Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy zawodowe 2018. Praktyczna część egzaminu dla uczniów branżowych szkół I i II stopnia, techników i szkół policealnych [27.06.2018]

(KGK)
Egzamin praktyczny zdawali w środę 27 czerwca 2018 pierwsi uczniowie Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku
Egzamin praktyczny zdawali w środę 27 czerwca 2018 pierwsi uczniowie Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku strona internetowa szkoły
Uczniowie w całej Polsce podchodzą do części praktycznej egzaminu zawodowego 2018, który potwierdza kwalifikacje w zawodzie, jest ‎formą oceny poziomu opanowania ‎przez zdającego wiadomości i umiejętności z zakresu ‎jednej kwalifikacji w danym zawodzie np. elektronika.

Egzamin zawodowy przeprowadzany jest dla uczniów i słuchaczy branżowych szkół I i II stopnia, techników oraz szkół policealnych. Egzamin zawodowy 2018 rozpoczął się w ostatnim tygodniu czerwca i potrwa do początku lipca.

Składa się on z części pisemnej i części praktycznej. Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 ‎‎zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna ‎ ‎jest prawidłowa. ‎

Z kolei na część praktyczną przeznaczono do 240 minut. Jest ‎‎przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego ‎‎zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku ‎‎egzaminacyjnym.

Czytaj również: Egzamin zawodowy 19.06.2018. Egzaminy zawodowe z CKE - sesja II - arkusze, pytania, odpowiedzi, rozwiązania

Egzamin zawodowy 2018. Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać

Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać:‎

  • Z części pisemnej – co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum ‎‎20 punktów),
  • Z części praktycznej – co najmniej 75 proc. punktów możliwych do uzyskania. ‎

Egzamin zawodowy - część praktyczna w ZSŁ w Gdańsku

Egzamin praktyczny zdawali w środę 27 czerwca 2018 pierwsi uczniowie Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej. W szkole przygotowano 6 boksów, w których na przyszłych elektroników czekały instalacje do wykonania.

- Uczniowie co roku mają do wykonania jedną z czterech instalacji: system alarmowy, domofonowy, monitoring lub system telewizyjny. W ubiegłym roku musieli wykonać instalację telewizyjną i zmierzyć miernikiem moc sygnału - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Wojciech Władziński, wicedyrektor Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej.

- Egzamin sprawdzał naszą wiedzę, całość materiału była wcześniej przerabiana. Egzamin nie był bardzo trudny – mówił nam tuż po wyjściu z sali Szymon Stachowiak, uczeń.

W najbliższych dniach z zadaniami zmierzą się kolejni uczniowie Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej – w sumie do egzaminu podejdzie 96 osób w tej placówce.

Po ukończeniu trzeciej klasy uczniowie zdają pierwszą kwalifikację, a w połowie czwartej klasy muszą się zmierzyć z drugą kwalifikacją. Jeśli pozytywnie przejdą przez to egzaminacyjne "sito" i ukończą szkołę, uzyskują tytuł technika i dyplom.

Osoby, które zdały egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, otrzymają ‎‎świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, wydane przez komisję okręgową.

Zobacz też:

Laureaci i finaliści turniejów i olimpiad tematycznie związanych z wybranym obszarem ‎kształcenia są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w ‎zawodzie i na świadectwie potwierdzającym kwalifikację w zawodzie otrzymują najwyższy ‎wynik.‎

Egzamin zawodowy 2018. Ile kosztuje?

Dodajmy, że egzamin jest bezpłatny dla uczniów i słuchaczy.‎ W przypadku absolwentów opłata w wysokości 173,20 zł za cały egzamin jest pobierana w ‎przypadku trzeciego i kolejnego podejścia. ‎

Zobacz też: Jak wybrać zawód - podpowiada Ewelina Molska - Ciepłuch, doradca kariery

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki