MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020. W środę 17.06.2020 uczniowie pisali test z matematyki. Był trudny? Opinie uczniów i nauczycieli

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki 17.06.2020. Na zdjęciu Szkola Podstawowa nr 2 w Gdańsku. Uczniowie wchodzili grupami, zgodnie z wymogami sanitarnymi w związku z epidemią koronawirusa
Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki 17.06.2020. Na zdjęciu Szkola Podstawowa nr 2 w Gdańsku. Uczniowie wchodzili grupami, zgodnie z wymogami sanitarnymi w związku z epidemią koronawirusa Karolina Misztal
Egzamin ósmoklasisty 2020. W środę (17.06.2020) uczniowie pisali test z matematyki. Choć na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 100 minut, część z nich skończyła je szybciej i opuściła sale egzaminacyjne przed końcem czasu. - Skończyłam po godzinie, w tym zdążyłam sprawdzić wszystko dwa razy. To było mega łatwe - mówi jedna z uczennic. Ostrożniejsi w swoich opiniach są jednak nauczyciele.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Dzień drugi – matematyka

W środę (17.06.2020) uczniowie w całym kraju pisali test z matematyki. Choć na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 100 minut, część z nich skończyła je szybciej i opuściła sale egzaminacyjne przed końcem czasu. - Skończyłam po godzinie, w tym zdążyłam sprawdzić wszystko dwa razy. To było mega łatwe - mówi jedna z uczennic.

Kolejna dodaje: - To było podejrzanie łatwe.

Wiemy już, że w sumie w arkuszu znalazło się 21 zadań: 15 zamkniętych i 6 otwartych. W części z zadaniami otwartymi pojawiły się m.in. obliczenia procentowe, ostrosłupy i zadania na obliczanie pól figur płaskich.

- Trzeba było m.in. obliczyć objętość ostrosłupa i pole boiska. W jednym zadaniu pojawiły się też procenty. Egzamin nie był trudny, poradziłem sobie ze wszystkim i skończyłem przed czasem - mówi w rozmowie z nami Maksymilian Furtak, uczeń VIII klasy w Szkole Podstawowej nr 4 w Giżycku.

A jak zadania na dzisiejszym egzaminie oceniają nauczyciele? W swoich opiniach są ostrożniejsi niż uczniowie. Choć przyznają, że test nie był trudny, to ich zdaniem do najłatwiejszych także nie należał.

- Egzamin nie był trudny, ale uważam, że nie należał też do najłatwiejszych. Każde zadanie wymagało intensywnej analizy, odwoływania się do różnych zależności, stosowania odpowiednich wzorów. Część z nich dotyczyła kątów, gdzie trzeba było pamiętać o zależnościach między kątami w figurach płaskich, w kilku miejscach trzeba było wykorzystać twierdzenie Pitagorasa – analizuje w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Julitta Zielińska, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 4 w Giżycku. - Zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte wymagały logicznego myślenia i prawidłowych obliczeń rachunkowych. Sprawdzały one m.in. znajomość działań na potęgach, pierwiastkach, ułamkach zwykłych i procentach. Pojawiło się też zadanie z proporcji. Z kolei w zadaniu 10 chodziło o przekształcenie wzoru, co mogło moim zdaniem sprawić uczniom trudność. Z doświadczenia wiemy, że uczniom po wyjściu z egzaminu wydaje się, że poszło im bardzo dobrze, a jak przychodzi co do czego, to jednak sporo błędów się pojawia - podsumowuje.

Nauczyciele zwracają też uwagę, że na ostateczne wyniki egzaminów negatywnie może wpłynąć sytuacja związana z trwającą epidemią koronawirusa.

- Test był średnio trudny. A z uwagi na pandemię uczniowie nie byli do niego tak dobrze przygotowani jak w zeszłych latach. W tym roku zabrakło normalnych lekcji w szkole, bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, powtórek. Niestety może się to odbić na wynikach końcowych

– zauważają nauczyciele.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Co czeka uczniów w czwartek?

W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, egzamin ósmoklasisty rozpoczął się później niż zwykle (pierwotnie miał się rozpocząć 21 kwietnia). Do testów przystępuje w sumie w całym kraju ponad 347,7 tys. uczniów z blisko 12,5 tys. szkół podstawowych. Ich zmagania potrwają do czwartku włącznie. We wtorek, 16.06.2020, mierzyli się z językiem polskim, w środę - z matematyki, a jutro (18.06.2020) czeka ich sprawdzian z języka obcego (rozpocznie się o godz. 9 i potrwa 90 minut).

Największa grupa ósmoklasistów (95,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 3,8 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5 proc. ósmoklasistów.

- Ok. 98 proc. uczniów z województwa pomorskiego napisze w czwartek egzamin z języka angielskiego. Pozostali wybrali inne języki obce - mówi Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

Tylko w samym Gdańsku do egzaminu ósmoklasisty podchodzi w tym roku 3932 uczniów ze 101 szkół podstawowych. W całym województwie pomorskim trzydniowe testy pisze 23 175 uczniów.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Kiedy wyniki?

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki