu materiał, i okazuje się, że producenci drewna i stolarnie z okolicy są zainteresowane sprzedażą odpadów poprodukcyjnych.

Na miejscu ma też znaleźć się rębak, który będzie rozdrabniał gałęzie czy większe fragmenty. Dla zaopatrzenia elektrociepłowni w biopaliwo potrzebnych będzie maksymalnie 4-5 transportów dziennie.

- Wdrożenie projektu oprócz produkcji ciepła spowoduje wykorzystanie mechanizmów wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w wysokosprawnej kogeneracji, z zastosowaniem zasobów odnawialnych paliw lokalnych - mówił dr inż. Andrzej Szajner z Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii.
Uroczyste przecięcie wstęgi zaplanowano na przyszły rok.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki