Ekopatrioci w Słupsku. Przedwyborcza debata z kandydatami KO, SLD i PSL

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Zaktualizowano 
Ekopatriotyczna debata w Słupsku WWF Polska/Ekopatrioci
Ekolodzy przepytali polityków w Słupsku z ich pomysłów na walkę ze zmianami klimatycznymi. To część przedwyborczej kampanii pn. Ekopatrioci, którą w połowie września organizacja WWF zainaugurowała w Gdańsku.

Na słupską debatę przybyli Danuta Wawrowska z Koalicji Obywatelskiej (Nowoczesna), Ryszard Kwiatkowski z SLD i Radosław Szatkowski z PSL. Przed debatą prezentację na temat dekarbonizacji miasta Słupska i efektywności energetycznej przeprowadził Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

Quiz preferencji wyborczych

Pierwszym pytaniem była prośba o ocenę gospodarki morskiej dla regionu i jakie działania należy podjąć aby chronić Bałtyk.

Kandydatka z Nowoczesnej stwierdziła, że należałoby zakazać łowienia ryb w Bałtyku, co miałoby na celu doprowadzenie do odrodzenia się ryb w morzu i utworzenie podwodnych parków narodowych. Ten zakaz miałby obowiązywać na poziomie międzynarodowym. Ponadto w celu ochrony czystości Bałtyku trzeba zwrócić uwagę na jakość wód wpływających do morza z polskich rzek. Radosław Szatkowski mówi, że głównym problemem Bałtyku jest jego eutrofizacja i wobec tego trzeba się skupić na czystości rzek, które są zanieczyszczone przez zawartość w nich nawozów rolniczych. W związku z tym należy doprowadzić do stosowania dobrej praktyki rolniczej, czyli niestosowania nawozów w pobliżu rowów i cieków wodnych. Według kandydata z SLD należy zwrócić szczególną uwagę na zatopione w morzu gazy bojowe z czasów II wojny światowej, które są ogromnym zagrożeniem, więc trzeba się zająć ich wyławianiem i utylizacją. Ponadto jest wielka potrzeba budowania wielu oczyszczalni ścieków, aby ścieki nie wpływały do morza. Kandydat SLD dodał jeszcze, że należy wprowadzić działania osłonowe dla ludzi, którzy stracą pracę ze względu na ograniczenia połowu ryb.

Czytaj także

Kolejne pytanie dotyczyło tego, jak kandydaci widzą bezpieczeństwo energetyczne regionu i co myślą o energii atomowej.

Kandydat PSL stwierdził, ze atom jest niebezpiecznym rodzajem wytwarzania energii i powinniśmy się uczyć na błędach innych krajów, które przez to miały ogromny problem. Ponadto składowanie odpadów pojądrowych dużo kosztuje. Należy postawić na siłownie wiatrowe na morzu i na biomasę. Ryszard Kwiatkowski zauważył, że nasze państwo nie odejdzie szybko od węgla, a energia z odnawialnych źródeł energii jest niestabilna, więc może być ona uzupełnieniem miksu energetycznego, więc trzeba postawić na gaz, który mógłby do regionu być sprowadzany przez odnogę gazociągu Nordstream. Kandydatka z Nowoczesnej podkreśliła znaczenie działań prosumenckich, dla których powinno stworzyć się bardziej przejrzyste przepisy i regulacje. Dodała, że trzeba zamknąć kopalnie węgla do 2030 roku, wymienić oświetlenie uliczne na bardziej energooszczędne i nie budować elektrowni atomowej.

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

Ostatnie pytanie dotyczyło gospodarki odpadami. Kandydaci byli pytani o rozwiązania dla recyklingu, aby działał poprawnie i jak ograniczać produkcję śmieci.

Kandydat z SLD powiedział, że segregacja odpadów w domu nie jest dobrym pomysłem i należy wybudować duże, profesjonalne sortownie odpadów. Dodał, że należy obniżyć poziom konsumpcji, odpowiednio edukując obywateli, więc w tym celu powinno zwiększyć się nakłady na oświatę. Danuta Wawrowska podkreśliła powrót do dobrych praktyk, czyli wyeliminowanie plastików z opakowań na rzecz papieru i szkła. Szkło miałoby być opakowaniem wielokrotnego użytku. Zgodziła się z kandydatem SLD w sprawie wprowadzenia kampanii społecznej, która wskazywałaby na ograniczenie konsumpcji. Kandydat z PSL opowiedział się, za wprowadzeniem norm, które dotyczyłyby większej trwałości produktów, przez co by się tak szybko nie psuły i nie byłyby odpadem.

Podczas podsumowania Danuta Wawrowska podkreśliła znaczenie odnawialnych źródeł dla regionu i szerszej edukacji w zakresie ekologii. Radosław Szatkowski powiedział, że jest zdania, aby zrezygnować z dodatków socjalnych na rzecz wprowadzenia zmian, aby chronić środowisko, a Ryszard Kwiatkowski zdecydowanie podkreślił znaczenie ograniczenia konsumpcji, która według niego jest główną przyczyną dzisiejszych problemów.

Dodajmy, debata przedwyborcza w Słupsku zorganizowana została przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, w ramach inicjatywy Ekopatrioci realizowanej przez Fundację WWF Polska. Moderował ją redaktor Andrzej Watemborski z Polskiego Radia Koszalin.

Autorka tekstu: Alina Pogoda

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie