MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy ósmoklasisty w Szkole Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku. „Polski łatwiejszy niż matma" | WIDEO, ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wideo
od 16 lat
Wtorek, środa i czwartek (23-25 maja 2023 r.) to ważne i stresujące dni egzaminów dla każdego ucznia kończącego szkołę podstawową. Nie inaczej jest w społeczności Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku, gdzie do egzaminu ósmoklasisty podeszło 124. uczniów. Ważny sprawdzian z założenia ma określić poziom ich wiedzy na zakończenie szkoły podstawowej. Jak im poszło? Zgodnie twierdzą, że język polski był łatwy. Co na to nauczyciele?

Od wtorku, 23 maja do czwartku 25 maja 2023 r. we wszystkich szkołach podstawowych w całej Polsce odbywają się egzaminy ósmoklasisty. Odwiedziliśmy najstarszych uczniów, ich nauczycieli oraz dyrekcję Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku. Jak wytłumaczył nam dyrektor Zdzisław Pruchniewski, warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest przystąpienie właśnie do tych egzaminów.

- Wynik może być z zerowymi punktami, ale warunkiem jest przystąpienie do egzaminów. Natomiast nikt nie miał u nas zerowych punktów, a uczniowie starają się, jak potrafią, żeby (też dla samego siebie), ten egzamin zdać najlepiej - tłumaczy dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku.

Egzamin ósmoklasisty: dlaczego jest ważny?

Egzaminy ósmoklasisty są ważne dla wszystkich kończących szkołę podstawową uczniów. Z założenia mają pokazać, na jakim etapie znajduje się uczeń pod względem wykorzystania tego, co było w podstawach programowych.

Ilość zdobytych punktów na egzaminach ósmoklasisty później jest wykorzystywana przez szkoły ponadpodstawowe w procesach rekrutacji, które stosują punktację za wyniki egzaminów, oceny na świadectwie ukończenia szkoły oraz inne rzeczy, jak np. dyplomy, olimpiady, etc.

Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku

W Szkole Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku do egzaminów ósmoklasisty przystąpiła ponad setka uczniów.

- W naszej szkole 124 uczniów pisze: wczoraj (23 maja 2023 r.) język polski, dzisiaj (24 maja 2023 r.) matematyka, a jutro (25 maja 2023 r.) język obcy. W naszym wypadku będą to: język angielski, język niemiecki i język rosyjski - wyjaśnia dyrektor Zdzisław Pruchniewski.

Udało się nam porozmawiać z wybranymi uczniami jeszcze zanim weszli na swoje sale, by rozpocząć egzamin z matematyki. Wszyscy zgodnie twierdzili, że egzamin z języka polskiego była łatwy. I choć przyznali, że mają lekki stres przed egzaminem z matematyki, to generalnie podchodzą do tego, ważnego, sprawdzianu spokojnie.

- Zobaczymy, jak otrzymamy wyniki. Zawsze to powtarzam, jak zobaczymy wyniki, to będziemy wiedzieć, co to znaczy, że egzamin był łatwy - mówi dyrektor Zdzisław Pruchniewski. - Matematyka jest zawsze takim, najtrudniejszym dla uczniów, przedmiotem, generalnie w całej Polsce, nie tylko u nas, wyniki z matematyki są słabsze. Zobaczymy, jak będzie w tym roku. A język obcy? No to już w zależności od umiejętności. U nas największa grupa to uczniowie zdający język angielski, mniejsza grupka zdaje język niemiecki, a jedna osoba język rosyjski.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terEgzamin ósmoklasisty 2023. Tego nie można robić na egzaminie. Czego nie można wnieść na egzamin ósmoklasisty? Sprawdźenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki