Eksplozja emocji i energii w OKNIE gdyńskiej kawiarni Black and White Coffee! Praca Anny Kwiatkowskiej

Akcja specjalna Projekt OKNO
Dawid Linkowski/materiały prasowe
15 artystów, 14 miast i 15 działań artystycznych. W projekcie OKNO biorą udział finaliści 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W Gdyni swoją pracę w witrynie kawiarni Black and White Coffee prezentuje Anna Kwiatkowska.

Projekt OKNO to sztuka młodych artystów zaprezentowana w przestrzeni miejskiej, często w miejscach nieoczywistych dla odbiorców sztuki (sklepy, punkty usługowe, księgarnia). Zawsze jednak ogólnodostępna, widoczna w witrynie wybranego lokalu, w oknie wystawowym, które na dwa tygodnie stało się małą galerią. W wybór miejsc, w których pojawiły się wystawy, byli zaangażowani agenci sopockiego ubezpieczyciela ERGO Hestii. To często przestrzenie ważne dla lokalnej społeczności, znane i lubiane.

Projekt OKNO w Gdyni

Swoją pracę w witrynie gdyńskiej kawiarni Black and White Coffee prezentuje Anna Kwiatkowska, studentka V roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej projekt będzie, jak zapowiada, ewoluował w ciągu najbliższych dni. Bo też, nie ukrywa, bardziej interesuje ją sam proces tworzenia, niż efekt końcowy. Ta praca to gra emocjami, kolorami, eksplozja energii twórczej.

- W procesie twórczym emocje są dla mnie istotne - mówi artystka. - Moja sztuka jest szybka, ekspresyjna, to reakcja na akcję. Czasem ten proces wymaga jednak zastanowienia się, skupienia, zatrzymania się w twórczej drodze. Myślę, że praca ta może przyciągnąć uwagę, choć z nieoczywistego dla artysty powodu. Właściciele kawiarni uprzedzili sąsiednie lokale, żeby nie myśleli, iż ktoś im zniszczył witrynę... Ja taką reakcję rozumiem, bo to, co robię, nie zawsze musi kojarzyć się z estetycznym przedstawieniem sztuki. To, co chcę przedstawić, kontrastuje z gdyńskim modernizmem, „zimnym” w wyrazie, uporządkowanym i na wskroś użytkowym, oczywistym. Moja sztuka zakłada subiektywny odbiór. Dla każdego może oznaczać coś innego. Liczy się dialog, wymiana emocji i myśli.

Sytuacja wielu uczestniczących w projekcie OKNO lokali pogorszyła się w wyniku pandemii. Projekt to też wsparcie lokalnych przedsiębiorców, tak finansowe, jak i w formie promocji, do której, niewątpliwie przyczynią się działania młodych artystów.

Społeczny kontekst OKNA zakłada też, że pokazana w przestrzeni miejskiej, zwykle hermetyczna, sztuka współczesna będzie na wyciągnięcie ręki.

- Pandemia ograniczyła działalność artystów, ale też mocno dotknęła przedsiębiorców, takich jak kawiarnia Black and White Coffee. Projekt zakłada bezpieczny odbiór sztuki, przez okno wystawowe, ale i kieruje uwagę na kawiarnię - mówi artystka. - To łagodne oswajanie się z sytuacją pandemiczną, pretekst do zastanowienia się nad tym, jak zmienia się odbiór sztuki w społeczeństwie, ale i jak ewoluuje w nowych warunkach nasza codzienność. Dziś wystawa w przestrzeni miejskiej to też alternatywa dla realiów, gdy sztuka na dobre przeniosła się do internetu. Oglądanie malarstwa na ekranie to jednak nie zawsze sytuacja komfortowa, tak dla artysty, jak i odbiorcy. Dla mnie, najważniejsze w tym projekcie jest doświadczenie współpracy z miejscem, które jest nieoczywiste w kwestii wystawienia sztuki współczesnej, ale też autentyczność twórców tej kawiarni, ich pasja i energia, która, jak mnie, towarzyszy im w ich działaniu.

Barbara Szparagowska i Leszek Jędrasik - właściciele Black and White Coffee:

- Nie obcujemy ze sztuką na co dzień, tym bardziej działanie artystyczne w witrynie naszej kawiarni jest dla nas ciekawym doświadczeniem. Niecierpliwie czekamy na reakcję ludzi, którzy tę pracę zobaczą. To, czym my zajmujemy się w kawiarni to działalność o wiele prostsza w odbiorze, serduszko na kawie ma przecież kontekst oczywisty. Sztukę Anny Kwiatkowskiej i nasze dzieło kulinarne łączy z pewnością energia koloru i pasja. Jeśli ktoś nazwie wypieki Basi sztuką, będziemy szczęśliwi. Ważny jest aspekt społeczny projektu, do którego zostaliśmy zaproszeni. W dzisiejszych czasach chyba nie ma branży, która nie zostałaby poszkodowana w wyniku pandemii. Podobne działania artystyczne można byłoby zrobić, w zasadzie, w każdej witrynie w mieście, tym bardziej jest nam miło, że to nas wyróżniono. Rok 2020 to - generalnie - trudności. Ale my ducha nie tracimy. Nie poddajemy się rzeczywistości, na którą wpływu nie ma ktoś, kto nie próbuje jej samemu wykreować.

Pracę można oglądać w witrynie kawiarni do 13 grudnia.

Czytaj więcej o projekcie OKNO >>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki