Egzamin ósmoklasisty. Ponad 300 wniosków do OKE z Pomorza o wgląd do prac. Ile nieprawidłowości wykryto?

Katarzyna Gruszczyńska
Katarzyna Gruszczyńska
16.04.2019, Gdańsk. Szkoła Podstawowa nr 67, ul. Żabi Kruk. Egzamin 8-klasisty. ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
16.04.2019, Gdańsk. Szkoła Podstawowa nr 67, ul. Żabi Kruk. Egzamin 8-klasisty. ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Przemysław Świderski
Ponad 300 osób z Pomorza po otrzymaniu wyników egzaminu ósmoklasisty złożyło wnioski o wgląd do prac. W siedmiu przypadkach okazało się, że punkty były niepoprawnie naliczone lub wczytane do systemu informatycznego.

Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która była wśród osób, które zakwestionowały wynik.

- Moja córka pisała w tym roku egzamin ósmoklasisty. Matematyka i angielski poszły zgodnie z wynikami bardzo dobrze - na poziomie ponad 90 procent. Ale z języka polskiego otrzymała zaledwie 76 procent. Ten wynik bardzo nas zaskoczył, a dziecko było załamane. To "szóstkowa" uczennica, finalistka konkursów z języka polskiego – opowiada mama dziewczynki (imię i nazwisko do wiadomości redakcji – przyp. red.).

Kobieta złożyła wniosek o udostępnienie do wglądu pracy egzaminacyjnej w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
Okazało się, że w tym przypadku punkty były niewłaściwie przeniesione przez egzaminatora do arkusza odpowiedzi.

- Moje dziecko straciło na tym 10 punktów procentowych, co w skali punktacji ogólnej za wyniki daje jej dodatkowe pięć punktów. Tracą na tym dzieci, które i tak są na przegranej pozycji z uwagi na podwójny rocznik – mówi mama dziewczynki.

Niemal do końca czerwca (do 26.06.) do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku wpłynęły 344 wnioski o wgląd do prac z egzaminu ósmoklasisty uczniów ze szkół podstawowych z województwa pomorskiego.

- Zgodnie z procedurami przeprowadzania wglądu do prac przed ich udostępnieniem do wglądu eksperci/koordynatorzy danego egzaminu naszej Komisji dokonali weryfikacji sumy punktów przyznanych za wszystkie zadania. W siedmiu przypadkach, gdy punkty przyznane przez egzaminatora zostały niepoprawnie zsumowane lub wczytane do systemu informatycznego, przed wglądem osoba uprawniona została poinformowania o tym fakcie, a po jego zakończeniu niezwłocznie otrzymała zaświadczenie z właściwymi wynikami egzaminu – informuje Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

- Dołożyliśmy staranności w przygotowaniu nauczycieli do pracy egzaminatora poprzez naoczne szkolenia i doszkolenia. Przeszkoliliśmy 1935 egzaminatorów egzaminu ósmoklasisty, a bezpośrednio przed sesją – prowadząc kursy online służące doskonaleniu umiejętności holistycznego oceniania zadań otwartych. W procesie rekrutacyjnym przy doborze egzaminatorów do zespołów egzaminatorów braliśmy pod uwagę wyniki uzyskane przez poszczególnych egzaminatorów podczas tych szkoleń - dodaje dyrektor OKE.

W trakcie pracy zespołów egzaminatorów wyznaczeni egzaminatorzy weryfikowali poprawność wypełniania karty odpowiedzi i ocen przyznawanych przez poszczególnych egzaminatorów w danym zespole, a koordynatorzy egzaminu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku dokonali weryfikacji prac egzaminacyjnych w losowej próbie (niemożliwe jest w tak ograniczonym czasie ponowne sprawdzenie 44 706 prac egzaminacyjnych).

- Aktualnie dokonujemy ewaluacji sesji, aby opracować i wdrożyć rozwiązania dotyczące jeszcze lepszego przygotowania merytorycznego i organizacyjnego sesji, które podniosą jakość procesu oceniania prac egzaminacyjnych - zapewnia Irena Łaguna, dyrektor OKE w Gdańsku.


Jak złożyć wniosek o udostępnienie pracy egzaminacyjnej?

Wnioski o udostępnienie do wglądu pracy egzaminacyjnej może składać (po otrzymaniu wyniku) zdający egzamin lub jego rodzic albo prawny opiekun. Formularz i szczegółowe informacje dot. tej procedury można znaleźć na stronie: www.oke.gda.pl

Wnioski o wgląd (czytelnie i dokładnie wypełnione) można składać:

• osobiście w kancelarii OKE (parter, pokój nr 7) w godzinach: 07:30-15:30,
• przesyłać listownie,
• przesyłać drogą elektroniczną na adres komisja@oke.gda.pl (wyłącznie skany wypełnionych wniosków),
• przesyłać faksem na numer (58) 320-55-91.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie