Nasza Loteria

Egzamin ósmoklasisty 2021 r. na Pomorzu. Drugi rok w reżimie. Komentarze uczniów

Anna Szade
Ponad 23 tysiące uczniów z województwa pomorskiego rozpoczęło egzamin ósmoklasisty. Pierwszy dzień przebiegł sprawnie pod względem organizacyjnym, bo szkoły mają już doświadczenie reżimu sanitarnego sprzed roku.

W szkołach podstawowych z całego Pomorza od 25 maja tematem numer jeden są egzaminy ósmoklasistów. W mediach społecznościowych powodzenia życzyli im w trudnych czasach nauczyciele, dyrektorzy i młodsi koledzy. O ósmoklasistach pamiętała też pomorska kurator oświaty.

- Przystępujecie do pierwszego w Waszym życiu egzaminu, który zamyka ważny etap Waszej edukacji, a jednocześnie otwiera nowe perspektywy. Wierzę, że umiejętności, które zdobyliście podczas nauki w szkole podstawowej, pomogą Wam osiągnąć wyniki na miarę swoich możliwości, a ten egzamin stanie się przepustką do realizacji marzeń w dalszej edukacji. Z całego serca życzę Wam powodzenia na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty! Przy tej okazji pragnę podziękować także nauczycielom i dyrektorom szkół za zaangażowanie w wieloletnią pracę z uczniami oraz za szczególne wsparcie udzielone młodzieży w przygotowaniu się do egzaminu – napisała Małgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty.

We wtorek arkusze egzaminacyjne rozłożyli ósmoklasiści w 666 podstawówkach w całym województwie pomorskim. Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku, zgłoszonych zostało do egzaminu 23 278 uczniów. Najwięcej, bo 4046 w Gdańsku, najmniej – 333 w powiecie nowodworskim. Uczniowie do szkoły wrócili na egzamin.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - język polski. Egzamin rozpocznie się 17.03.2021 r. o godz. 9:00. ARKUSZE + ODPOWIEDZIPróbny egzamin ósmoklasisty z polskiego - ODPOWIEDZI >>>Odpowiedzi pojawią się po zakończonym egzaminie. Galeria będzie uzupełniana na bieżąco.Zobacz także:ODPOWIEDZI CKE DO PRÓBNEGO EGZAMINU >>>Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania otwarte i zamknięte oraz wytyczne dotyczące wypracowań.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: język polski. ARKUSZE CKE ...

Egzamin ósmoklasisty 2021. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o teście z języka polskiego!

Egzamin ósmoklasisty polski 2021. Przecieki egzaminacyjne? C...

W SP 1 w Gdańsku egzamin zdaje 95 uczniów z pięciu klas ósmych.

- Wszystko odbyło się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, uczniowie wchodzili kilkoma wejściami, byli w maseczkach, przy wejściu dezynfekowali ręce. Mamy pięć ósmych klas, ale uczniowie zostali rozsadzeni w większej liczbie sal, gdzie oczywiście były też zachowane odstępy między ławkami – mówi Monika Wojtowicz, dyrektor naczelna Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku.

Pod względem bezpieczeństwa sanitarnego w gdańskiej „jedynce” dyrekcja dmuchała na zimne i uczniowie wrócili do szkoły dopiero na egzamin.

- Mimo że mieliśmy już dwa tygodnie temu możliwość powrotu ósmoklasistów do nauczania stacjonarnego, nie zdecydowaliśmy się na to. Chcieliśmy wykluczyć ryzyko zakażenia. Wystarczyłoby, żeby przez ten czas jedno dziecko zachorowało, a cała klasa musiałaby się znaleźć w kwarantannie i nie mogłaby pisać egzaminu w wyznaczonym terminie – dodaje Monika Wojtowicz.

Kliknij i sprawdź ODPOWIEDZI >>>

Egzamin ósmoklasisty 2020 polski. ODPOWIEDZI I ARKUSZE CKE. ...

A tak uczniowie byli w dwójnasób zadowoleni – że mogli się wreszcie spotkać i... że najprawdopodobniej dobrze im poszło. - Nasi ósmoklasiści mówili, że nie było bardzo trudne. Wychodzili w pozytywnym nastroju – dodaje dyrektor SP 1.

Chociaż tutaj zdania mogą być podzielone.

- Nasze dzieci siedziały dość długo i gdy wychodziły, mówiły, że nie było to takie łatwe – mówi Krystyna Prokopowicz, dyrektor SP 2 w Malborku. - Egzamin przygotowaliśmy oczywiście w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czyli maseczka, dezynfekcja rąk, ale też mierzenie temperatury. U nas zdaje egzamin 71 uczniów z trzech klas, wszystkie dzieci przyszły na egzamin z języka polskiego. Żeby zachować wymagany dystans, zostały rozsadzone w ośmiu salach. Cały egzamin przebiegł bez zakłóceń.

Na egzaminie z języka polskiego młodzież miała m.in. napisać opowiadanie.

- Wybrałam „Quo vadis”. Co prawda, książki nie czytałam, ale oglądałam film – przyznaje z rozbrajającą szczerością ósmoklasistka z SP 5 w Malborku. - Trochę się boję, ale mam nadzieję, że nie poszło mi najgorzej.

Na kolejne dni maratonu zostają matematyka i nowożytny język obcy. Ciekawostką jest to, że w części trzeciej 98 proc. wszystkich uczniów z Pomorza zdecydowało się zdawać egzamin z języka angielskiego. Ale są też oryginalne wybory, na przykład 4 uczniów w całym regionie zdawać będzie język hiszpański, a po 8 – francuski i rosyjski.

To spory stres także dla rodziców

Egzamin ósmoklasisty, wbrew nazwie, jest przeżyciem nie tylko dla uczniów, ale też dla rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół. Na tym etapie nauki to pierwszy taki poważniejszy sprawdzian. Tym trudniejszy, że w okresie pandemii szkoła nie działała tak, jak wcześniej, uczniowie przez wiele miesięcy siedzieli w domach, a jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym był komputer z dostępem do internetu. Nic dziwnego, że emocje sięgają zenitu.

- Ja się chyba mniej zdenerwowałem na własnej obronie – przyznaje jeden z rodziców na facebookowym profilu Szkoły Podstawowej nr 79 w Gdańsku.

Wcześniej pojawiały się nawet sugestie, by… odwołać egzaminy. Nie chodzi jednak o niestresowanie nastolatków. Oni po prostu mogli się zwyczajnie gorzej przygotować. I nie dlatego, że im się nie chciało, ale przez okoliczności i lekcje online.

Tych argumentów nie chciano jednak słuchać w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Minister Przemysław Czarnek wielokrotnie zapewniał, że egzaminy będą sprawiedliwym sprawdzianem informacji i wiedzy, jaką ci uczniowie posiadają.

- W tym celu przeprowadziliśmy również szereg prac zmierzających do jednorazowego określenia podstaw egzaminacyjnych nieco innych niż w poprzednich latach. A to też z uwagi na sytuację, w jakiej uczniowie klas VIII znaleźli się z uwagi na pandemię koronawirusa i wcześniejszy strajk nauczycieli – tłumaczył minister Czarnek.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Harmonogram

  • język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
  • matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
  • język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki