Ekorewolucja: Parlament Europejski przyjął dyrektywę plastikową. Przewidziano dziesięć zakazanych wyrobów z plastiku i kaucje zwrotną.

Sandra Janikowska
Składowisko odpadów. Kraków, 08.01.2009 r. Jakub Kolodziej / Polskapresse
Pod koniec marca br. Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę plastikową, która zawiera wytyczne odnośnie gospodarowania i wytwarzania materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych, głównie z plastiku. W projekcie przewidziano dziesięć produktów, które od 2021 roku mają zostać wykluczone na stałe z obiegu. Dodatkowo, klienci zostaną prawdopodobnie obarczeni nadprogramowymi opłatami w formie kaucji zwrotnej za każdą zakupioną plastikową butelkę. Sprawdzamy, co zawiera tzw. dyrektywa plastikowa.

27 marca br. Parlament Europejski przyjął tzw. dyrektywę plastikową. Zakazuje ona sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, głównie z plastiku. Dokument czeka na akceptację Rady Unii Europejskiej.

Dyrektywa plastikowa. Co zawiera?

Eksperci PwC w swojej analizie dotyczącej przepisów dyrektywy, wskazują na to, że od 2021 roku będzie obowiązywał zakaz wprowadzenia do obrotu dziesięciu produktów jednorazowego użytku, wykonanych z plastiku, które pod względem ilościowym, stanowią 70 proc. odpadów morskich. Dodają, że trwają prace przygotowawcze nad produktami alternatywnymi.

Dyrektywa ma na celu ograniczenie wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko wodne i zdrowie człowieka. Ponadto ma zachęcić państwa do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod, produktów i materiałów.

Dyrektywa plastikowa. Jakie produkty będą zakazane od 2021 roku?

Dyrektywa plastikowa przewiduje zakaz wprowadzenia do użytku 10 jednorazowego użytku produktów:

  • patyczków higienicznych,
  • widelców,
  • noży,
  • łyżek,
  • talerzy,
  • słomek,
  • mieszadełek do napojów,
  • patyczków do balonów,
  • pojemników na żywność,
  • styropianowych kubeczków.

Przepisy gwarantuje też, że od 2025 roku wszelkie nakrętki i wieczka plastikowe można będzie wprowadzić na rynek pod warunkiem, że zostaną one przymocowane na stałe do butelek i innych wyrobów. Dyrektywa zawiera także przepis mówiący, że od 2025 roku wszystkie butelki plastikowe będą musiały być wykonane w minimum 25 proc. z materiału recyklingowego, a od 2030 roku - w 30 proc.

Dyrektywa plastikowa. System kaucyjny na plastikowe butelki

Dyrektywa plastikowa przewiduje, że do 2025 roku poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku musi wynieść 77 proc., a już cztery lata później - 90 proc.

Strona PwC podaje:

Aby osiągnąć 77 proc. poziom zbiórki plastikowych butelek jednorazowego użytku kraje członkowskie mają ustanowić cele selektywnego zbierania w ramach systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów lub ustanowić tzw. system kaucyjny.

Co oznacza, że do ceny produkty naliczana będzie tzw. kaucja zwrotna, która w momencie oddawania butelek, będzie zwracana klientowi. Kwota doliczana do zakupu butelek plastikowych, nie jest jeszcze znana.

PwC dodaje także, że producenci opakowań na żywność, pojemników i kubków na napoje, tzw. owijek na kanapki, chusteczek nawilżanych, plastikowych reklamówek będą ponosić koszty związane ze zbiórką, transportem, obróbką czy uprzątnięciem. Mało tego, będą oni zobowiązani do pokrycia kosztów upowszechniania edukacji.

Wyroby jednorazowe wykonane z tworzyw sztucznych -podpaski, tampony, chusteczki nawilżone, balony - trzeba będzie poddać specjalnemu oznaczeniu. Producenci zostaną zobowiązani do umieszczenia na etykietach informacji o unieszkodliwianiu produktów stanowiących odpady oraz o negatywnych skutkach zaśmiecania środowiska. Ponadto na opakowaniu będzie musiała znaleźć się informacja na temat tworzyw sztucznych obecnych w produkcie.

Dyrektywa plastikowa. Pakiet odpadowy z 2018 roku

Przypominamy, że w maju ubiegłego roku została przyjęty projekt tzw. Pakietu odpadowego, który na kraje UE nałożył nowe zobowiązania dotyczące gospodarowania odpadami i ich utylizacji. Według dostępnych informacji założenia Pakietu odpadowego realizują unijną politykę gospodarowania odpadami w tzw. obiegu zamkniętym.

Celem projektu jest przede wszystkim zapobieganie powstawaniu odpadów oraz wspieranie recyklingu. W Pakiecie odpadowym znajdują się wytyczne, które wyznaczają ambitne cele dotyczące recyklingu i obróbki materiałów do ponownego użycia: 55 proc. do 2025 r., 60 proc. do 2030 r. oraz 65 proc do 2035 r.

Pakiet odpadowy musi zostać wdrążony w przeciągu 2 lat od jego oficjalnego zatwierdzenia, czyli do 5 lipca 2020 roku.

Zobacz także:Segregacja śmieci w Gdańsku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie