Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Pytania za trudne nawet dla ekspertów

Paweł Durkiewicz
Prace komisji weryfikującej pytania mają znormalizować reguły egzaminu teoretycznego na prawo jazdy
Prace komisji weryfikującej pytania mają znormalizować reguły egzaminu teoretycznego na prawo jazdy Przemek Świderski
Prawie 3 tys. pytań w bazie, wszystkie utajnione. Nic dziwnego, że egzamin teoretyczny na prawo jazdy budzi wśród kursantów spore obawy. Okazuje się jednak, że niektóre pytania wywołują zdziwienie i oburzenie również wśród ekspertów w dziedzinie ruchu drogowego i wieloletnich kierowców. Te najbardziej absurdalne dotyczą np. rozmiarów tablicy rejestracyjnej czy drążka zmiany biegów. Specjalna komisja ma zbadać, czy pytania z egzaminu na prawo jazdy są za trudne.

Przeczytaj koniecznie:

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, które wcześniej zaakceptowało pytania, teraz powołało aż 35-osobową komisję ds. weryfikacji pytań egzaminacyjnych. Każdy z członków komisji za sprawdzenie jednego pytania otrzyma gratyfikację w wysokości 10 złotych. Na tyle samo wyceniono przetłumaczenie pytania na obcy język. Wypłata za autorskie przygotowanie nowego pytania wynosi 50 zł (bez wizualizacji filmowej) lub 100 zł (z wizualizacją filmową).

Kursy na prawo jazdy w Trójmieście za bezcen

- Trzeba powiedzieć, że powołanie tej komisji było niezbędne - przyznaje Artur Małkowski, gdański instruktor jazdy. - Niektóre pytania na egzaminie teoretycznym faktycznie były bezsensowne, niemniej sukcesywnie są one usuwane z bazy. Komisja ma za zadanie doprowadzić do sytuacji, w której już w czerwcu będziemy mieli pulę 3 tysięcy zatwierdzonych pytań, które zostaną udostępnione ośrodkom szkolenia kierowców.

Egzaminy na prawo jazdy [NOWE ZASADY, PYTANIA, EKOJAZDA]

Jak się okazuje, za pracę komisji weryfikacyjnej zapłacą... osoby podchodzące do egzaminów. Z opłat uiszczanych przez kursantów za "teorię" każdy z pięćdziesięciu wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego odprowadza 1,5 proc. wpływów na ten cel.

- Te 1,5 proc. jest podyktowane ustawą, niemniej nie sądziłem, że pieniądze te są przeznaczone na pracę komisji - stwierdza Andrzej Pepliński, wicedyrektor PORD. - Widząc dziury w drogach i braki w infrastrukturze, mam wątpliwości, czy te pieniądze powinny być wykorzystywane akurat na ten cel.

PRZEPISY O RUCHU DROGOWYM - SPRAWDŹ AKTUALNE INFORMACJE!

Więcej przeczytasz w piątkowym (20.02.2015 r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Egzamin na prawo jazdy możesz zdawać w samochodzie z kursu:

(Źródło: TVS/ x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki