Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polski będzie trudny? Oto lektury obowiązkowe, wymagania, termin i pewniaki. Tak ma wyglądać arkusz CKE

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Uczniowie w trakcie egzaminu ósmoklasisty.
Uczniowie w trakcie egzaminu ósmoklasisty. fot. Dariusz Bloch/ Polska Press
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego będzie trudny? Takie pytanie zadają sobie tegoroczni ósmoklasiści i ich rodzice. Zanim przystąpi się do majowego testu, warto poznać wymagania egzaminacyjne, lektury obowiązkowe oraz typy zadań, które z pewnością pojawią się na egzaminie (tzw. pewniaki). Co będzie w arkuszu CKE? Jaka lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty 2023? Przygotowując się do sprawdzianu wiedzy na koniec szkoły podstawowej warto również przejrzeć i dokładnie przeanalizować zadania, które pojawiały się w arkuszach CKE z ubiegłych lat.

Spis treści

Próbny egzamin ósmoklasisty 2023. Kiedy jest?

CKE nie ogłosiło jeszcze czy i kiedy odbędzie się organizowany przez nich próbny egzamin ósmoklasisty 2023. Jednak poszczególne wydawnictwa przeprowadzają własne testy diagnostyczne. Na przykład próbny egzamin ósmoklasisty z wydawnictwem Operon odbędzie się w terminie 6-8 grudnia 2022 roku. Na początku uczniowie zmierzą się z językiem polskim.

Egzamin ósmoklasisty 2023. Terminy

Warto przypomnieć, że termin egzaminu ósmoklasisty został na stałe przeniesiony z kwietnia na maj. Zgodnie z informacjami podanymi przez CKE w tym roku odbędzie się on w następujących terminach:

  • 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
  • 24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
  • 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego).
Trwa głosowanie...

Co będzie najtrudniejsze na egzaminie ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty 2023. Polski na pierwszy ogień. Co będzie w arkuszu CKE?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpocznie się 23 maja 2023 o godz. 9.00 i będzie trwał do godz. 11.00. Uczniowie mają więc 120 minut na rozwiązanie zadań.

Jak wygląda arkusz egzaminu ósmoklasisty 2023? Składa się on z dwóch części:

  • Zadań odnoszących się do podanych fragmentów tekstów: literackiego oraz nieliterackiego (np. naukowego, popularnonaukowego, publicystycznego). W tej części mogą pojawiać się również zadania sprawdzające wiedzę językową (np. odnoszące się do przysłów czy frazeologizmów), a także ikoniczne.
  • Dłuższa wypowiedź pisemna, którą uczeń musi samodzielnie napisać. Zdający ma do wyboru dwa tematy wypracowań: jedno o charakterze twórczym (opowiadanie), a drugie – odtwórczym (rozprawka).

Warto przypomnieć, że w 2023 oraz 2024 roku egzamin wciąż oparty jest na wymaganiach egzaminacyjnych, a nie na podstawie programowej. Uczniowie za w pełni poprawnie rozwiązany arkusz mogą otrzymać 45 punktów (25 za pierwszą część egzaminu oraz 20 za drugą). Ponadto w wypracowaniu mogą odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej, pisząc rozprawkę lub opowiadanie.

Wymagania egzaminacyjne na egzaminie ósmoklasisty 2023 znajdują się na stronie cke.gov.pl.

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z polskiego? Pewniaki egzaminacyjne

Zanim przystąpi się do egzaminu ósmoklasisty warto zapoznać się z tzw. pewniakami egzaminacyjnymi. Typy zadań, które z pewnością pojawią się na egzaminie to:

  • Zadania zamknięte, w których uczeń musi zaznaczyć poprawną odpowiedź (np. zadania ABCD lub prawda-fałsz),
  • Zadania otwarte, gdzie uczeń musi uzupełnić luki,
  • Zadania otwarte wymagające napisania krótszej wypowiedzi pisemnej,
  • Zadanie otwarte wymagające napisania wypracowania.

Sprawdź pewniaki egzaminacyjne na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego:

Bardzo często pojawia się zadanie, w którym uczeń na podstawie plakatu czy grafiki musi wychwycić, jakie elementy odnoszą się do danej lektury obowiązkowej. Najczęściej w formie zadań zamkniętych sprawdzana jest też wiedza dotycząca ortografii, interpunkcji, leksyki czy składni. Oprócz dłużej wypowiedzi pisemnej (rozprawka/opowiadanie), uczeń najprawdopodobniej będzie musiał stworzyć także krótszą wypowiedź (np. zaproszenie, ogłoszenie, opis postaci, przedmiotu, krajobrazu czy stworzyć prostą notatkę).

Lista lektur na egzamin ósmoklasisty 2023

Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego warto zapoznać się z lekturami obowiązkowymi 2023. Do jednej z nich należy odwołać się w trakcie pisania wypracowania, ponadto tekst literacki, znajdujący się w arkuszach z ubiegłych lat zawsze był fragmentem jednej z lektur obowiązkowych.

Oto lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty 2023:

  • Charles Dickens - "Opowieść wigilijna"
  • Aleksander Fredro - "Zemsta"
  • Jan Kochanowski - wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
  • Aleksander Kamiński - "Kamienie na szaniec"
  • Adam Mickiewicz - "Reduta Ordona"
  • Adam Mickiewicz - "Śmierć Pułkownika"
  • Adam Mickiewicz - "Świtezianka"
  • Adam Mickiewicz - "Dziady część II"
  • Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz" (całość)
  • Antoine de Saint-Exupéry - "Mały Książę"
  • Henryk Sienkiewicz - "Quo vadis"
  • Henryk Sienkiewicz - "Latarnik"
  • Juliusz Słowacki - "Balladyna"
  • wiersze wybranych poetów.

Wymagania na egzamin ósmoklasisty 2023. Co będzie na teście z języka polskiego 2023?

Nie wiadomo jeszcze, jaka lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty 2023. Warto jednak zapoznać się z arkuszami z poprzednich lat i sprawdzić, które utwory były dotychczas:

Na egzaminie nie było jeszcze takich lektur jak: „Balladyna” Słowackiego, „Dziady cz. II” Mickiewicza czy „Kamienie na szaniec” Kamińskiego. Można więc przypuszczać, że w 2023 roku pojawi się któraś z nich. Pamiętajmy jednak, że lektury mogą się powtarzać, nie da się więc wykluczyć obecności w arkuszu utworu takiego jak „Mały Książę” czy „Pan Tadeusz”.

Oprócz lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty 2023 warto powtórzyć sobie także tzw. zagadnienia językowe, czyli ortografię, interpunkcję oraz gramatykę. Dobrym przygotowaniem do egzaminu może okazać się także rozwiązywanie zadań, które w latach ubiegłych znalazły się w arkuszu, wówczas ćwiczymy pracę z tekstem: analizowanie zarówno literackiego, jak i nieliterackiego tekstu oraz wyciąganie z niego prawidłowych wniosków. Warto także powtórzyć zasady pisania rozprawki oraz opowiadania, a następnie ćwiczyć tę umiejętność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie