Egzamin zawodowy 2021. Terminy egzaminów: praktycznego i teoretycznego. ARKUSZE i ODPOWIEDZI. Jak wygląda w dobie koronawirusa?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Egzamin zawodowy 2021. Oto, co musisz o nim wiedzieć! Fot. Przemysław Świderski
Egzamin zawodowy 2021 trwa od poniedziałku, 11 stycznia. Pod koniec grudnia podano do wiadomości publicznej informację, mówiącą o tym, że egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie odbędą się zgodnie z sierpniowym harmonogramem. Jest to możliwe dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów o ograniczeniach, nakazach, zakazach z 21 grudnia 2020 roku, które mówi, że egzaminy mogą się odbyć jedynie z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Egzaminy te potrwają do połowy lutego. Zaliczenie części pisemnej i praktycznej gwarantuje otrzymanie świadectwa, potwierdzającego kwalifikacje. Jak wygląda egzamin w dobie koronawirusa? Oto najważniejsze informacje i harmonogram egzaminów zawodowych 2021.

Egzamin zawodowy 2021 – część teoretyczna 12.01.2020. HARMONOGRAM

Część pisemna dla uczniów podchodzących do tegorocznego egzaminu zawodowego w sesji zimowej odbędzie się w następujących terminach:

 • 12 stycznia – Formuła 2012
 • 12 stycznia – Formuła 2017
 • 12-16 stycznia oraz 1 lutego (termin dodatkowy) – Formuła 2019

Odpowiedzi do egzaminu zamieścimy w tym materiale, gdy tylko opublikuje je CKE.

KLIKNIJ I SPRAWDŹ W GALERII - tu będziemy sukcesywnie wprowadzać najnowsze wyniki, po opublikowaniu ich przez CKE!

Egzamin zawodowy 2021. Tutaj znajdziesz klucze odpowiedzi

Egzamin zawodowy 2020 CKE. WYNIKI EGZAMINÓW 31.08.2020. Pise...

Egzamin zawodowy. Data rozpoczęcia części praktycznej. HARMONOGRAM

 • W poniedziałek, 11 stycznia 2021 r. rozpocznie się część praktyczna modelu „d” (Formuła 2012, Formuła 2017 oraz Formuła 2019).
 • Z kolei egzaminy praktyczne o modelach „w”, „wk” i „dk”, zgodnie z Formułą z 2012 i 2017 odbędą się w terminie od 13 stycznia do 19 lutego.
 • Praktyczny egzamin zawodowy o modelach „w”, „wk” i „dk” zgodnie z Formułą 2019 zostanie przeprowadzony w terminie od 13 do 24 stycznia w terminie głównym oraz od 3 do 5 lutego w terminie dodatkowym.

Czas trwania egzaminu waha się od 120 do 240 minut – w zależności od kwalifikacji.

Szczegółowy harmonogram praktycznych egzaminów zawodowych dla poszczególnych specjalizacji znajdziesz:

Egzamin zawodowy 2021 odbędzie się na początku stycznia

Pod koniec grudnia do informacji publicznej podano wiadomość, że, mimo panującej pandemii koronawirusa, egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie 2021 w sesji zimowej zostanie przeprowadzony zgodnie z sierpniowym harmonogramem. A wszystko to dzięki przepisom rozporządzenia Rady Ministrów o ograniczeniach, nakazach, zakazach z 21 grudnia 2020 r., które mówi, że nie ma przeciwwskazań przed przeprowadzeniem egzaminów z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Kto może przystąpić do egzaminu zawodowego 2021? Oto lista!

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w 2021 roku odbędzie się w trzech formułach: 2012, 2017 i 2019. Kto może do niego przystąpić?

W FORMULE 2012:

 • absolwenci zasadniczych szkół zawodowych i techników, którzy rozpoczęli naukę po 1 września 2012 roku, ale nie później niż 31 sierpnia 2017 roku,
 • absolwenci szkół policealnych, którzy rozpoczęli naukę po 1 września 2012 roku, ale nie później niż 31 sierpnia 2017 roku
 • absolwenci szkół policealnych i kwalifikacyjnych kursów zawodowych,
 • osoby przystępujące do egzaminu eksternistycznego zawodowego.

W FORMULE 2017:

 • uczniowie dotychczasowego czteroletniego technikum, branżowych szkół I stopnia oraz uczniowie i słuchacze szkół policealnych, którzy rozpoczęli kształcenie w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 i realizują podstawę programową z 2017 r.,
 • uczniowie dotychczasowego czteroletniego technikum, którzy rozpoczęli naukę przed rokiem szkolnym 2017/2018, a nie uzyskali promocji do klasy programowo wyższej, powtarzają naukę i realizują podstawę programową z 2017 r.,
 • absolwenci dotychczasowego technikum, którzy realizowali podstawę programową z 2017 roku – do zakończenia roku szkolnego 2026/2027,
 • absolwenci branżowej szkoły I stopnia, którzy realizowali podstawę programową z 2017 roku – do zakończenia roku szkolnego 2025/2026; absolwenci szkoły policealnej, którzy realizowali podstawę programową z 2017 roku – do zakończenia roku szkolnego 2025/2026,
 • osoby, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy, prowadzony w oparciu o podstawę programową z 2017 r. – do dnia 31 października 2027 r.,
 • osoby dorosłe, które ukończyły praktyczną naukę zawodu dorosłych lub przyuczenie do pracy dorosłych, jeżeli program przyuczenia uwzględniał wymagania określone w podstawie programowej kształcenia w zawodach z 2017 r. zgłoszonych przez starostę do okręgowej komisji egzaminacyjnej – do dnia 31 października 2027 r.

W FORMULE 2019:

 • uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie po 1 września 2019 r.,
 • absolwenci szkół, którzy rozpoczęli naukę nie wcześniej ‎niż 1 września 2019 r.,
 • osoby, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy, organizowany po 1 września 2020 r.,
 • osoby dorosłe, które ukończyły praktyczną naukę zawodu dorosłych lub przyuczenie do pracy dorosłych,
 • osoby przystępujące do egzaminu eksternistycznego zawodowego, które po 1 stycznia 2021 r. po raz pierwszy złożą wniosek o dopuszczenie do egzaminu.

Egzamin zawodowy 2021. Dwie części

Egzamin zawodowy podzielony jest na dwie części – pisemną i praktyczną na stanowisku egzaminacyjnym, przystosowanym do wyznaczonego zadania egzaminacyjnego. Na egzamin pisemny składa się 40 zadań zamkniętych, które zawierają po cztery odpowiedzi do wyboru.

WAŻNE! Tylko jedna spośród czterech podanych opcji jest prawidłowa.

Test pisemny może odbyć się z wykorzystaniem wydrukowanych papierowych arkuszy egzaminacyjnych lub przy komputerze.

Egzamin zawodowy w dobie koronawirusa. Oto zasady!

Egzaminy zawodowe zostaną przeprowadzone w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że trzeba będzie przestrzegać nakazu:

 • dezynfekcji rąk,
 • noszenia maseczek w momencie wchodzenia do sali egzaminacyjnej,
 • zachowania odpowiednich odstępów.

Uczniów obowiązuje również zakaz wnoszenia komórek, maskotek i innych zbędnych rzeczy.

Ponadto:

 1. Zdających oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminów nie obejmują podczas egzaminów ograniczenia dotyczące zgromadzeń,
 2. Po zajęciu miejsca przy stoliku – podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym lub podczas rozwiązywania zadania praktycznego przy stanowisku egzaminacyjnym, zdający nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa, pod warunkiem że w trakcie egzaminu odległość pomiędzy poszczególnymi osobami wynosi co najmniej 1,5 m,
 3. Osoby, których udział w egzaminie wymaga podróży i noclegu w miejscu przeprowadzania egzaminu – będą mogły z takiego noclegu skorzystać po uzgodnieniu z OKE.

Co więcej, zdający, którzy na egzamin będą wracali z zagranicy, nie są objęci obowiązkiem 10-dniowej kwarantanny. Osoby, które będą przyjeżdżały do Polski z zagranicy, aby wziąć udział w egzaminie, muszą okazać funkcjonariuszowi straży granicznej podpisane przez dyrektora szkoły lub placówki zaświadczenie o tym, że uczestniczą w jednym z ww. egzaminów.

Warunki zdania egzaminu zawodowego 2021

Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie należy uzyskać:

 • z części pisemnej – min. 50% punktów możliwych do uzyskania,
 • z części praktycznej – min. 75% punktów możliwych do uzyskania.

WAŻNE! Jeśli chcesz uzyskać świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie – musisz uzyskać minimalne wyniki, zarówno z części teoretycznej, jak i pisemnej.

Egzamin zawodowy 2021. Wyniki

Termin ogłoszenia i przekazania szkołom, placówkom lub centrom, pracodawcom, podmiotom, które do 31 grudnia 2019 roku prowadziły kwalifikacyjne kursy zawodowe, wyników egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie we wszystkich formułach dla sesji styczeń-luty 2021 to 31 marca 2021 roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie