Egzamin zawodowy 9.01.2019. Na Pomorzu zdaje go ponad 10...

  Egzamin zawodowy 9.01.2019. Na Pomorzu zdaje go ponad 10 tys. uczniów branżowych szkół I i II stopnia, techników i szkół policealnych

  (KGK)

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W ramach części praktycznej egzaminu zawodowego uczeń dostaje do wykonania konkretne zadanie

  W ramach części praktycznej egzaminu zawodowego uczeń dostaje do wykonania konkretne zadanie ©Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

  Uczniowie w całej Polsce podchodzą do egzaminu zawodowego, który potwierdza kwalifikacje w zawodzie, jest ‎formą oceny poziomu opanowania ‎przez zdającego wiadomości i umiejętności z zakresu ‎jednej kwalifikacji w danym zawodzie, np. elektronika. Na Pomorzu do tego egzaminu podejdzie 10905 osób.
  W ramach części praktycznej egzaminu zawodowego uczeń dostaje do wykonania konkretne zadanie

  W ramach części praktycznej egzaminu zawodowego uczeń dostaje do wykonania konkretne zadanie ©Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

  Egzamin zawodowy 9.01.2019 [ARKUSZ + KLUCZ ODPOWIEDZI]  Egzamin zawodowy przeprowadzany jest dla uczniów i słuchaczy branżowych szkół I i II stopnia, techników oraz szkół policealnych.
  Potrwa od 9 do 16 stycznia 2019.

  KLIKNIJ I SPRAWDŹ!  Egzamin zawodowy 2019. Jakie kwalifikacje najpopularniejsze?


  Jak informują nas przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, w województwie pomorskim zgłoszono do egzaminów zgłoszono 10905 osób. Najwięcej w następujących kwalifikacjach:
  • Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami – 791
  • Organizacja żywienia i usług gastronomicznych - 559
  • Prowadzenie rachunkowości - 498
  • Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w jednostkach organizacyjnych – 435.


  W pozostałych kwalifikacjach zgłoszono mniej niż 300 osób.

  Egzamin zawodowy 2019. Cześć pisemna i praktyczna  W Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku do tego egzaminu podejdzie ponad 100 uczniów, którzy kształcą się m.in. na kierunkach technik elektronik, technik informatyk czy technik teleinformatyk.

  Część pisemna przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 ‎‎zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna ‎jest prawidłowa. ‎

  - W ramach części pisemnej uczniowie w ciągu godziny będą musieli odpowiedzieć na 40 pytań - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" dr inż. Wojciech Władziński, wicedyrektor ds. technicznych i kształcenia zawodowego Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

  Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest ‎‎przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego ‎‎zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym.

  - W ramach części praktycznej uczeń dostaje do wykonania zadanie. I tak dla elektronika może to być wykonanie i sprawdzenie instalacji domofonu. Może też pojawić się zadanie do wykonania na komputerze – dodaje Wojciech Władziński, wicedyrektor szkoły.

  Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać:‎
  • z części pisemnej – co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum ‎‎20 punktów), oraz‎ ‎
  • z części praktycznej – co najmniej 75 proc. punktów możliwych do uzyskania.


  Wyniki zostaną ogłoszone 22 marca 2019 r.

  Egzamin zawodowy, czyli egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, jest ‎formą oceny poziomu opanowania ‎przez zdającego wiadomości i umiejętności z zakresu ‎jednej kwalifikacji wyodrębnionej w ‎zawodzie.

  Po ukończeniu trzeciej klasy uczniowie zdają pierwszą kwalifikację, a w połowie czwartej klasy muszą się zmierzyć z drugą kwalifikacją. Jeśli pozytywnie przejdą przez to egzaminacyjne "sito" i ukończą szkołę, uzyskują tytuł technika i dyplom.

  Egzamin zawodowy 2019. Czy jest płatny?  Egzamin jest bezpłatny dla uczniów i słuchaczy.‎ W przypadku absolwentów opłata w wysokości 173,20 zł za cały egzamin jest pobierana w ‎przypadku trzeciego i kolejnego podejścia. ‎

  W przypadku młodocianych pracowników jest pobierana opłata w wysokości 173,20 zł. Koszty egzaminu pokrywa pracodawca. Osoby przystępujące do egzaminu zawodowego w trybie egzaminu eksternistycznego wnoszą ‎opłatę w wysokości 173,20 zł za cały egzamin. W przypadku powtarzania tylko jednej części ‎egzaminu eksternistycznego, opłata wynosi 57,73 zł za część pisemną i 115,47 zł za część ‎praktyczną.‎

  Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionych dni na Pomorzu


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!