MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty już we wtorek. Na pierwszy ogień idzie język polski

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W Bydgoszczy w szkołach podstawowych prowadzonych przez ratusz do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 1697 uczniów. Na zdjęciu tegoroczni ósmoklasiści z SP nr 32 podczas lekcji matematyki.
W Bydgoszczy w szkołach podstawowych prowadzonych przez ratusz do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 1697 uczniów. Na zdjęciu tegoroczni ósmoklasiści z SP nr 32 podczas lekcji matematyki. Arkadiusz Wojtasiewicz
Po maturzystach tradycyjnie swój maraton egzaminacyjny rozpoczynają uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej. W wtorek (14 maja) startuje egzamin ósmoklasisty. Na początek młodzież zmierzy się z językiem polskim.

W szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 1697 uczniów. W całym województwie kujawsko-pomorskim będzie to ponad 11 tys. uczniów z 610 podstawówek. Warto dodać, że w naszym regionie zostało też zgłoszonych do tego egzaminu 420 obywateli Ukrainy.

We wtorek (14 maja) na pierwszy ogień idzie język polski. Na rozwiązanie zadań, w tym napisanie wypracowania, uczniowie będą mieli 120 minut. Nazajutrz (15 maja) potyczki z królową nauk - matematyką (100 minut), a na koniec (16 maja) czeka ich egzamin z języka obcego nowożytnego (90 minut) - tu większość zdaje język angielski. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godz. 9.

Ósmoklasiści odliczają już godziny do egzaminu z języka polskiego

W SP nr 35 w Bydgoszczy jest w tym roku tylko jedna klasa VIII. Uczy się w niej 16 uczniów, którzy niebawem zasiądą w ławkach i zaczną rozwiązywać zadania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego. W tym gronie są Zuzanna Musiał, Oliwia Golińska i Szymon Dziemianko.

- Języka polskiego się nie obawiam. Fajnie byłoby, gdyby na egzaminie z lektur pojawiła się "Balladyna" lub "Mały Książe" - mówi Zuzanna. - Zdecydowanie większym wyzwaniem dla mnie będzie matematyka. Uczyłam się systematycznie, ale ponieważ matma nie jest moją mocną stroną, więc dwa razy w tygodniu uczęszczałam też na prywatne korepetycje z matematyki. Zależy mi na dobrym wyniku, bo po ukończeniu szkoły podstawowej chciałabym się dostać do V LO.

Oliwia, która zamierza rekrutować do III LO w Bydgoszczy, przyznaje z kolei, że trochę stresuje się przed egzaminem z języka polskiego.

- Na wypracowaniu łatwo stracić punkty, obawiam się, by nie popełnić jakiegoś błędu. Chociaż przeczytałam wszystkie lektury, to w stresie można coś pomylić - przyznaje Oliwia. - Na pewno trzeba się pilnować, ale mimo wszystko jestem dobrej myśli. W szkole mieliśmy egzaminy próbne, dodatkowo dwa razy w tygodniu miałam prywatne korki z języka polskiego. Z egzaminów, które zdajemy przez te trzy dni, najłatwiejszy będzie dla mnie język angielski.

Szymon najbardziej stresuje się przed egzaminem z języka polskiego.

- Trwa on dwie godziny zegarowe i boję się czy zmieszczę się w czasie, bo jednak na napisanie wypracowania trzeba poświęcić trochę czasu - mówi wprost Szymon. - Najchętniej pisałbym rozprawkę. Pasowałby mi jakiś temat patriotyczny, ponieważ wybór lektur na potwierdzenie tu tezy jest duży.

Szymon, podobnie jak Zuzanna i Oliwia, solidnie przygotowywał się do egzaminu ósmoklasisty, ale...

- To pierwszy tak ważny egzamin, więc stres jest, zwłaszcza, że zależy mi na dobrym wyniku, by dostać się do IV LO - mówi uczeń klasy VIII A w SP nr 35. - Mam nadzieję, że będzie dobrze, bo jestem przygotowany. Uważałem na lekcjach, a poza tym z każdego z przedmiotów egzaminacyjnych raz w tygodniu chodziłem na prywatne korepetycje. To musi zaprocentować.

W szkołach w poniedziałek przygotowywano sale na egzamin

Tymczasem w poniedziałek (13 maja) od rana w bydgoskich szkołach trwały przygotowania do egzaminu. Ustawiano ławki, sprawdzano zegary. W SP nr 63 są cztery klasy VIII, w jednej z nich uczy się też spora grupa Ukraińców.

- Mamy w tym roku 84 ósmoklasistów - mówi Przemysław Kotłowski, dyrektor SP nr 63. - Uczniowie będą pisali egzamin z języka polskiego łącznie w 8 salach. Właśnie je przygotowujemy i mocno trzymamy kciuki za ósmoklasistów.

Przygotowania trwały też w wielu innych bydgoskich szkołach. W SP nr 32, gdzie do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 63 uczniów z trzech klas VIII, nastroje wśród uczniów były dobre.

- Nasi ósmoklasiści są dobrze przygotowani - mówi Lucyna Dunst, wicedyrektor SP nr 32. - Mieli dwa egzaminy próbne, by mogli zapoznać się z całą procedurą. Odbyły się w grudniu ub. roku i w marcu br. Poza tym ćwiczyli też rozwiązywanie arkuszy pod okiem nauczycieli. Na pewno sobie poradzą.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jego wynik może mieć jednak znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w terminie głównym, czyli w maju, będzie mógł to zrobić w czerwcu w terminie dodatkowym 10-12 czerwca br.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty młodzież również otrzyma 3 lipca br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera