Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 z języka polskiego. Testy z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym. Rozwiąż próbny sprawdzian!

Anna Nowak
Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 z języka polskiego zbliża się wielkimi krokami! Najwyższy czas, by zaplanować pracę i systematycznie powtarzać materiał. Razem z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym przygotowaliśmy dla Was test z języka polskiego - zmierzcie się z zadaniami i sprawdźcie swoją wiedzę!

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 z języka polskiego. Wytyczne CKE

Polska język, trudna język - żartują niekiedy zawodowi redaktorzy, gdy przychodzi im się zmagać z jakimś wyjątkowo trudnym zagadnieniem. Ale nie trzeba sobie tego brać do serca. Egzamin z języka polskiego nie powinien być nadmiernie trudny dla tych uczniów, którzy… dużo czytają. A ci, co od czytania stronią, powinni jak najszybciej tę aktywność polubić.

O wymaganiach egzaminacyjnych z języka polskiego obowiązujących tegorocznych ósmoklasistów można przeczytać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Każdy z czterech publikowanych przez nas zestawów będzie skonstruowany zgodnie z tymi wytycznymi. Jakimi umiejętnościami, według CKE, musi się wykazać uczeń ósmej klasy?

Sprawdź test!

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 z języka polskiego. Kompetencje i lektury

Szczególny nacisk w zadaniach zostanie położony na sprawdzanie umiejętności związanych z argumentowaniem, wnioskowaniem i formułowaniem opinii. Uczeń musi posiadać kompetencje literackie, kulturowe i językowe. Innymi słowy - musi rozumieć to, co czyta, nie tylko na poziomie faktów, ale również sensów zawartych w utworze. Musi umieć interpretować nie tylko teksty pisane, ale też dzieła plastyczne (np. plakaty, reprodukcje obrazów). Musi również świadomie korzystać z języka, czyli używać różnych środków językowych w zależności od sytuacji (np. wiedzieć, jakimi słowami opisać daną sytuację koledze, a jakimi - nauczycielce lub babci).

Egzamin będzie też sprawdzać znajomość lektur. Tegoroczni ósmoklasiści mają taryfę ulgową w porównaniu z uczniami, którzy będą zdawać ten egzamin w późniejszych latach.

W przyszłym roku na egzaminie pojawią się pytania dotyczące lektur obowiązkowych dla klas VII i VIII (uczniów, którzy podejdą do egzaminu w 2022 roku, obowiązywać będzie już lista lektur dla klas IV-VIII). Mimo że lista obowiązkowych książek nie jest aż tak bardzo obszerna, znajduje się na niej kilka pozycji niełatwych w odbiorze, zwłaszcza dla dzisiejszych nastolatków (m.in. „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego, „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza czy „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa). Jeśli ktoś ma zatem jakieś czytelnicze zaległości, warto je w miarę szybko nadrobić. I oczywiście czytać na bieżąco te lektury, które nauczycielka lub nauczyciel zada w szkole.

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 z języka polskiego. Bądź twórczy i samodzielny

Arkusz egzaminacyjny będzie się składać z dwóch części. Zadania w pierwszej części odnosić się będą do dwóch tekstów: literackiego (poezja, epika lub dramat) i naukowego, popularnonaukowego lub publicystycznego.

W drugiej części znajdą się propozycje dwóch tematów wypracowań; uczeń musi wybrać jeden z nich i napisać pracę składającą się z co najmniej 200 słów. Jeden temat będzie miał charakter twórczy, drugi - argumentacyjny (np. rozprawka, artykuł, przemówienie). Od razu jednak dodajmy, że każdy temat (również ten mniej formalny) będzie wymagał odwołania się do obowiązkowej lektury szkolnej oraz/lub do utworu bądź utworów samodzielnie wybranych przez ucznia.

W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Wśród zadań zamkniętych będą m.in. zadania wielokrotnego wyboru, zadania typu prawda - fałsz oraz zadania na dobieranie. Warto jednak zaznaczyć, że za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań zamkniętych uczeń otrzyma jedynie około 30 proc. ogólnej liczny punktów. Tak więc na egzaminie premiowane będą myślenie, samodzielność i inwencja twórcza.

Testy z języka polskiego z GWO - ODPOWIEDZI

Egzamin ósmoklasisty 2018. Odpowiedzi do egzaminu ósmoklasis...

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 z języka polskiego. Pomoce dla uczniów

Prezentowane w ramach naszego cyklu zestawy stanowią świetną pomoc w przygotowaniu do egzaminów, ale zapewne w wielu wypadkach niewystarczającą. Dlatego polecamy dwie publikacje Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego: „Język polski. Kalendarz ósmoklasisty” oraz „Język polski. Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. Zestawy zadań”.

„Kalendarz ósmoklasisty” zawiera skuteczny plan powtórzenia całego materiału. Wystarczy codziennie rozwiązywać po kilka zadań zawartych w książce (samodzielnie lub pod opieką nauczyciela), żeby sobie przypomnieć i utrwalić wszystkie wymagane na egzaminie zagadnienia.

Pozycja „Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty” pomaga uczniom w powtórzeniu materiału oraz przećwiczeniu sprawdzanych na nim umiejętności. Zadania zostały opracowane na podstawie wytycznych CKE. Publikacja zawiera 10 kompletnych testów z zadaniami różnego typu - zamkniętymi i otwartymi, tematy wypracowań o charakterze twórczym i argumentacyjnym oraz rozszerzony klucz odpowiedzi ze wskazówkami na temat punktowania.

Egzamin ósmoklasisty 2019 z języka polskiego. Pomoce dla nauczycieli

Nauczycieli języka polskiego zachęcamy do wzięcia wraz z uczniami udziału w próbnym egzaminie ósmoklasisty organizowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe w ramach projektu edukacyjnego Lepsza Szkoła. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.egzamin.gwo.pl. Można tam także zapoznać się z pełną ofertą wydawnictwa dotyczącą przygotowania do egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 z matematyki - sprawdźcie!

Egzamin ósmoklasisty 2019 z CKE. Matematyka - test próbny ós...

Egzamin ósmoklasisty 2018. Odpowiedzi do egzaminu ósmoklasis...

Beata Kapela o egzaminie ósmoklasisty z polskiego:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie