Egzamin ósmoklasisty 2019. Co było na egzaminie z języka polskiego? "Mały Książę" - wypracowanie o przyjaźni. Opinie, komentarze 15.04.2019

Natalia Grzybowska

Wideo

Zobacz galerię (9 zdjęć)
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 Z JĘZYKA POLSKIEGO. Ponad 370 tysięcy uczniów ósmoklasistów w poniedziałek 15.04.2019 r. o godzinie 9 rozpoczęło egzamin z języka polskiego. To również ósmy dzień strajku nauczycieli.

Egzamin ósmoklasisty 2019 z polskiego - jakie pytania?

Poniedziałkowy egzamin ósmoklasisty z języka polskiego trwał 120 minut.

Na egzaminie ósmoklasisty, w porównaniu z egzaminem gimnazjalnym, było więcej zadań otwartych. W egzaminie z języka polskiego za rozwiązanie zadań otwartych uczeń będzie mógł uzyskać nawet 70 proc. możliwych do uzyskania punktów.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 - język polski 15.04 - ARKUSZ I ODPOWIEDZI

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI I ARKUSZE ...

Na egzaminie z języka polskiego ósmoklasiści mogli wybrać jeden z dwóch tematów do napisania tekstu własnego: wypracowanie o charakterze argumentacyjnym lub wypracowanie o charakterze twórczym.

W tym roku uczniowie musieli napisać wypracowania na podstawie fragmentu "Małego Księcia". Czym kierować się w przyjaźni - sercem czy rozumem?

Jako alternatywę można było wybrać napisanie opowiadanie o wizycie lisa, który chciał sprawdzić, czy Mały Książę posłuchał jego rad.

Egzamin z języka polskiego. Internauci śmieją się z fraszki. Zobacz najlepsze MEMY

- Większość pytań dotyczyła zamieszczonego fragmentu „Małego Księcia” - mówi Michał Hać, ósmoklasista z III Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku. - Jedno zadanie było dość trudne, mieliśmy wskazać czego nie dowiemy się z podanego tekstu. Było również zadanie, gdzie trzeba było przywołać sytuację, w której bohater z innej lektury kierował się zasadą, że „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Jedno zadanie było dość trudne, mieliśmy wskazać czego nie dowiemy się z podanego tekstu. Było również zadanie, gdzie trzeba było przywołać sytuację, w której bohater z innej lektury kierował się zasadą, że „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

- Mieliśmy również opis dotyczący rozwoju kinematografii i braci Lumiere - dodaje uczeń. - Interpretacja podanego tekstu, gdzie trzeba było zdecydować, czy podane zdanie jest prawdziwe lub fałszywe było zdecydowanie najprostsze. Myślę, że spokojnie uzbieram z całości co najmniej 85 proc.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Strajk nauczycieli

We wszystkich 673 szkołach podstawowych na Pomorzu uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminu – poinformowało Kuratorium Oświaty. Dziś ósmoklasiści zdawali egzamin z języka polskiego, jutro (16.04.) z matematyki, a pojutrze (17.04.) z języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasistów odbywa się w Gdańsku bez zakłóceń w ponad 70 szkołach podstawowych. W poniedziałek strajkuje 97 szkół i 36 przedszkoli (na ogólną liczbę 169 samorządowych placówek i 33 niesamorządowych) oraz 7 innych placówek.

Również we wszystkich sopockich szkołach podstawowych 15 kwietnia o godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin z języka polskiego dla uczniów klas ósmych. Przystąpiło do niego 207 uczniów.

Sprawdziany przebiegają bez zakłóceń.

Egzamin ósmoklasisty 2019 z matematyki. Co zabrać?

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Czytaj także

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 - POWTÓRKA:

Egzamin ósmoklasisty 2019 JĘZYK ANGIELSKI [ODPOWIEDZI I ARKU...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
AJB

Ten Mały Książę Antoine'a Saint Exupery'ego to jakaś aluzja do towarzysza Broniarza? Toż on też nastajaszczij arystokrata, z sierpem i młotem w herbie! :)

Dodaj ogłoszenie