Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE. Matematyka - test próbny ósmoklasisty z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym

Anna Nowak
Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE. Matematyka - test próbny ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE. Matematyka - test próbny ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 z CKE już 15-17 kwietnia. Uczniowie z testem będą zmagać się pod koniec ósmej klasy szkoły podstawowej. Wraz z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym przygotowaliśmy zadania egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Zaczynamy nasz cykl publikacji, dzięki którym przygotujecie się do egzaminu!

Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE. Cykl powtórek z matematyki i języka polskiego

Egzamin spędza sen z powiek zapewne nie tylko uczniom, ale też ich rodzicom. I trudno się dziwić, jest przecież bardzo ważny - od jego wyników zależy, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły średniej. W żadnym razie nie chcielibyśmy bagatelizować obaw, ale z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć: każdy egzamin można zdać. I spróbujemy w tym skutecznie pomóc.

Rozpoczynamy cykl powtórek z matematyki i języka polskiego przed pierwszym egzaminem ósmoklasisty, który odbędzie się od 15 do 17 kwietnia 2019 r. Kolejne zestawy zadań będą się ukazywały co dwa tygodnie, do 19 stycznia (naprzemiennie z języka polskiego i matematyki). Patronem cyklu jest Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE. Matematyka - test próbny ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE. Matematyka - test próbny ós...

Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE. Zadania otwarte i zamknięte

Każdy z czterech publikowanych zestawów będzie skonstruowany zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Znajdą się w nim zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.

Zadania zamknięte to takie, w których uczeń albo wybiera odpowiedź spośród kilku podanych wariantów (są to tzw. zadania wielokrotnego wyboru), albo konstruuje odpowiedź z podanych elementów (są to tzw. zadania na dobieranie), albo ocenia stwierdzenia w kategoriach prawda - fałsz.

Zadania otwarte wymagają od ucznia przedstawienia toku rozumowania, zapisania niezbędnych rachunków, przekształceń wzorów i wniosków oraz samodzielnego sformułowania odpowiedzi. Wśród zadań otwartych znajdą się zarówno takie, które będzie można rozwiązać typowym sposobem, jak i takie, które będą wymagały zastosowania niestandardowych metod. Uczeń będzie musiał, wykorzystując posiadane wiadomości i umiejętności, wymyślić i zrealizować własny plan rozwiązania zadania, który pozwoli mu wykonać polecenie lub udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w zadaniu. W niektórych zadaniach uczeń będzie musiał przedstawić uzasadnienie wskazanych zależności.

Na rozwiązanie prezentowanych tu zestawów zadań powinno wystarczyć 100 minut (tyle czasu będzie miał ósmoklasista podczas egzaminu).

Egzamin ósmoklasisty 2019 - przykładowe zadania z matematyki:

Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE. Matematyka - test próbny ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE. Matematyka - test próbny ós...

Egzamin ósmoklasisty 2018. Testy na dziennikbaltycki.pl

Testy dla ósmoklasistów z matematyki i języka polskiego publikować będziemy na naszej stronie. Sprawdźcie harmonogram:

matematyka: 6 października, 3 listopada, 1 grudnia, 5 stycznia 2019.
język polski: 20 października, 17 listopada, 15 grudnia, 19 stycznia

Egzamin ósmoklastisty 2018 z matematyki - odpowiedzi do testu

Egzamin ósmoklasisty 2018. Odpowiedzi do egzaminu ósmoklasis...

Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE

Uczniowie z testem będą zmagać się pod koniec ósmej klasy szkoły podstawowej. Pierwszy egzamin ósmoklasisty odbędzie się wiosną 2019 r. Uczniowie będą zmagać się z j. polskim, matematyką oraz jednym j. obcym do wyboru (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski). Z kolei od roku 2021/2022 do listy egzaminów dojdzie jeden z przedmiotów do wyboru (uczeń sam zdecyduje, czy chce rozwiązywać zadania z chemii, biologii, fizyki, geografii bądź historii).

Egzamin ósmoklasisty 2019. Kto przystępuje?

  • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
  • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej
  • słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych.
  • Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać

Egzamin ósmoklasisty 2019 - terminy główne:

  • język polski - 15 kwietnia 2019 (poniedziałek) - godz. 9:00
  • matematyka - 16 kwietnia 2019 (wtorek) - godz. 9:00
  • język obcy nowożytny - 17 kwietnia 2019 (środa) - godz. 9:00

Egzamin ósmoklasisty 2019 - przedmioty obowiązkowe:

Ósmoklasista w 2019 zdaje egzamin z trzech przedmiotów obowiązkowych:

  • języka polskiego
  • matematyki
  • języka obcego nowożytnego

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE - język polski - arkusze przykładowe

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE - język polski. Arkusze egzamin ósmoklasisty z języka  i zasady oceniania

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE - język polski. Arkusze e...

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE - matematyka [arkusz]

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE - matematyka. Arkusze egz...

Od roku 2022 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

  • języka polskiego
  • matematyki
  • języka obcego nowożytnego
  • jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Przebieg egzaminu ósmoklasisty
Egzamin odbywa się w kwietniu. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.‎

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  • pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  • drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  • trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019 ONLINE DO POBRANIA i WYDR...

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE. Co uczeń musi zabrać ze sobą?
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 - wyniki:

W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78 pro. punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73 proc. wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju.‎

Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.‎

Egzamin ósmoklasisty 2018. Pomoce dla uczniów

Prezentowane w „Dzienniku Bałtyckim” zestawy stanowią świetną pomoc w przygotowaniu do egzaminów, ale zapewne w wielu wypadkach niewystarczającą. Dlatego polecamy dwie publikacje Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego: książkę „Kalendarz ósmoklasisty” oraz program dostępny online PowtórkoMat 8.

„Kalendarz ósmoklasisty” zawiera skuteczny plan powtórzenia całego materiału. Wystarczy codziennie rozwiązywać po kilka zadań (samodzielnie lub pod opieką nauczyciela), żeby przypomnieć sobie i utrwalić wszystkie wymagane na egzaminie zagadnienia. Zastosowana w „Kalendarzu” metoda nauki sprawdza się w praktyce już od kilkunastu lat - pomogła dobrze przygotować się do różnego typu egzaminów tysiącom uczniów.

PowtórkoMat 8 to program komputerowy, dzięki niemu można przećwiczyć wszystkie typy zadań, które pojawią się na egzaminie. Aplikacja jest wzbogacona o filmiki i komentarze z rozwiązaniami zadań krok po kroku. Umieszczono w niej też kilkanaście samo-sprawdzających testów przygotowanych na wzór egzaminu CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2018. Pomoce dla nauczycieli

Nauczycieli matematyki zachęcamy do wzięcia wraz z uczniami udziału w próbnym egzaminie ósmoklasisty organizowanym przez GWO w ramach projektu edukacyjnego Lepsza Szkoła. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.egzamin.gwo.pl. Można tam także się zapoznać z pełną ofertą wydawnictwa dotyczącą przygotowania do egzaminu ósmoklasisty.

 Czy dogadałbyś się z uczniem z lat 80. i 90?

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki