Nagrody przyznane zostały w sześciu kategoriach i jednej, specjalnej: osobowość roku, z inicjatywy naszej redakcji.
Najlepszą inwestycją dla środowiska uznana została Biogazownia Wicko, zrealizowana przez firmę PW Energie Odnawialne. Rocznie ma ona produkować osiem tysięcy megawatogodzin energii elektrycznej i ogrzewać odbiorców w miejscowości. Dzięki zużywaniu odpadów z produkcji rolnej oraz kiszonki z kukurydzy i siana, bilans emisji dwutlenku węgla zmniejszy się o ponad 6 tys. ton na rok.
Odpowiedzialne ekologicznie samorządy
Kościerzynę uhonorowano w dziedzinie odpowiedzialności za środowisko. Miasto od lat korzysta z pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przy rozwoju swojej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i ciepłowniczej, dzięki czemu jest ona coraz mniej obciążająca dla otaczającej natury.
Z kolei gmina Sierakowice została uznana za autora najciekawszej innowacji dla ekologii. To skomputeryzowany system monitorowania wywozu ścieków ze zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
Laur za edukację środowiskową
W dziedzinie edukacji ekologicznej docenione zostało Radio Gdańsk za „Magazyn Ekologiczny”. Audycja informuje, edukuje i przybliża problemy oraz wyzwania związane z ochroną środowiska, nie ograniczając się tylko do regionu.
- Myślę, ze wszyscy czekamy na przełom polegający na tym, ze będziemy mogli magazynować energię i w dowolnym czasie korzystać z niej. Wtedy odnawialne źródła energii będą naprawdę wykorzystane – mówił odbierający nagrodę red. Włodzimierz Raszkiewicz, autor „Magazynu Ekologicznego” – sukcesu rozgłośni.
„Zielone” instytucje
Akademia Sztuk Pięknych została wyróżniona za aktywną rolę w propagowaniu działań na rzecz ochrony środowiska wśród studentów oraz społeczności lokalnej. „Zieloną” organizacją pozarządową została Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego za konsekwentną politykę organizacji szkoleń i seminariów dotyczących problemów ochrony środowiska w regionie.
Eko osobowość roku Dziennika Bałtyckiego
Osobowość roku to dodatkowa kategoria, specjalne wyróżnienie przyznane z inicjatywy Dziennika Bałtyckiego. Został nim uhonorowany Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
- Bardzo dziękuję za tę nagrodę – mówił Szymon Gajda. - To jest wyróżnienie dla całego niemal 100-osobowego zespołu funduszu. Każdego dnia jesteśmy do Państwa dyspozycji. Każdego dnia staramy się robić wszystko co w naszej mocy, żeby jak najwięcej środków finansowych trafiło do naszego województwa na różnego typu Wasze pomysły, inwestycje ekologiczne, edukację, ochronę środowiska – zaznaczył prezes WFOŚiGW.
Obejrzyjcie debatę o przyszłości „Zielonego Pomorza”
Wręczenie wyróżnień poprzedziła debata „Przyszłość Pomorza w zakresie rozwoju i innowacji w obszarze ochrony środowiska”. W dyskusji wzięli udział Szymon Gajda, Ireneusz Szweda, doradca wojewody pomorskiego i Mikołaj Ochman z zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Paneliści poruszali kwestie organizacji finansowania przedsięwzięć ekologicznych, przyszłości zielonej transformacji na Pomorzu i udziału samorządów w jej kreowani. Pojawił się też gorący temat elektrowni jądrowej, która zostanie wybudowana w sąsiedztwie Lubiatowa i Kopalina.

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?