Spis treści
- Próbny egzamin ósmoklasisty 2023. Kiedy jest?
- Egzamin ósmoklasisty 2023. Terminy
- Egzamin ósmoklasisty 2023. Polski na pierwszy ogień. Co będzie w arkuszu CKE?
- Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z polskiego? Pewniaki egzaminacyjne
- Lista lektur na egzamin ósmoklasisty 2023
- Wymagania na egzamin ósmoklasisty 2023. Co będzie na teście z języka polskiego 2023?
Próbny egzamin ósmoklasisty 2023. Kiedy jest?
CKE nie ogłosiło jeszcze czy i kiedy odbędzie się organizowany przez nich próbny egzamin ósmoklasisty 2023. Jednak poszczególne wydawnictwa przeprowadzają własne testy diagnostyczne. Na przykład próbny egzamin ósmoklasisty z wydawnictwem Operon odbędzie się w terminie 6-8 grudnia 2022 roku. Na początku uczniowie zmierzą się z językiem polskim.
Egzamin ósmoklasisty 2023. Terminy
Warto przypomnieć, że termin egzaminu ósmoklasisty został na stałe przeniesiony z kwietnia na maj. Zgodnie z informacjami podanymi przez CKE w tym roku odbędzie się on w następujących terminach:
- 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
- 24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
- 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego).
Egzamin ósmoklasisty 2023. Polski na pierwszy ogień. Co będzie w arkuszu CKE?
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpocznie się 23 maja 2023 o godz. 9.00 i będzie trwał do godz. 11.00. Uczniowie mają więc 120 minut na rozwiązanie zadań.
Jak wygląda arkusz egzaminu ósmoklasisty 2023? Składa się on z dwóch części:
- Zadań odnoszących się do podanych fragmentów tekstów: literackiego oraz nieliterackiego (np. naukowego, popularnonaukowego, publicystycznego). W tej części mogą pojawiać się również zadania sprawdzające wiedzę językową (np. odnoszące się do przysłów czy frazeologizmów), a także ikoniczne.
- Dłuższa wypowiedź pisemna, którą uczeń musi samodzielnie napisać. Zdający ma do wyboru dwa tematy wypracowań: jedno o charakterze twórczym (opowiadanie), a drugie – odtwórczym (rozprawka).
Warto przypomnieć, że w 2023 oraz 2024 roku egzamin wciąż oparty jest na wymaganiach egzaminacyjnych, a nie na podstawie programowej. Uczniowie za w pełni poprawnie rozwiązany arkusz mogą otrzymać 45 punktów (25 za pierwszą część egzaminu oraz 20 za drugą). Ponadto w wypracowaniu mogą odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej, pisząc rozprawkę lub opowiadanie.
Wymagania egzaminacyjne na egzaminie ósmoklasisty 2023 znajdują się na stronie cke.gov.pl.
Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z polskiego? Pewniaki egzaminacyjne
Zanim przystąpi się do egzaminu ósmoklasisty warto zapoznać się z tzw. pewniakami egzaminacyjnymi. Typy zadań, które z pewnością pojawią się na egzaminie to:
- Zadania zamknięte, w których uczeń musi zaznaczyć poprawną odpowiedź (np. zadania ABCD lub prawda-fałsz),
- Zadania otwarte, gdzie uczeń musi uzupełnić luki,
- Zadania otwarte wymagające napisania krótszej wypowiedzi pisemnej,
- Zadanie otwarte wymagające napisania wypracowania.
Sprawdź pewniaki egzaminacyjne na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego:
Bardzo często pojawia się zadanie, w którym uczeń na podstawie plakatu czy grafiki musi wychwycić, jakie elementy odnoszą się do danej lektury obowiązkowej. Najczęściej w formie zadań zamkniętych sprawdzana jest też wiedza dotycząca ortografii, interpunkcji, leksyki czy składni. Oprócz dłużej wypowiedzi pisemnej (rozprawka/opowiadanie), uczeń najprawdopodobniej będzie musiał stworzyć także krótszą wypowiedź (np. zaproszenie, ogłoszenie, opis postaci, przedmiotu, krajobrazu czy stworzyć prostą notatkę).
Lista lektur na egzamin ósmoklasisty 2023
Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego warto zapoznać się z lekturami obowiązkowymi 2023. Do jednej z nich należy odwołać się w trakcie pisania wypracowania, ponadto tekst literacki, znajdujący się w arkuszach z ubiegłych lat zawsze był fragmentem jednej z lektur obowiązkowych.