Egzamin ósmoklasisty 2020. W środę 17.06.2020 uczniowie pisali test z matematyki. Był trudny? Opinie uczniów i nauczycieli

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki 17.06.2020. Na zdjęciu Szkola Podstawowa nr 2 w Gdańsku. Uczniowie wchodzili grupami, zgodnie z wymogami sanitarnymi w związku z epidemią koronawirusa
Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki 17.06.2020. Na zdjęciu Szkola Podstawowa nr 2 w Gdańsku. Uczniowie wchodzili grupami, zgodnie z wymogami sanitarnymi w związku z epidemią koronawirusa Karolina Misztal
Egzamin ósmoklasisty 2020. W środę (17.06.2020) uczniowie pisali test z matematyki. Choć na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 100 minut, część z nich skończyła je szybciej i opuściła sale egzaminacyjne przed końcem czasu. - Skończyłam po godzinie, w tym zdążyłam sprawdzić wszystko dwa razy. To było mega łatwe - mówi jedna z uczennic. Ostrożniejsi w swoich opiniach są jednak nauczyciele.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Dzień drugi – matematyka

W środę (17.06.2020) uczniowie w całym kraju pisali test z matematyki. Choć na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 100 minut, część z nich skończyła je szybciej i opuściła sale egzaminacyjne przed końcem czasu. - Skończyłam po godzinie, w tym zdążyłam sprawdzić wszystko dwa razy. To było mega łatwe - mówi jedna z uczennic.

Kolejna dodaje: - To było podejrzanie łatwe.

Wiemy już, że w sumie w arkuszu znalazło się 21 zadań: 15 zamkniętych i 6 otwartych. W części z zadaniami otwartymi pojawiły się m.in. obliczenia procentowe, ostrosłupy i zadania na obliczanie pól figur płaskich.

- Trzeba było m.in. obliczyć objętość ostrosłupa i pole boiska. W jednym zadaniu pojawiły się też procenty. Egzamin nie był trudny, poradziłem sobie ze wszystkim i skończyłem przed czasem - mówi w rozmowie z nami Maksymilian Furtak, uczeń VIII klasy w Szkole Podstawowej nr 4 w Giżycku.

A jak zadania na dzisiejszym egzaminie oceniają nauczyciele? W swoich opiniach są ostrożniejsi niż uczniowie. Choć przyznają, że test nie był trudny, to ich zdaniem do najłatwiejszych także nie należał.

- Egzamin nie był trudny, ale uważam, że nie należał też do najłatwiejszych. Każde zadanie wymagało intensywnej analizy, odwoływania się do różnych zależności, stosowania odpowiednich wzorów. Część z nich dotyczyła kątów, gdzie trzeba było pamiętać o zależnościach między kątami w figurach płaskich, w kilku miejscach trzeba było wykorzystać twierdzenie Pitagorasa – analizuje w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Julitta Zielińska, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 4 w Giżycku. - Zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte wymagały logicznego myślenia i prawidłowych obliczeń rachunkowych. Sprawdzały one m.in. znajomość działań na potęgach, pierwiastkach, ułamkach zwykłych i procentach. Pojawiło się też zadanie z proporcji. Z kolei w zadaniu 10 chodziło o przekształcenie wzoru, co mogło moim zdaniem sprawić uczniom trudność. Z doświadczenia wiemy, że uczniom po wyjściu z egzaminu wydaje się, że poszło im bardzo dobrze, a jak przychodzi co do czego, to jednak sporo błędów się pojawia - podsumowuje.

Nauczyciele zwracają też uwagę, że na ostateczne wyniki egzaminów negatywnie może wpłynąć sytuacja związana z trwającą epidemią koronawirusa.

- Test był średnio trudny. A z uwagi na pandemię uczniowie nie byli do niego tak dobrze przygotowani jak w zeszłych latach. W tym roku zabrakło normalnych lekcji w szkole, bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, powtórek. Niestety może się to odbić na wynikach końcowych

– zauważają nauczyciele.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Co czeka uczniów w czwartek?

W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, egzamin ósmoklasisty rozpoczął się później niż zwykle (pierwotnie miał się rozpocząć 21 kwietnia). Do testów przystępuje w sumie w całym kraju ponad 347,7 tys. uczniów z blisko 12,5 tys. szkół podstawowych. Ich zmagania potrwają do czwartku włącznie. We wtorek, 16.06.2020, mierzyli się z językiem polskim, w środę - z matematyki, a jutro (18.06.2020) czeka ich sprawdzian z języka obcego (rozpocznie się o godz. 9 i potrwa 90 minut).

Największa grupa ósmoklasistów (95,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 3,8 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5 proc. ósmoklasistów.

- Ok. 98 proc. uczniów z województwa pomorskiego napisze w czwartek egzamin z języka angielskiego. Pozostali wybrali inne języki obce - mówi Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

Tylko w samym Gdańsku do egzaminu ósmoklasisty podchodzi w tym roku 3932 uczniów ze 101 szkół podstawowych. W całym województwie pomorskim trzydniowe testy pisze 23 175 uczniów.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Kiedy wyniki?

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie