MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2024. W Śląskiem podejdzie do niego ponad 20 tysięcy uczniów. Najwięcej osób będzie zdawać matematykę

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Egzamin ósmoklasisty.
Egzamin ósmoklasisty. Pixabay
Egzamin ósmoklasisty 2024. W Śląskiem podejdzie do niego ponad 20 tysięcy uczniów, a więc prawie trzykrotnie mniej niż w zeszłym roku. Według Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach znacznie niższa liczba zdających to efekt wejścia w życie reformy, która przywróciła obowiązek szkolny od siódmego roku życia. W naszym regionie najwięcej uczniów będzie zdawać matematykę, nieco mniej język polski, a ponad 19 tysięcy również język angielski. Są też osoby, które wybrały inne języki obce, do jakich należą rosyjski, niemiecki, hiszpański, francuski oraz włoski. Największą liczbę uczniów, zdających w tym roku egzamin ósmoklasisty odnotowano w Katowicach i będzie to dokładnie 1 451 osób.

Spis treści

W 2024 roku egzamin ósmoklasisty bez zmian

Tak jak w poprzednich latach, również w 2024 uczniowie klas ósmych szkół podstawowych przystąpią do egzaminów, które rozpoczną się we wtorek, 14 maja i potrwają do czwartku, 16 maja. Jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, egzaminy mają charakter obowiązkowy, co oznacza, że aby ukończyć szkołę podstawową, ósmoklasiści muszą koniecznie do nich przystąpić. Forma egzaminu końcowego jest wyłącznie pisemna, a co ciekawe – uczniów nie obowiązują żadne progi zaliczenia. W związku z tym, egzaminu ósmoklasisty po prostu nie można nie zdać. Wyniki mają jednak wpływ na to, czy młodzież dostanie się do upragnionych szkół średnich. W każdym z trzech dni egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00.

W pierwszym dniu uczniowie podejdą do egzaminu z języka polskiego, a na wypełnienie arkusza będą mieć 120 minut. Znajdą w nim zarówno zadania zamknięte, jak też otwarte. W ramach tych ostatnich, zdający będą musieli samodzielnie sformułować odpowiedź – poprzez uzupełnienie zdań z luką, stworzenie krótkiego tekstu o charakterze użytkowym – na przykład ogłoszenie, zaproszenie czy dedykację, a także napisanie wypracowania. Egzamin z języka polskiego ma przede wszystkim sprawdzić umiejętności, związane z argumentowaniem, wnioskowaniem oraz formułowaniem opinii. Udzielenie poprawnej odpowiedzi będzie wymagało również kompetencji literackich – takich jak rozumienie sensu utworów – a także kulturowych i językowych – w tym przypadku chodzi o świadome korzystanie z różnych środków stylistycznych.

Drugi dzień egzaminu ósmoklasisty przeznaczono na matematykę. Uczniowie będą mieli 100 minut na rozwiązanie zadań otwartych i zamkniętych, które sprawdzą poziom ich umiejętności, takich jak sprawność rachunkowa, wykorzystanie oraz tworzenie informacji, zastosowanie i interpretowanie reprezentacji, a także rozumowanie czy argumentacja. W ostatnim dniu natomiast, ósmoklasiści podejdą do trwającego 90 minut egzaminu z języka obcego nowożytnego – takiego, jakiego uczyli się w szkole. Również w tym przypadku arkusz będzie zawierał zadania o charakterze otwartym oraz zamkniętym.

Najliczniejsze grono ósmoklasistów jest w Katowicach

Jak informuje Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach, w maju 2024 roku do egzaminu ósmoklasisty w naszym regionie przystąpi dokładnie 20 451 uczniów, a więc prawie trzykrotnie mniej niż w zeszłym roku.

– Jest to znacznie mniejsza liczba niż na przykład rok temu, kiedy to do egzaminu ósmoklasisty podeszło około 60 tysięcy osób. Jest to wynik wejścia w życie reformy, przywracającej obowiązek szkolny od siódmego roku życia – mówi Anna Kij, Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Najliczniejsze grono ósmoklasistów jest w Katowicach, gdzie do egzaminu podejdzie 1 451 osób. Ponad tysiąc uczniów, a konkretnie 1 040 będzie zdawać w Bielsku-Białej. Na trzecim miejscu pod względem największej liczby ósmoklasistów znalazła się Częstochowa. W tym mieście odnotowano dokładnie 1 000 zdających. Warto tez dodać, że egzamin ósmoklasisty w maju 2024 roku przeprowadzi 1 112 szkół podstawowych.

Najwięcej osób będzie zdawać matematykę

W naszym regionie najwięcej osób będzie zdawać matematykę, nieco mniej język polski, a na trzecim miejscu pod względem liczby uczniów, którzy podejdą do egzaminu z poszczególnych przedmiotów znalazł się język angielski. Dwa pierwsze z wymienionych będzie zdawać ponad 20 tysięcy ósmoklasistów, zaś wspomniany język obcy ponad 19,5 tysięca. W Śląskiem są też osoby, które wybrały inne języki nowożytne, do jakich należą rosyjski, niemiecki, hiszpański, francuski oraz włoski. Po kilkuset uczniów podejdzie do egzaminu z rosyjskiego i niemieckiego. W przypadku hiszpańskiego oraz francuskiego liczba zdających do zaledwie kilka osób. Język włoski wybrała tylko jedna osoba.

Liczba uczniów, zdających poszczególne przedmioty:

  • matematyka – 20 427 osób
  • język polski – 20 407 osób
  • język angielski –19 664 osoby
  • język rosyjski – 456 osób
  • język niemiecki – 265 osób
  • język hiszpański – 7 osób
  • język francuski – 2 osoby
  • język włoski – 1 osoba

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera