Egzamin ósmoklasisty 2020. Przecieki egzaminacyjne. Co znajdziemy na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty z matematyki? Oto pewniaki!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Gdańsk, 16.06.2020 r.
Gdańsk, 16.06.2020 r. Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Udostępnij:
Egzamin ósmoklasisty 2020 trwa w najlepsze. Test z matematyki co roku spędza sen z powiek ósmoklasistom. Z egzaminem tym uczniowie zmierzą się już w najbliższą środę, 17 czerwca. Wielu z nich szuka informacji, przykładowych zadań i przecieków w sieci - wszystko po to, aby zdać jeden z najcięższych egzaminów. Nie dajcie się nabrać na osoby, które rzekomo posiadają poprawne odpowiedzi egzaminacyjne! Często za tymi działaniami kryją się oszuści. Co będzie na tegorocznym teście z matematyki? Czego można się spodziewać na egzaminie? Sprawdź!

Egzamin ósmoklasisty 2020. Kiedy odbędzie się test z matematyki?

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty z matematyki rozpocznie się w najbliższą środę, tj. 17 czerwca o godz. 10:00. Potrwa on 100 minut. Arkusz egzaminacyjny zawierać będzie od 19 do 23 zadań.

ZOBACZ TAKŻE: Egzamin ósmoklasisty 2020 język polski. ODPOWIEDZI I ARKUSZE CKE. Test 8-klasisty z języka polskiego 16.06.2020. Klucz odpowiedzi, tematy

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Przecieki

W Internecie od kilku dni pojawiają się informacje na temat rzekomych przecieków. Wcześniej były to przecieki maturalne, tym razem - związane z egzaminem ósmoklasisty. W sieci możemy natknąć się na osoby, które uważają, że znają dokładne pytania i odpowiedzi tegorocznych egzaminów. Nic bardziej mylnego!

Nie rejestrujcie się na stronach internetowych, które oferują, że za sprawą drobnej opłaty, zapewnią Wam dobrze zdany egzamin. Przypominamy, że wszelkie pytania i odpowiedzi zostaną opublikowane po zakończeniu egzaminów. Miejcie oczy szeroko otwarte i nie dajcie się nabrać naciągaczom!

Z czym w 2020 roku przyjdzie zmierzyć się ósmoklasistom? Jakie zadania pojawią się na egzaminie z matematyki? Co eksperci CKE będą chcieli sprawdzić? Tego wszystkiego dowiemy się podczas egzaminów!

Egzamin z matematyki 2020. Co trzeba umieć?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki to test, mający na celu sprawdzenie wielu umiejętności, które uczniowie zdobyli w ciągu pierwszych ośmiu lat edukacji. Duży nacisk kładzie się na sprawności rachunkowe. Mowa tutaj o zdolnościach rozwiązywania zadań i wykonywania obliczeń.

Przyglądając się bliżej podstawie programowej, można dojść do wniosku, że na egzaminie z matematyki pojawią się zadania z tych oto dziedzin:

 • Algebra i wyrażenia algebraiczne,
 • Geometria,
 • Geometria przestrzenna,
 • Obliczenia praktyczne,
 • Pierwiastki,
 • Potęgi,
 • Procenty,
 • Statystyka opisowa, wykresy, tabelki,
 • Rachunek prawdopodobieństwa

Przypominamy, że w ubiegłorocznym egzaminie ósmoklasisty z matematyki pojawiły się takie zadania jak:

 • Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe
 • Ile jest wszystkich liczb naturalnych różnych od 1450, które mają takie zaokrąglenie?
 • Dorota sporządziła z cukru i wody syrop do deseru. Stosunek masy cukru do masy wody w tym syropie jest równy 5 : 3. Ile procent masy tego syropu stanowi masa cukru?
 • Dokończ zdanie. Wyrażenie: (2a+3b)(3b-2a) jest równe...
 • Na rysunku przedstawiono równoległobok ABCD i trójkąt równoramienny AED, w którym |DE|=|AE|. Miara kąta BCE jest równa 106°. Jaką miarę ma kąt AEC?
 • W koszu były 203 jednakowe sześcienne klocki. Zbudowano z nichmożliwie największy sześcian, a pozostałe odłożono.Ile klocków odłożono?

Wśród zadań otwartych pojawiły się ćwiczenia, w których sprawdzano m.in. umiejętność analizy diagramów i wykonywania obliczeń na ich podstawie, oszacowania czasu w oparciu o podane dane, a także - myślenia przestrzennego.

Chcecie sprawdzić treści i rozwiązania wszystkich zadań, które pojawiły się w zeszłym roku na egzaminie ósmoklasisty z matematyki? Koniecznie kliknijcie tutaj! Istnieje prawdopodobieństwo, że mogą się one powtórzyć, oczywiście z innymi liczbami i przykładami.

Egzamin ósmoklasisty. Co można wziąć na test z matematyki?

Uczniowie mogą podejść do egzaminu posiadając wyłącznie:

 • przybory piszące[b] - długopisy i pióra z czarnym atramentem,
 • [b]linijkę

WAŻNE! Na egzaminie ósmoklasisty warto zaopatrzyć się w legitymację i wodę do picia, bowiem nie zapewnia jej szkoła.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Kiedy?

Uczniowie poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty 31 lipca.

Przypominamy, że rok szkolny kończy się 26 czerwca i właśnie wtedy uczniowie odbiorą swoje świadectwa. Pozostali uczniowie będą mogli odebrać świadectwa ukończenia roku szkolnego pojedynczo w dniu zakończenia roku lub podczas wakacji. Gdzieniegdzie odebranie świadectwa możliwe będzie dopiero we wrześniu.

ZOBACZ TAKŻE: Egzamin ósmoklasisty 2020. Terminy egzaminów po szkole podstawowej 2020: polski, matematyka, język obcy. Egzamin z CKE: 16-18.06.2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie