Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan 62 Kaliska 2022. Piesze, rowerowe, nocne i dzienne eksplorowanie borów

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Rajd Harpagan z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród uczestników wielogodzinnych wyzwań na świeżym powietrzu
Rajd Harpagan z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród uczestników wielogodzinnych wyzwań na świeżym powietrzu materiały prasowe
Od 14 do 16 października 2022 roku zaroi się w Kaliskach od śmiałków, którzy zakładają sobie pokonanie długich, leśnych tras. O godzinie 20.30 rozpocznie się 24-godzinny marsz na orientację, podczas którego uczestnicy mają do pokonania 100 kilometrów. Jest to najdłuższa czasowo trasa, ale nie jedyna podczas 62. edycji Ekstremalnego Rajdu na Orientację Harpagan.

Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan 62 Kaliska

Po raz drugi rajd zaplanowany został w przepięknych lasach wokół Kaliskiej, czyli w samym sercu Borów Tucholskich! W zbliżającej się edycji uczestnicy mają do wyboru aż 11 tras: piesze 100 km, 50 km (dzienna), 50 km (nocna), 25 km (dzienna), 25 km (nocna) i 10 km (trasa rodzinna "Harpuś"), rowerowe 200 km, 100 km, 50 km, 20 km (trasa rodzinna "Harpuś") i mieszana 150 km (50 km pieszo i 100 km rowerem).

Organizatorzy spodziewają się od 1300 do 1600 osób podczas 62. edycji Ekstremalnego Rajdu na Orientację Harpagan. I nic w tym dziwnego, bo to największe i najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce, które przyciąga wędrowców także zza granicy. Uczestnikami są osoby w wieku od 8 miesięcy (maluchy na H44) do 76 lat (np. na H49). To turyści, sportowcy, żołnierze, ultrabiegacze, młodzież szkolna, studencka, dorośli, emeryci. Całe rodziny, pary, a także single. Średnia wieku uczestników oscyluje wokół 30 lat.

Zawodom przyświeca motto "Tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono". Przyciąga chęć pokonania własnych słabości w dążeniu do celu. Nie wszystkim się udaje ukończenie tego rajdu, ale prawie wszyscy mówią, że wrócą i jeszcze kiedyś spróbują swych sił.

Zgłoszenia do rajdu można dokonywać tutaj.

Harpagan to impreza z ponad 30-letnią tradycją. Po raz pierwszy zorganizowany został w 1989 roku na trasie z Sopotu do Kościerzyny i wzięło w nim udział pięć osób. Pierwsze edycje Harpagana organizowane były dla własnej przyjemności i skupiały zaledwie kilka, kilkanaście osób, pasjonatów wędrówek po Kaszubach, którzy spotykali się gdzieś na jakiejś stacji kolejowej i razem z organizatorami szli na trasę do innej miejscowości.

Początkowo Harpagan był imprezą wyłącznie pieszą. Na wiosnę 1995 roku zorganizowana została pierwsza trasa rowerowa, na której wystartowały trzy osoby. Rowerzyści wystartowali na trasie pieszej, zaś padający wówczas (w kwietniu!) dość obficie śnieg sprawił, że wielokrotnie rowery trzeba było nieść na plecach grzęznąc po kolana w śnieżnych zaspach.

Koniec XX wieku stał się przełomowy także dla rajdu Harpagan. Wieść o nim szybko rozeszła się po Polsce. Od 2000 roku w każdej edycji startowało już ponad 500 osób. Powstały także nowe trasy: kajakowa, konna. Rajd stał się największym wydarzeniem ekstremalnym w Polsce. Uczestnicy przyjeżdżają na start z najdalszych zakątków Polski, a także w następnych latach zakątków świata.

Trasy i cele podczas Ekstremalnego Rajdu na Orientację Harpagan 2022

 • 100 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 24 godziny na trasie TP100 (1 pętla nocna, 1 pętla dzienna),
 • 50 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 14 godziny na trasie TP50 (nocna),
 • 50 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 12 godziny na trasie TP50 (dzienna),
 • 25 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 9 godzin na trasie TP25 (nocna),
 • 25 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 8 godziny na trasie TP25 (dzienna),
 • 10 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 5 godziny na trasie TP10 - rodzinny Harpuś (dzienna),
 • 200 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 14 godzin na trasie TR200 (dzienna),
 • 100 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 10 godzin na trasie TR100 (dzienna),
 • 50 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 6 godzin na trasie TR50 (dzienna),
 • 20 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 4 godziny na trasie TR20 - rodzinny Harpuś (dzienna),
 • 50 km pieszo i 100 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 19 godzin na trasie mieszanej TM150 (1 pętla nocna, 1 pętla dzienna)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki