Ekipa filmu "Kamerdyner" w Gdańsku. Kręcili zdjęcia we Wrzeszczu i Nowym Porcie [zdjęcia, wideo]

Ryszarda Wojciechowska

Wideo

Zobacz galerię (15 zdjęć)
"Kamerdyner" zawitał wreszcie do Gdańska. Po wielu dniach zdjęciowych na Warmii, miejscem planu filmowego tej kaszubskiej sagi były we wtorek 29.08.2017 r. jedna z restauracji we Wrzeszczu i dawny dom kultury w Nowym Porcie.

Zdjęcia kręcono pod okiem reżysera Filipa Bajona. Akcja ujęć osadzona była w latach 1936-1938, chociaż cały film obejmie prawie pół wieku historii, od 1900 roku do 1945.

We wtorek przed południem najpierw filmowano spotkanie dwóch kaszubskich konfidentów z członkami NSDAP, którzy przygotowywali listy postskrypcyjne, które wskazywały, kogo trzeba wywieźć do Piaśnicy. Po południu w dawnym domu kultury z kolei, urządzono salę wiecową. W oczy rzucały się emblematy III Rzeszy i wielkie hasło, które zawisło przy wejściu do sali "Danzig ist deutsch". W tej sali filmowano imprezę po partyjnym wiecu.

W jednej z nich brał udział Adam Woronowicz, który w "Kamerdynerze" gra Hermana von Kraussa, pruskiego dziedzica. Na aktorze kostium z epoki, czyli garnitur z lat 30. i płaszcz, leżały jak ulał. Rola, z którą Woronowicz już się od wielu miesięcy oswajał, jest jakby wyraźnie skrojona pod niego. Chociaż i tak wiadomo, że to doskonały aktor, który jest jak kolor biały - można namalować na nim wszystko.

W Gdańsku planowane są jeszcze zdjęcia w pałacyku, który kiedyś należał do PSL, a teraz filmowcy przerobią go na luksusowy, przedwojenny hotel. W tym pałacyku planuje się nakręcenie kilku scen, m.in. wspólnej, upojnej nocy głównych bohaterów Mariki i Mateusza. Ale też to tu spotkają się członkowie NSDAP, żeby pospiskować.

Będą tez ujęcia w łaźni męskiej. Przystosowano do tego celu łaźnię w pałacyku. Scena będzie dotyczyć Nocy długich noży z 1936 roku w Monachium. Tak więc łaźnia w Gdańsku będzie udawać tę monachijską.

"Kamerdyner" większość zdjęć ma już za sobą.

Wejherowo. W Lasach Piaśnickich powstaje film "Kamerdyner" [ZDJĘCIA]

W listopadzie planowana jest ostatnia transza, m.in. w Łężanach na Warmii, w Galinach, w tartaku pod Wejherowem i na gdańskiej starówce.

Chcieliśmy scenę - przemarsz Hitlerjugend - nakręcić teraz na gdańskiej starówce. Ale to niemożliwe ze względu na tłumy turystów.

Film ma pojawić się w kinach w 2018 roku, jesienią. W filmie oprócz Adama Woronowicza zobaczymy także m.in. Annę Radwan, Janusza Gajosa, Daniela Olbrychskiego, Sebastiana Fabijańskiego (tytułowy "Kamerdyner") i Borysa Szyca.

ryszarda.wojciechowska@polskapress.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie