Skąd wziął się w centrum miasta? Nie wiadomo. Egzotyczny, drapieżny ptak z rodziny czaplowatych - Bąk zwyczajny - leżał na chodniku w Gdyni. Ptak został schwytany i przewieziony do lecznicy weterynaryjnej, gdzie został zbadany.

- Ekopatrol Straży Miejskiej w Gdyni otrzymał dzisiaj zgłoszenie o egzotycznym ptaku leżącym na chodniku przy ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego - mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik Straży Miejskiej w Gdyni.

Na miejscu funkcjonariusze zobaczyli rzadkiego ptaka z rodziny czaplowatych zwanego: Bąk zwyczajny. Jest to drapieżnik prowadzący skryty tryb życia.

Bąk zwyczajny (Botaurus stellaris) – gatunek dużego wędrownego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych, zamieszkujący północną część Eurazji i Afrykę południową. Zimuje na południu Eurazji i w Afryce. W Europie Zachodniej i Południowej gatunek osiadły. Przeloty odbywają się w miesiącach: III–IV i IX–XI. W Polsce - bardzo nielicznie lęgowy i nielicznie zimujący nad wodami śródlądowymi - podaje Wikipedia.

Bąk zwyczajny żywi się zwykle rybami, płazami i innymi zwierzętami wodnymi.

Skąd wziął się w centrum miasta, tego nie wiadomo. Ptak zwykle przebywa nad wodą w szuwarach lub trzcinach.

Gdyński okaz został schwytany i przewieziony do lecznicy weterynaryjnej, gdzie został zbadany. Nic nie wskazuje na to, aby coś mu dolegało. Pozostał w lecznicy na obserwacji.

ZOBACZ TAKŻE: Trzymające w napięciu polowanie lwicy na czaplę w zoo

STORYFUL