Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzotyczne zwierzęta na pomoc pacjentom Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Medycy zatrudnili lamy i alpaki | ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Lamy i alpaki regularnie będą odwiedzać szpital w Kościerzynie i Dzierżążnie
Lamy i alpaki regularnie będą odwiedzać szpital w Kościerzynie i Dzierżążnie Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Alpako i lamoterapia są doskonałym uzupełnieniem konwencjonalnych terapii, dlatego w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie pacjenci cyklicznie będą się spotykać z tymi zwierzętami. Zabawa z nim pozwalają na oderwanie się od codziennych zmartwień i przynosi świetne rezultaty.

Lamy i alpaki będą pomagały wracać do zdrowia pacjentom Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. To pomysł zarządu szpitala na uatrakcyjnienie pobytu w lecznicy oraz wspomaganie procesu rehabilitacji pacjentów.

Cykliczne spotkania z zakresu alpako i lamoterapii będą zawierały elementy rehabilitacji, edukacji i integracji. Wizyty zwierząt będą odbywały się w placówce w Dzierżążnie i Kościerzynie.

- Od dwóch lat alpaki i lamy regularnie odwiedzały naszych podopiecznych w placówce zamiejscowej w Dzierżążnie. Widzieliśmy, jak znaczący miało to wpływ na proces terapeutyczny zarówno u pacjentów senioralnych jak najmłodszych naszych podopiecznych. Każde wizyty wiązały się z ogromną radością. Po konsultacji w zespołach terapeutycznych podjęta została decyzja o cyklicznych spotkaniach z elementami alpako i lamoterapii - komentuje Marzena Mrozek Prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o

.

Alpako i lamoterapia jest wykorzystywana do poprawy funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Ten rodzaj terapii stanowi korzystne uzupełnienie terapii konwencjonalnej w szczególności sprawdza się u osób ze specjalnymi potrzebami w tym z:

  • zaburzeniami lękowymi,
  • problemami emocjonalnymi,
  • depresją,
  • autyzmem,
  • zaburzeniami ruchu,
  • ADHD,
  • nadciśnieniem.

W przypadku dysfunkcji fizycznej puszyste futro sprawia, że bodziec dotykowy może być tak duży, że rozluźniają się skurcze, które często bardzo trudno było otworzyć za pomocą konwencjonalnych metod rehabilitacji lub fizjoterapii.

Alpaki i lamy są zwierzętami z natury spokojnymi i przyjaźnie nastawionymi do otoczenia, również do innych zwierząt. Do pracy z ludźmi są dodatkowo szkolone pod kątem przygotowania do procesu terapeutycznego.

ZOBACZ TEŻ:
Niecodzienni goście w szpitalu w Dzierżążnie. Pacjentów odwiedziły alpaki i lama. Zdjęcia

Alpakoterapia w Kościerzynie. Na czym polega?

Głównie na tym, że pacjent może zwierzę głaskać, karmić, przytulać, prowadzić na smyczy. Dodatkowo wygląd alpak czy lam, ich miękka sierść oraz niewielki wzrost (w przypadku alpak) wzmagają u pacjenta zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.

Alpaki i lamy są zwierzętami, które chętnie się uczą i dają dużo radości pacjentom w każdym wieku, którzy podczas pobytu ze zwierzętami otwierają się na otoczenie.

Tego typu procesy wzmagają motorykę pacjentów oraz poprawiają ich samopoczucie. Spotkanie ze zwierzęciem, zabawa z nim pozwalają na oderwanie się od codziennych zmartwień.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki